Co by se stalo, kdyby Trump šel do války se Severní Koreou? Odborníci varují před obrovskými riziky

Washington/Pchjongjang - Vzhledem k tomu, že totalitní Severní Korea říká, že je připravena poslat ke dnu americkou letadlovou loď. Reagovala tak na fakt, že seskupení amerických bojových plavidel v čele s letadlovou lodí USS Carl Vinson dnes ve Filipínském moři jižně od Korejského poloostrova zahájilo společné vojenské manévry s japonským námořnictvem. Odborníci se proto vážně zabývají otázkou, co by se mohlo stát.

„Teď, když máme k dispozici mocnou jadernou energii, abychom se chránili před jadernou hrozbou USA, budeme reagovat bez sebemenšího zaváhání na totální válku totální válkou a na jadernou válku naším stylem jaderného úderu, a dosáhneme jasného vítězství v závěrečném boji s USA.“

Právě to se uvádí v jednom z posledních prohlášení severokorejského ministerstva vnitra, zatímco nadále stoupá napětí kvůli raketovým testům a jadernému programu KLDR. V neděli deník vládnoucí komunistické strany řekl, že síly v zemi jsou v „bojové pohotovosti a připraveny potopit americkou letadlovou loď s jaderným pohonem jediným úderem“. List přirovnal americkou loď ke „strašnému zvířeti" a zdůraznil, že zásah proti němu by byl skutečnou ukázkou severokorejské vojenské síly. 

KLDR testuje nové rakety a při obrovské oslavě minulý týden hrozila „ničivým úderem“ nepřátelům z USA. Režim Kim Čong-una tak zatím rozhodně nepůsobí, že by podléhal mezinárodnímu tlaku – spíše naopak. Donald Trump se pokusil nasadit tvrdý tón a pohrozil, že se „řádně vypořádá“ se Severní Koreou, pokud Čína nedokáže udržet na uzdě své spojence. Tvrdil také, že vyslal „armádu“ válečných lodí do regionu. Varovným signálem pro KLDR mohl být také úder na jeskyni Islámského státu v Afghánistánu, na kterou Američané použili „matku všech bomb“.

USA mají k dispozici velmi mocnou raketu. Použijí ji na KLDR?

Útoky však podle deníku The Independent spíše vyvolal otázky ohledně toho, zda by byl prezident ochoten přijmout stejné kroky v Severní Koreji a vzal tak na sebe riziko jaderné války. David S. Maxwell, vysloužilý americký armádní plukovník speciální jednotky, který sloužil v Koreji a Japonsku, řekl, že americké síly vyvinuly s ohledem na severokorejské podzemní objekty ještě silnější bombu známou jako Massive Ordnance Penetrator (MOP).

„Existuje mnoho cílů na světě pohřbených takto hluboko pod zemí, kvůli kterým byl MOP vyvinut,“ řekl listu The Independent . „Ale myslím, že si budete muset položit otázku: Může vojenská akce proti Severní Koreji nemít za následek katastrofickou odezvu na sever?“ On sám se domnívá, že pokud Pchjongjang bude cítit ohrožení režimu hrozilo by, že může zahájit jaderný útok. „Oni by nevyhráli válku s Jižní Koreou a USA, ale mohou se domnívat, že je to jejich jediná možnost,“ dodal.

„I když by preventivní úder zničil raketové a jaderné kapacity, Severní Korea může cítit, že musí reagovat. To je dilema, kterému stratégové a tvůrci politik čelí tváří v tvář.“ Maxwell, který je nyní zástupcem ředitele Centra pro bezpečnostní studia na Georgetown University, říká, že i ojedinělý letecký úder by mohl vést ke „katastrofické reakci“, což by vyžadovalo evakuaci velké části Jižní Koreje a rozmístění amerických sil v rámci příprav na pozemní válku.

Riziko je až příliš vysoké

Doktor John Nilsson-Wright, vedoucí výzkumný pracovník programu think-tanku Chatham House pro Asii, se domnívá, že pravděpodobnost vojenského zásahu USA je „velmi nízká“. „Riziko vyprovokování konvenčního konfliktu nebo obrovských ztrát v Jižní Koreji hovoří proti takovému postupu,“ řekl listu The Independent. Washington podle něj navíc nemůže riskovat odcizení Soulu a Tokia.

Viceprezident USA Mike Pence o víkendu řekl, že letadlová loď USS Carl Vinson během několika dní dorazí do Japonského moře mezi Japonskem a Korejským poloostrovem. Uvedl také, že díky americkému úsilí o zapojení Číny do problému věří v mírové dosažení stavu, kdy bude Korejský poloostrov bez jaderných zbraní.

Stejně jako údery v Sýrii a Afghánistánu, může tento krok pouze „utvrdit severokorejské odhodlání“ zvýšit své vojenské schopnosti, varoval Maxwell. „Zatím není zpravodajská služba na světě, která nám může říct, co udělá,“ uvedl v reakci na Kim Čong-una, který se za posledních šest let nelítostně zbavuje lidí ve svém nejbližším okolí.

Nilsson-Wright k tomu řekl, že i když USA vznesly výzvu týkající se zničení severokorejských zbraní hromadného ničení, je velmi obtížné určit, jak velké jsou zásoby KLDR. Jediný způsob, jak USA mohou doufat v řešení krize, je prostřednictvím koordinovaného tlaku se spojenci - a ochota k vyjednávání, myslí si. Možná opatření by mohla zahrnovat ekonomické sankce ze strany Číny, nabídku politických ústupků výměnou za zmrazení testování a mírové rozhovory, které zahrnují regionální aktéry.

Maxwell s tím souhlasí, a přestože připomíná, že severokorejská vláda se naučila po předchozích zásazích „obejít“ mezinárodní bankovnictví, považuje finanční akce za nejúčinnější. Vyzval USA, aby zmírnily nejistotu a napětí tím, že odmítnou reagovat na „každou raketovou zkoušku a každý vojenský pohyb“. „Kim se chová jako terorista, a jedna z věcí, kterou teroristé chtějí, je sláva,“ dodal Maxwell.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) Kim Čong-un Donald Trump Mike Pence USS Carl Vinson

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy