Sydney - Ústav pro ekonomiku a mír (IEP) se sídlem v Austrálii dnes uvedl, že je násilí ve světě stále častější. Úmrtí v důsledku válek je nejvíce za 25 let a teroristických útoků nejvíce v historii. Své domovy muselo opustit více lidí než za druhé světové války. Problematický je především Blízký východ.
Nejmírumilovnějším regionem světa je podle institutu Evropa, a to navzdory vlně teroristických útoků v Paříži a v Bruselu. Počet úmrtí v důsledku atentátů se v Evropě za posledních pět let více než zdvojnásobil.
Nejmírumilovnější zemí na žebříčku IEP je Island, následovaný Dánskem, Rakouskem, Novým Zélandem, Portugalskem a Českem. Na opačném konci škály se nachází Sýrie, Jižní Súdán, Irák, Afghánistán a Somálsko. Slovensko se v žebříčku 163 zemí umístilo na 34. místě.
IEP také měřil úroveň zbrojení. V tomto žebříčku se Česká republika umístila jako druhá nejmírumilovnější po Maďarsku, na druhém konci škály je Severní Korea, Rusko a Izrael.
"Při současném chaosu na Blízkém východě poměrně často ztrácíme ze zřetele pozitivní trendy jinde," řekl zakladatel IEP Steve Killelea agentuře Reuters. "Když se podíváme na loňský rok a odmyslíme si Blízký východ, tak se svět stal mírumilovnějším," dodal.
V roce 2014 zahynulo podle IEP ve válce 100.000 lidí, zatímco v roce 2008 to bylo "pouze" 20.000. Údaje za loňský rok IEP neuvedl. Nejvíce osob, 67.000, bylo v roce 2014 zabito v Sýrii. Počet lidí, kteří kvůli konfliktům museli opustit své domovy, podle OSN loni pravděpodobně překročil rekordních 60 milionů.
Kvůli válkám přišla globální ekonomika v uplynulém desetiletí o 137 bilionů dolarů, což je více než výkon světové ekonomiky v roce 2015.
Ukazatelem, který se loni nejvíce zlepšil, bylo financování mírových misí OSN, které letos dosáhlo rekordní úrovně. "Přesto ale výdaje (na tyto operace) zůstávají malé v porovnání s ekonomickými dopady násilí a představují jen dvě procenta z globálních ztrát z ozbrojených konfliktů," uvedl Killelea.
Související
Desetitisíce mrtvých, beztrestné mučení a znásilňování. Analytici odhalili, jak se mění svět
Buď žijeme třetí světovou válku, nebo nejnebezpečnější krizi od roku 1945. Pravdu ukáže až čas
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Válka v Íránu je téměř u konce, prohlásil Trump. Krátce na to řekl pravý opak
před 2 hodinami
Počasí: V polovině týdne přijde zlom, ochladí se
včera
„Útok na Kypr je útokem na Evropu.“ Macron vyslal na Blízký východ masivní flotilu, má bránit Hormuzský průliv
včera
Saúdské Arábii dochází trpělivost. Prohráli jste, ponesete drtivé následky, vzkazuje Íránu
včera
Tři měsíce války vyšroubují cenu ropy na 185 dolarů za barel. Ekonomiku může potkat nepředstavitelný otřes
včera
CNN: Školu, v níž zahynulo 168 dětí, zřejmě zasáhla americká raketa Tomahawk
včera
Experti: Svět stojí na prahu největšího ropného šoku v historii. Světová ekonomika čelí masové energetické krizi
včera
Zelenskyj: Ukrajina na žádost USA vyslala na Blízký východ experty, budou chránit americké vojenské základny
včera
Z bláta do louže. Modžtaba je krutější než Alí Chameneí, Trump o jeho jmenování věděl, tvrdí Íránci
včera
Vláda odmítla opatření k rostoucím cenám paliv kvůli válce v Íránu. Zabýváme se jen situací doma, prohlásil Babiš
včera
NATO sestřelilo další íránskou raketu mířící do Turecka
včera
Spojenectví s Putinem shořelo spolu s íránskými rafinériemi. Za sliby o neochvějné podpoře se skrývá parazitování
včera
Svět se změnil a kompromisy škodí. Von der Leyenová chce radikální změnu Evropské unie
včera
Trump poprvé nastínil, kdy ukončí válku proti Íránu
včera
Tvář útoku na Írán. Hegseth se nedokázal vymanit z původního povolání, napříč světem vyvolává zděšení i kritiku
včera
Trump rozpoutáním války v Íránu uvrhnul svět do chaotického víru destrukční politiky
včera
Cena ropy překonala hranici 100 dolarů za barel. Čeká se prudké zdražení paliv, zasedne G7
včera
Počasí se na pohled změní. Bude jako v dubnu, uvedli meteorologové
8. března 2026 21:56
Metro by ještě v březnu mohlo opět stavět na všech stanicích linky B
8. března 2026 21:11
Britská monarchie ukončí pronájem domu pro Andrewa. Rozhodl on sám
Bývalý princ Andrew se vzdává další nemovitosti, kterou měl v pronájmu od královské rodiny. Upozornila na to BBC. Jde o budovu nacházející se v blízkosti jeho někdejšího sídla, které syn zesnulé královny Alžběty II. kontroverzně prodal již před více než dvaceti lety.
Zdroj: Lucie Podzimková