Posvátnou Gangu mají zachránit elektronická krematoria a veřejné záchodky

Nové Dillí - Největší řeka Indie je také tou nejvíce znečištěnou. Plán, který si stanovila indická ministryně pro vodní zdroje, že řeka bude čistá do roku 2018, se zřejmě nepodaří naplnit. Stav a kvalitu posvátné řeky Gangy by mohlo zlepšit také budování čističek odpadních vod, kanalizací, elektrických krematorií či veřejných záchodků.

Indická Vláda pravděpodobně nebude schopná vyčistit koryto řeky Ganga do roku 2018. Cíl si stanovila indická ministryně pro vodní zdroje Uma Bharti. Důvodem prý mají být neodůvodněné pokyny, které indické administrativě ukládá Národní zelený tribunál (NGT, zákonné opatření jež řeší záležitosti životního prostředí), který zejména zpochybňuje provozní kapacity čistíren odpadních vod v Uttar Pradesh a tím zpožďuje realizaci projektu čištění řeky.

Vodu Gangy využívá přes 500 milionů Indů

Ganga je největší řekou v Indii, její znečištění představuje dlouhodobě významné ohrožení lidského zdraví, ale i okolního prostředí. Za znečištění jedné z největších asijských řek může především odpad produkovaný lidmi a znečišťující průmyslové látky. Přitom řeka je zdrojem vody pro asi 40 procent populace Indie ve všech 11 federálních státech. Slouží tak zhruba půl miliardě lidí. Jde tedy o řeku, jejíž vodu využívá nejvíce lidí na planetě.

O čistotě řeky se začalo mluvit poměrně pozdě, až koncem 70. let minulého století. V té době už úseky o zhruba 600 kilometrech byly v podstatě tzv. ekologicky mrtvými zónami. V nedávné historii se chopilo několik iniciativ řešení problému, žádná nedosáhla uspokojivých výsledků. Od roku 2014 vláda premiéra Narendra Modiho spustila projekt Namami Ganga na vyčištění řeky. Premiér se chce profilovat nikoliv jako náboženský lídr, ale jako vůdce národa, prohlásil, že „matka Ganga si ho přivolala,“. Vládní plán Namami Ganga má stát 3 miliardy dolarů, podle ekologů je finanční náročnost skutečného vyčištění řeky mnohem vyšší.

Znečištění způsobuje praní prádla i koupání zvířat, do řeky se vhazují spálené mrtvoly

Co může za znečištění Gangy? Především zvýšení hustoty obyvatelstva Indie a s ním i nárůst odpadu, produkovaného lidmi. Dále různé lidské činnosti – koupání, praní prádla, koupání zvířat a samozřejmě vypouštění škodlivých látek do řeky. Řeka proplouvá 29 velkými městy, z nichž každé má přes 100 tisíc obyvatel, velká produkce odpadních vod řeku zcela zatěžuje.

Ganga má velký náboženský význam. Indové ji vnímají jako védské božstvo a bývá zobrazována jako bohyně jedoucí na krokodýlu. Během náboženských slavností se v posvátné řece koupe přes 70 milionů Indů, aby očistili své tělo od minulých hříchů. Do Gangy se také sype popel zemřelých lidí, například ve městě Váránasí se každoročně spálí a vhodí do řeky na 40 tisíc těl, mnohá jsou jen zpola spálená. Přesto nedochází k tomu, že by kvůli kvalitě vody vypukaly závažnější epidemie. Ve vodě se totiž nachází velké množství tzv. bakteriofágů. To jsou viry, které infikují bakterie. Bakteriofágy v Ganze ničí zejména zárodky úplavice a cholery. Přesto se turistům nedoporučuje, aby do Gangy vstupovali.

Spasí posvátnou řeku veřejné toalety a elektrická krematoria?

Řešením zoufalého stavu vody v Ganze je budování nových kanalizačních sítí, modernizace a budování čistíren odpadních vod, ale i budování elektrických krematorií a sítí veřejných toalet. Uzavřeno bylo téměř 250 průmyslových objektů, které do řeky vypouštěly nečistoty. Vláda také musí čelit samotným Indům, kteří považují zásahy spojené s očistou řeky za nebezpečné. Voda by podle nich mohla ztratit své zázračné účinky. Důležitý je tedy také jakýsi mentální posun Indů. Ti by si měli uvědomit, že v podstatě zabíjejí řeku, kterou zároveň uctívají.

Související

Více souvisejících

Indie Ekologie ekologové životní prostředí vodovody a kanalizace

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy