Nové Dillí - Největší řeka Indie je také tou nejvíce znečištěnou. Plán, který si stanovila indická ministryně pro vodní zdroje, že řeka bude čistá do roku 2018, se zřejmě nepodaří naplnit. Stav a kvalitu posvátné řeky Gangy by mohlo zlepšit také budování čističek odpadních vod, kanalizací, elektrických krematorií či veřejných záchodků.
Indická Vláda pravděpodobně nebude schopná vyčistit koryto řeky Ganga do roku 2018. Cíl si stanovila indická ministryně pro vodní zdroje Uma Bharti. Důvodem prý mají být neodůvodněné pokyny, které indické administrativě ukládá Národní zelený tribunál (NGT, zákonné opatření jež řeší záležitosti životního prostředí), který zejména zpochybňuje provozní kapacity čistíren odpadních vod v Uttar Pradesh a tím zpožďuje realizaci projektu čištění řeky.
Vodu Gangy využívá přes 500 milionů Indů
Ganga je největší řekou v Indii, její znečištění představuje dlouhodobě významné ohrožení lidského zdraví, ale i okolního prostředí. Za znečištění jedné z největších asijských řek může především odpad produkovaný lidmi a znečišťující průmyslové látky. Přitom řeka je zdrojem vody pro asi 40 procent populace Indie ve všech 11 federálních státech. Slouží tak zhruba půl miliardě lidí. Jde tedy o řeku, jejíž vodu využívá nejvíce lidí na planetě.
O čistotě řeky se začalo mluvit poměrně pozdě, až koncem 70. let minulého století. V té době už úseky o zhruba 600 kilometrech byly v podstatě tzv. ekologicky mrtvými zónami. V nedávné historii se chopilo několik iniciativ řešení problému, žádná nedosáhla uspokojivých výsledků. Od roku 2014 vláda premiéra Narendra Modiho spustila projekt Namami Ganga na vyčištění řeky. Premiér se chce profilovat nikoliv jako náboženský lídr, ale jako vůdce národa, prohlásil, že „matka Ganga si ho přivolala,“. Vládní plán Namami Ganga má stát 3 miliardy dolarů, podle ekologů je finanční náročnost skutečného vyčištění řeky mnohem vyšší.
Znečištění způsobuje praní prádla i koupání zvířat, do řeky se vhazují spálené mrtvoly
Co může za znečištění Gangy? Především zvýšení hustoty obyvatelstva Indie a s ním i nárůst odpadu, produkovaného lidmi. Dále různé lidské činnosti – koupání, praní prádla, koupání zvířat a samozřejmě vypouštění škodlivých látek do řeky. Řeka proplouvá 29 velkými městy, z nichž každé má přes 100 tisíc obyvatel, velká produkce odpadních vod řeku zcela zatěžuje.
Ganga má velký náboženský význam. Indové ji vnímají jako védské božstvo a bývá zobrazována jako bohyně jedoucí na krokodýlu. Během náboženských slavností se v posvátné řece koupe přes 70 milionů Indů, aby očistili své tělo od minulých hříchů. Do Gangy se také sype popel zemřelých lidí, například ve městě Váránasí se každoročně spálí a vhodí do řeky na 40 tisíc těl, mnohá jsou jen zpola spálená. Přesto nedochází k tomu, že by kvůli kvalitě vody vypukaly závažnější epidemie. Ve vodě se totiž nachází velké množství tzv. bakteriofágů. To jsou viry, které infikují bakterie. Bakteriofágy v Ganze ničí zejména zárodky úplavice a cholery. Přesto se turistům nedoporučuje, aby do Gangy vstupovali.
Spasí posvátnou řeku veřejné toalety a elektrická krematoria?
Řešením zoufalého stavu vody v Ganze je budování nových kanalizačních sítí, modernizace a budování čistíren odpadních vod, ale i budování elektrických krematorií a sítí veřejných toalet. Uzavřeno bylo téměř 250 průmyslových objektů, které do řeky vypouštěly nečistoty. Vláda také musí čelit samotným Indům, kteří považují zásahy spojené s očistou řeky za nebezpečné. Voda by podle nich mohla ztratit své zázračné účinky. Důležitý je tedy také jakýsi mentální posun Indů. Ti by si měli uvědomit, že v podstatě zabíjejí řeku, kterou zároveň uctívají.
20. prosince 2024 10:17
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
Související
Politico: EU skrze Indii financuje Putinovu válku. A sama o tom možná ani neví
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
Indie , Ekologie , ekologové , životní prostředí , vodovody a kanalizace
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek