Dillí se dusí ve smogu, příčinou jsou hlavně ohňostroje +VIDEO

Dillí - Indickou metropoli dnes pokryla hustá vrstva smogu. Příčinou tentokrát není průmyslová výroba, ale velké množství ohňostrojů odpálených u příležitosti svátku světel díválí.

Koncentrace miniaturních škodlivých prachových částic, které snadno pronikají do plic, dnes na některých místech v Dillí přesáhla 1000 mikrogramů na metr krychlový. To je desetkrát víc než bezpečná hodnota stanovená Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

Úřady indické metropole předem varovaly obyvatele, že Dillí hrozí během svátku díválí extrémní znečištění vzhledem k nepříznivým faktorům, jako jsou vlhkost vzduchu a nízká rychlost větru.

Díválí je nejvýznamnější hinduistický svátek v severní Indii. Při oslavách je tradičně ve velkém množství odpalována zábavná pyrotechnika. Kampaně, které žádají občany o omezení ohňostrojů, nebyly v minulosti úspěšné a neuspěly ani nyní.

Pro některé Indy jsou oslavy příležitostí, jak ukázat své bohatství. Jisté zámožné podnikatelské rodiny utrácejí statisíce rupií za pyrotechniku, která je pak odpálena v průběhu jediné noci, napsal server BBC News.

Podle průzkumu WHO z roku 2014 se 13 z 20 nejvíce znečištěných měst světa nachází právě v Indii. Dillí je na tom vůbec nejhůř. Dětský fond OSN (UNICEF) ve své nové zprávě dnes uvedl, že každé sedmé dítě na světě žije v oblastech se silně znečištěným ovzduším. Podle UNICEF je znečištění vzduchu "hlavním faktorem v úmrtí asi 600.000 dětí do pěti let", když způsobuje taková onemocnění, jako je zápal plic.

Související

Letadla, ilustrační foto

"Na palubě je nálož..." Indii paralyzují bombové hrozby

Indie zažila v uplynulém týdnu vlnu více než 70 falešných bombových hrozeb zaměřených na domácí i mezinárodní lety. Tyto výhrůžky vyvolaly znepokojení mezi cestujícími a způsobily zpoždění letů, informují indická média s odkazem na agenturu AFP. Podle informací zveřejněných v neděli se hrozby týkaly letů různých leteckých společností, přičemž mnoho letů muselo být odkloněno.

Více souvisejících

Indie Smog Ohňostroje

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy