Indické město zahalila toxická pěna, úřady varují před vážnými následky

Bangalore - Indické město Bangalore ležící v jižní části země zaplavila hustá toxická pěna pocházející z blízkého jezera. Podle úřadů může způsobit obyvatelům mnoho zdravotních komplikací včetně těch nejvážnějších.

V jižním indickém městě Bangalore dosahují teploty v těchto dnech hranice 40 stupňů Celsia. Tamní obyvatelé proto s napětím očekávají příchod chladného monzunového deště, který s sebou letos přinesl i mnohem větší nebezpečí, jež jen riziko záplav.

Silný vítr doprovázející monzunový déšť nafoukal do města toxickou pěnu, která může lidem způsobit řadu zdravotních problémů. Město obtěžuje nejen sníženou neviditelností, ale i silným chemickým zápachem.

Podle odborníků pochází pěna z Varthurského jezera, které se nachází v blízkosti rušné křižovatky Whitfield Road. Na pěnových březích jezera a okolních řekách byl úřady sice vybudován ochranný plot, ten ale na nestačil a vítr rozfoukal pěnu po ulicích. 

Jezero Varthur je druhým největším jezerem v Bangalore a předtím, než se město stalo technologickým centrem Indie, bylo známé jako "město jezer". Podle koordinátora výzkumné skupiny pro energetiku na indickém institutu vědy v Bangalore vznikla pěna poté, co se do jezerních vod dostaly odpadní látky dusík a fosfor.

@OfficeOfRG This is the condition of Bangalore Varthur Lake. No results after 2+ years. You may like to discuss this with your party's CM pic.twitter.com/jqZCxly3wz

— Panch ?? (@panache2811) 29. května 2017

Zatímco dusík zpracují vodní rostliny, fosfor se zachycuje v v sedimentu. "Srážky, vysoká rychlost větru a přítomnost fosforu, který uvázl v sedimentu, vytváří toxickou pěnu," uvedl pro CNN koordinátor Ramachandra.

Dodal, že toxická pěna může vyústit ve vážné zdravotní problémy. "Podzemní voda se také stala kontaminovanou. Naše studie ukazují, že má vysoký obsah dusičnanů, což je karcinogen. Nebezpečné jsou i těžké, které se dostávají do zeleniny pěstované v dolní části jezera. Pozorujeme vyšší obsah kovu v potravinách, které se dovážejí do města," vysvětlil koordinátor.

Ačkoliv je pěna sama o sobě zdraví nebezpečná a v dlouhodobém horizontu může vyústit v chemickou katastrofu, opravdu vážnou se stává až v kombinaci s jiným problémem, se kterým se město potýká. Tentokrát za ním stojí Bellandurské jezero, které se v únoru doslova ocitlo v plamenech.

"Jezero bylo pokryto rostlinami, které začaly vysychat. Lidé do něj vyhazovali odpad, a když jej poté zapálili odpad, jezero vybuchlo. " vysvětluje Ramachandra. Zvláštní ale byla barva plamene. "Zjistili jsme, že barva ohně je oranžová a žlutá, a když jsme analyzovali vzorky, všimli jsme si jsme, že je v nich vysoká hladina uhlovodíků, který se nachází v ropných produktech."

Indický Národní Zelený tribunál následně zakázal lidem házet do jezera odpady, škoda už ale byla napáchána. V jezeře se nachází stopy ropy, zatímco druhé jezero nyní produkuje silnou fosforovou pěnu. Kombinace obou rizik sužuje nejen místní obyvatele, ale i farmáře, kteří v okolí jezer pěstují zeleninu či dobytek. Zejména rostlinné produkty jsou nyní takřka nepoživatelné a mohou vést k vážným zdravotním komplikacím.

Indie už jednu masivní katastrofu zažila

Indické úřady už mají s několika chemickými katastrofami své zkušenosti. Ta nejvážnější se odehrála 2. prosince roku 1984, kdy město Bhópál zahalil mrak jedovatého plynu. Stojí za ním společnost Union Carbide Corporation (Union Carbide), jejíž chemička uvolnila po nehodě do ovzduší methylisokyanát, vysoce toxickou sloučenina vznikající při výrobě pesticidů a insekticidů. 

Uvolněno bylo 40 tun silně jedovatého plynu, který vítr navál směrem na Bhópál s milionem obyvatel. Během prvních několika hodin a dní zemřelo na otravu 8000 lidí. Počet mrtvých ale v průběhu dní nadále rostl a celkově podlehlo na následky zasažení plynem 25 tisíc lidí. Dalších půl milionu lidí bylo jedovatou látkou zasaženo.

Ti, kteří přežili, ale skončili s nenávratným poškozením plic a sinými bolestmi hlavy. Účinek jedu se na nich projevil formou depresí, únavy nebo totálního vyčerpání. Zasažení lidé měli poškozený imunitní systém, trávicí ústrojí, a těhotné ženy musely na potrat. Ty, které to odmítly, porodily postižené děti. Dodnes na následky katastrofy umírají ročně desítky lidí.

Související

Letadla, ilustrační foto

"Na palubě je nálož..." Indii paralyzují bombové hrozby

Indie zažila v uplynulém týdnu vlnu více než 70 falešných bombových hrozeb zaměřených na domácí i mezinárodní lety. Tyto výhrůžky vyvolaly znepokojení mezi cestujícími a způsobily zpoždění letů, informují indická média s odkazem na agenturu AFP. Podle informací zveřejněných v neděli se hrozby týkaly letů různých leteckých společností, přičemž mnoho letů muselo být odkloněno.

Více souvisejících

Indie Chemikálie

Aktuálně se děje

před 32 minutami

před 51 minutami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 5 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 7 hodinami

Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění

Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy