Nové informace o letu MH370: Zřítil se jinde, než se myslelo

Canberra - Let MH370 společnosti Malaysian Airlines havaroval severně od místa pátrání. Potvrzuje to nová studie pohybu ve vodě části křídel ze stejného modelu letadla.

Informovala o tom dnes agentura AP. Let MH370 s 239 lidmi na palubě zmizel v březnu 2014 na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu. Zhruba tříleté pátrání, na němž se podílela Austrálie, Malajsie a Čína, bylo v lednu ukončeno.

Pátrání po letadle typu Boeing 777 v oblasti o rozloze 120.000 kilometrů čtverečních jihozápadně od australského pobřeží vyšlo na 160 milionů dolarů (čtyři miliardy Kč). Experti však i po jeho ukončení dále pokračovali v hledání možností, jak upřesnit místo havárie.

Oceánografové australské vlády zkoumali, jak se stejné vztlakové klapky, jako měl ztracený letoun, pohybují v oceánu. Předchozí modely klapek prý dostatečně neodpovídaly skutečnosti.

Nová analýza potvrdila podle AP závěr analýzy z loňského prosince, že letoun havaroval severně od místa pátrání. Prosincová studie byla z části založena na sledování pohybu v oceánu šesti modelů vztlakových klapek, které byly vyrobeny na základě nalezené vztlakové klapky z letu MH370. Ta byla objevena u pobřeží ostrova Réunion v červenci 2015.

Australský oceánograf David Griffin, který se podílel na prosincové studii, míní, že nová analýza potvrzuje původní spekulace, že vztlakové klapek se ve skutečnosti v oceánu pohybovaly rychleji a více nalevo. Nová studie tak podle něj potvrdila původní doporučení expertů rozšířit oblast pátrání o dalších 25.000 kilometrů čtverečních severním směrem.

Australská vláda nevylučuje, že v budoucnu obnoví podmořské pátrání po pohřešovaném malajsijském letadle. Novinářům to dnes v Melbourne řekl australský ministr dopravy Darren Chester. Podle něj by to ale vyžadovalo důvěryhodné nové informace, které by vedly ke specifické lokalitě. Určujícím faktorem pro zastavení dosavadního pátrání nebyly náklady, řekl.

"Nevylučuji budoucí podmořské pátrání v kterékoli oblasti," citovala jej agentura Reuters.

Hledání Boeingu 777 společnosti Malaysia Airlines ukončila Austrálie, Malajsie a Čína v lednu po téměř třech letech pátrání. Letadlo zmizelo v březnu 2014 na trase z Kuala Lumpuru do Pekingu s 239 cestujícími na palubě; značnou část tvořili Číňané. Co se s letadlem stalo, zůstává jednou z největších záhad v historii letectví.

Související

Pohřešovaný letoun Boeing 777-200ER 9M-MRO

Před 10 lety zmizel let MH370 z radarů. Příbuzní žádají obnovení pátrání

Před velvyslanectvím Malajsie v Pekingu se v pátek sešli příbuzní čínských pasažérů letu MH370 společnosti Malaysia Airlines, aby společně připomněli desáté výročí stále neobjasněného zmizení letadla. Boeing 777 s 239 pasažéry na palubě, který byl na cestě z Kuala Lumpuru do Pekingu, zmizel z radarů dne 8. března 2014. I přes rozsáhlé pátrání, které bylo v historii jedním z největších, nebylo letadlo nikdy nalezeno.

Více souvisejících

Zmizelý Boeing 777 letu MH370 (březen 2014) Vědci Austrálie

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Ilustrační foto

Počasí letos překoná obávaný rekord. Je ještě naděje na změnu?

Rok 2024 se zapíše do historie jako rok rekordních klimatických extrémů, přičemž data ukazují, jak rychle globální oteplování mění náš svět. Stále rostoucí teploty, extrémní počasí, zvyšování hladiny moří a pokračující emise skleníkových plynů podtrhují naléhavou potřebu globální akce. Uvedl to server The Guardian.

před 54 minutami

Záporožská jaderná elektrárna

Ruské útoky ohrožují energetickou stabilitu Ukrajiny. Zvyšují riziko jaderné katastrofy

Ukrajinská elektrická síť čelí „výrazně zvýšenému riziku katastrofického selhání“ po nedělních ruských raketových a dronových útocích, varovala organizace Greenpeace podle serveru The Guardian. Tyto útoky mířily na transformátorové stanice klíčové pro provoz tří ukrajinských funkčních jaderných elektráren, což podle Greenpeace hrozí destabilizací jejich provozu a rizikem jaderné katastrofy.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Rusko, Kreml

Rusko varuje NATO: Podpora Ukrajiny na ruském území nebude bez následků

Ředitel ruské Zahraniční zpravodajské služby (SVR) Sergej Naryškin varoval členy NATO, že jejich zapojení do útoků ukrajinské armády na ruském území nebude bez následků. V rozhovoru pro periodikum Národní obrana, který citovala agentura Reuters, zdůraznil, že Západ si musí uvědomit vážnost situace, aby se vyhnul přímému vojenskému konfliktu s Ruskem.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Jak obejít Trumpa? Čínské firmy přišly na způsob, jak neplatit cla

Nová cla nastávajícího prezidenta USA Donalda Trumpa jsou na obzoru, ale některé čínské společnosti možná již znají způsoby, jak se jim vyhnout. Někteří odborníci přirovnávají cla ke hře „whack-a-mole“, kde se obchodní toky jednoduše přesměrují, pokud jsou potenciální zisky dostatečně vysoké.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny

Spojené státy nevidí potřebu měnit svou vlastní jadernou doktrínu, přestože ruský prezident Vladimir Putin formálně snížil práh pro použití jaderných zbraní. Podle představitelů Bílého domu tento krok Moskvy nevyžaduje úpravu amerického postoje. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy