Soul - Sankce OSN vůči severokorejskému režimu se míjejí účinkem, KLDR stále zdokonaluje své zbraně a provádí testy. Obavy má především Jižní Korea, která má proto v záloze plán na vraždu diktátora Kim Čong-una. Uvedla to dnes americká stanice CNN.
Skutečnost, že Soul je připraven na podobný scénář, tento týden před jihokorejským parlamentem potvrdil ministr obrany Han Min-ku. "Jižní Korea má kompletní představu i plán, jak použít přesně zacílené rakety proti (vojenským) zařízením nepřítele, a také jak eliminovat vedení země," prohlásil ministr.
Spekulace o tom, že má Jižní Korea přichystané podobné plány, zaznívaly již dlouho, ale jednoznačné potvrzení z úst ministra je považováno za překvapivé.
Jižní Korea zesílila svou rétoriku proti severokorejskému vedení od 9. září, kdy KLDR provedla úspěšnou zkoušku jaderné hlavice. Rada bezpečnosti OSN jadernou zkoušku ostře odsoudila. Zároveň slíbila přípravu zavazující rezoluce k této události. Spojené státy, Francie a Británie, které jsou stálými členy rady s právem veta, daly najevo, že budou prosazovat nové sankce proti severokorejskému režimu.
Mluvčí severokorejského ministra zahraničí, jehož citovala severokorejská agentury KCNA, řekl, že "to, jak Obamova skupina hovoří a usiluje o zavedení sankcí, je velmi směšné". Mluvčí také prohlásil, že USA musejí KLDR začít považovat za jaderně vyzbrojený stát. Tento týden KLDR testovala nový typ výkonného raketového motoru.
Související
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Trump zmínil palbu na lodě, Írán reaguje
Jihokorejský prezident se omluvil KLDR za dronový incident z ledna
Jižní Korea , Severní Korea (KLDR)
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Víkendové bouřky řádily hlavně v Čechách. V Příbrami lilo, padaly i velké kroupy
před 1 hodinou
Co bude s důchody? Ministerstvo přišlo s novou analýzou, závěry jsou zajímavé
před 2 hodinami
První kolo dalších jednání mezi USA a Íránem je u konce. Mluví se o pokroku
před 2 hodinami
Stávka v ČT a ČRo. Projevuje se zpožděním pořadů, dotkne se i MS ve fotbale
před 4 hodinami
Počasí: Vysoké teploty se v Česku objeví i příští víkend
včera
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
včera
Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi
včera
Trump oznámil rezignaci britského premiéra. Den před tím, než by to Starmer udělal sám
včera
Křehké příměří dostalo další ránu. Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem
včera
Starmer podlehl masivnímu tlaku a v pondělí rezignuje, domnívá se britský tisk
včera
Všichni chtějí, abych zemřel, prohlásil Babiš. Přiznal, že ve vládě nemá kompetentní ministry
včera
Jak zvládnout horké počasí, nastavit klimatizaci a co si obléci? Lékaři vydali návod na tropická vedra
včera
Jak dokázaly ukrajinské drony proniknout ruskou protivzdušnou obranou?
včera
Život se Britům po brexitu zhoršil, chtějí se vrátit do Unie. Co si o tom myslí obyvatelé EU?
včera
Zelenskyj potvrdil útok na ruskou ropnou rafinérii. Drony uletěly více než 2 000 kilometrů
včera
Ve Švýcarsku dnes mají začít přímá jednání mezi Spojenými státy a Íránem
včera
Počasí příští týden: Tropické teploty zůstanou, každý den mohou překonat třicítku
20. června 2026 21:40
Kreml rázně odmítl evropská ultimáta. Varoval před zahájením masivních úderů
20. června 2026 20:34
Domácí Mexiko si zajistilo postup ze skupiny. Kanada zase pro změnu rozdrtila Katar
20. června 2026 20:33
Trump stupňuje konflikt s Itálií. Meloniová mu vzkázala, ať se stará o sebe
Americký prezident Donald Trump v sobotu vyostřil svůj spor s italskou premiérkou Giorgiou Meloniovou, když zopakoval své tvrzení, že ho na summitu skupiny G7 ve Francii opakovaně a naléhavě žádala o společnou fotografii. Trump na sociálních sítích uvedl, že italská předsedkyně vlády, která dosud patřila k jeho klíčovým evropským spojencům, žadonila o snímek znovu a znovu. Zároveň prohlásil, že popularita Meloniové v její vlasti prudce klesá, což dává do souvislosti s jejím odmítnutím podpořit Spojené státy v nedávném vojenském konfliktu s Íránem.
Zdroj: Libor Novák