Indie úspěšně vypustila svou dosud nejtěžší raketu, média jsou v eufórii

Dillí – Ze základny Šríharikóta na stejnojmenném ostrově v Bengálském zálivu dnes Indové za pomoci své nejmohutnější, šestitunové nosné rakety vypustili na oběžnou dráhu třítunový komunikační satelit. Indie se zařadila mezi kosmické velmoci už v roce 1981, kdy jako sedmý stát na světě vypustila vlastní nosnou raketu s družicí. 

V budoucnu by měla raketa snížit závislost Indické organizace pro výzkum vesmíru (ISRO) na evropských nosných raketách. Indie plánuje, že do vesmíru vynese i loď s lidskou posádku, informovala agentura AP.

Tamní média událost označila za „velký den pro Indii" a hmotnost rakety GSLV Mk 3 (LVM-3) přirovnávala k váze 200 dospělých slonů či pěti letadel Jumbo Jet.

Start rakety GSLV Mk 3 je posledním v řadě nedávných úspěchů indického kosmického programu. V únoru vynesla indická rakety na oběžnou dráhu naráz 104 satelitů. V listopadu 2013 vypustila Indie družici Mangalján, jež od září 2014 obíhá okolo Marsu.

Vedle plánu na misi s lidskou posádkou ISRO média připomněla, že by se tímto činem Indie postavila po bok Ruska, Spojených států a Číny. Podle agentury Reuters se zvyšují šance Indů podílet se větší měrou na globálním vesmírném průmyslu. V minulosti Indie využívala k vypouštění těžších satelitů francouzské rakety.

Související

Letadla, ilustrační foto

"Na palubě je nálož..." Indii paralyzují bombové hrozby

Indie zažila v uplynulém týdnu vlnu více než 70 falešných bombových hrozeb zaměřených na domácí i mezinárodní lety. Tyto výhrůžky vyvolaly znepokojení mezi cestujícími a způsobily zpoždění letů, informují indická média s odkazem na agenturu AFP. Podle informací zveřejněných v neděli se hrozby týkaly letů různých leteckých společností, přičemž mnoho letů muselo být odkloněno.

Více souvisejících

Indie raketa

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy