Kábul - Před 15 lety začala kontroverzní válka v Afghánistánu. První nálet na Kábul uskutečnily USA s Velkou Británií 7. října 2001. Bombardování podpořila Rada bezpečnosti OSN druhý den.
Válku v Afghánistánu zahájily USA v čele s prezidentem Georgem Bushem mladším v reakci na teroristické útoky sítě Al-Káida z 11. září 2001. Afghánské vládnoucí islamistické radikální hnutí Taliban navíc odmítlo Američanům vydat vůdce Al-Káidy Usámu bin Ládina, který útoky zosnoval.
Cílem operace Trvalá svoboda bylo svrhnout Taliban, nastolit demokraticky zvolenou vládu a zničit Al-Káidu s jejím šéfem bin Ládinem.
Z toho se podařilo svrhnout talibanskou vládu (v listopadu 2001) a zabít bin Ládina (v květnu 2011), zahynul i vůdce Talibanu mulla Umar. Podle pozorovatelů se ale nepovedlo nastolit stabilní vládu, po roce 2004 navíc zahájil Taliban gerilové útoky na koaliční síly a s kritikou se setkalo mnoho civilních obětí či stažení západních vojenských sil bez úspěšné stabilizace země.
Nejvíce zahraničních vojáků - na 130.000 - bylo v zemi v roce 2011, z nichž tam na 100.000 vyslaly USA. V afghánské misi se mimo jiné vystřídalo i přes 5000 českých vojáků.
V září 2014 podepsal Afghánistán se Spojenými státy a NATO dohody, které umožnily menšímu počtu zahraničních vojáků zůstat v Afghánistánu. K poslednímu dni roku 2014 tak v zemi skončila bojová mise NATO a USA.
V zemi působí od počátku roku 2015 nebojová mise Resolute Support (Rozhodná podpora), jejíž úkolem je výcvik afghánských bezpečnostních složek. V ní mají největší podíl opět Spojené státy, které poskytly přes 10.000 vojáků. Účastní se i ČR. Nyní je v operaci přes 13.000 vojáků.
Americký prezident Barack Obama letos v červenci odložil plány snížit do konce roku počet amerických vojáků v Afghánistánu na polovinu. Namísto toho se rozhodl ponechat v zemi 8400 vojáků až do ledna 2017, kdy skončí v prezidentském úřadu.
Od roku 2001 zahynulo v Afghánistánu podle statistik serveru icasualties.org přes 3500 příslušníků zahraničních jednotek, z toho 2384 amerických vojáků. ČR ztratila v rámci afghánské mise deset mužů.
Související
Prodávají své děti, aby přežili. Afghánistán se potácí na hraně hladomoru
Pákistán vyhlásil Afghánistánu válku. Spustil rozsáhlou operaci Spravedlivý hněv
Afghanistán , Tálibán , Americká armáda (U.S. ARMY)
Aktuálně se děje
před 9 minutami
Rusko by mohlo na NATO zaútočit do roka, obává se EU
před 1 hodinou
Vyzbrojte zaměstnance, protivzdušnou obranu si zaplaťte. Rusko vyzvalo banky, aby se o bezpečnost staraly samy
před 2 hodinami
Extrémní počasí spaluje Evropu. Brutální připomínka klimatické krize, varuje OSN
před 4 hodinami
Trump se snaží zajistit, aby po konci v úřadu nemohl být vyšetřován
před 5 hodinami
Kongo devastují bomby i ebola. Situace je kritická, do země poletí ředitel WHO
před 6 hodinami
NASA zveřejnila podrobnosti o chystané základně na Měsíci
před 7 hodinami
Ministerstvo zdravotnictví posílilo pravomoci praktiků. V těchto případech nahradí specialisty
před 7 hodinami
Žádné dohody ohledně Hormuzského průlivu jsme nedosáhli, oznámil Írán
před 8 hodinami
EU stále neví, kdo by měl komunikovat s Ruskem. Neshodla se ani, jestli jednat chce
před 9 hodinami
Trumpova Rada míru nemá na účtu ani dolar. Dosud přitom vůbec nic neudělala
před 9 hodinami
Rekordní výhra Čecha v Eurojackpotu. Činí téměř tři miliardy korun
před 10 hodinami
Muniční iniciativa má nový problém, přiznal prezident Pavel
před 11 hodinami
Český tým začal s Kanadou dobře, favorité ale nakonec potvrdili svou roli
před 11 hodinami
Žádná dohoda, ale memorandum. Američané a Íránci se ani tak stále nedohodli
před 13 hodinami
Tropické počasí sužuje Evropu. Bude to častější, upozorňují experti
včera
Policie řeší nevídaný podvod. Žena z Táborska uvěřila, že jí píše Depp
včera
Zemřel legendární jazzman Sonny Rollins. Dvakrát zahrál i v Česku
včera
Praktici budou předepisovat více léků. Novinka začne platit od července
včera
Církev prozradila, jak dále naloží s lebkou svaté Zdislavy
včera
Zemřel někdejší odborový předák a politik Richard Falbr
Českou politickou scénu zasáhla v úterý smutná zpráva. Ve věku 85 let zemřel Richard Falbr, někdejší odborový předák, bývalý senátor a europoslanec. O Falbrově úmrtí informovaly odbory.
Zdroj: Jan Hrabě