Rangún - V neděli byl na letišti v barmském největším městě Rangúnu zastřelen vlivný právník Ko Ni, poradce šéfky vládnoucí strany Do Aun Schan Su Ťij. Dle BBC patřil k jedněm z mála vlivných muslimů v Barmě, kde se dominujícím náboženstvím buddhismus.
Střelec, který zabil také taxikáře, jenž ho po vraždě právníka pronásledoval, byl dopaden. Policie ho identifikovala jako 53letého Ťi Lina, který pochází z druhého největšího barmského města Mandalaj. Mluvčí barmského prezidenta Tchin Ťjoa policii řekl, že podezřelý je vyslýchán, "aby se zjistilo, proč vraždil, kdo za zločinem stojí či kdo mu zaplatil".
Poradce nositelky Nobelovy ceny za mír Su Ťij, který veřejně prosazoval náboženskou toleranci, byl zastřelen ranou zezadu do hlavy z těsné blízkosti krátce poté, co společně s členy vládní delegace dorazil na letiště z návštěvy Indonésie. V okamžiku vraždy držel v rukou malé dítě, údajně svého vnuka.
Psali jsme: Krutý osud muslimských Rohingů v Barmě: Fotka batolete utonulého v bahně obletěla svět Barmská vláda otočila, poprvé přiznala zvěrstva vůči muslimským RohingůmPrávníkova dcera agentuře Reuters řekla, že její otec byl opakovaně terčem výhrůžek, protože kritizoval pokračující vliv armády v politice. Důvodem vraždy ale mohlo být podle ní i to, že byl muslim. "Spousta lidí nás nenávidí kvůli odlišnému náboženskému vyznání, takže to mohlo být důvodem, zatím ale nevím," uvedla.
V Barmě panuje silná protimuslimská nálada a velká část veřejnosti podporuje pokračující vojenskou operaci v Arakanském státě, který je domovem etnické menšiny Rohingů, jež se hlásí k islámu.
Související
Dočkala se. Su Ťij se dočkala první návštěvy po více než dvou letech
Barma změnila trest pro Su Ťij. Politička opustila vězení
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Nyní a navždy. Kanada umístila na břeh Ontarijského jezera velkou ceduli s nápisem
před 2 hodinami
Po katastrofě v Nepálu je už 750 mrtvých. Hrozí další sesuvy půdy
před 3 hodinami
Počasí: Déšť bude příští týden výjimkou, tropické teploty se ale neobjeví vůbec
včera
Posádka mise Artemis II převzala od Trumpa nejvyšší americké vesmírné vyznamenání
včera
Vlna vymazala z povrchu země celé vesnice. Zaplavená místa jsou nepřístupná, kolik lidí bahno pohřbilo nikdo neví
včera
USA potřebují venezuelskou ropu víc než kdy dřív. Z kontroverzní dohody mohou těžit všichni
Aktualizováno včera
Tragédie u Buči: Ruský noční úder si vyžádal nejméně 37 mrtvých a stovky evakuovaných
včera
Jednání o míru se nekoná. Rozhovory jsou mrtvé, přiznává Moskva
včera
Královské námořnictvo provedlo mimořádnou operaci. Sledovalo ruská plavidla v britských vodách
včera
Ruší Netflix, nekupují pivo. Kanaďané začali bojkotovat americké služby a zboží
včera
Katastrofální povodně v Nepálu mají už přes 600 mrtvých. Pohřešují se 3000 lidí
včera
Merz obviní Rusko z pokusu o dronový útok v Lipsku. Německo oznámí rozsáhlé sankce
včera
Čína záběry katastrofy v Nepálu cenzuruje. Ven nepustí videa ani výpovědi svědků
včera
Ruská armáda přichází na Ukrajině každý měsíc o 6 000 vojáků více, než kolik dokáže rekrutovat
včera
Katastrofa v Nepálu už má přes 600 mrtvých. Tisíce lidí se dál pohřešují
včera
Víkendové počasí. Největší teplo si užije jižní Morava
28. srpna 2026 22:06
Málem to odhalila jako první. Camilla promluvila o rakovině britského krále Karla
28. srpna 2026 20:21
Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení
28. srpna 2026 18:52
Lepší penzijko. Vláda schválila změny ve spoření na důchod
28. srpna 2026 17:37
Tři děti utrpěly zranění při nehodě na D2. Policie apeluje na řidiče
Vážná dopravní nehoda se v pátek stala na dálnici D2 u Brna. Zranili se čtyři lidé, většina zraněných jsou děti. Řidička havarovaného osobního automobilu se podle policistů nevěnovala řízení dostatečně.
Zdroj: Jan Hrabě