Barmská armáda likviduje muslimské vesnice, burcuje HRW. Zkázu dokládají satelitní snímky

Neipyijto - Podle Human Rights Watch bylo v pěti vesnicích, které v Barmě obývá muslimská menšina Rohingů, tento měsíc zničeno 1250 budov. Podle vlády lidskoprávní organizace událost zveličuje.

Barma Rohingy neuznává jako etnikum. Tvrdí, že to jsou nelegální přistěhovalci ze sousedního Bangladéše, ačkoli žijí v zemi už po generace.

HRW odkazuje na nejnovější satelitní snímky s vysokým rozlišením z Arakanského státu, který obývají Rohingové. Rozsah škod je mnohem větší, než se původně předpokládalo. Minulý týden snímky zaznamenaly na 430 zničených domů. HRW již vyzvala barmskou vládu a OSN, aby začaly situaci nezávisle vyšetřovat, uvedla agentura AP.

Mluvčí barmského prezidenta Zo Tchej nařkl mezinárodní média z toho, že situaci v Arakanském státě překrucují. V této oblasti, která leží nedaleko hranic s Bangladéšem, bylo minulý měsíc zabito nejméně devět policistů. Barmská vláda tam po útocích na policisty podnikla rozsáhlé vojenské operace.

Vláda přiznala, že během těchto operací použila bitevní vrtulníky. Podle zpravodajského serveru BBC ale úřady z ničení domů viní radikální příslušníky rohingské menšiny, jejichž cílem je prý "přitáhnout mezinárodní pozornost".

Minulý týden v pátek OSN upozornila na zhoršující se situaci v oblasti, kde Rohingové žijí. Desetitisíce lidí během bezpečnostních operací utekly ze svých domovů.

Související

Více souvisejících

barma Human Rights Watch Muslimové

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy