Kábul - Atentát v Kábulu z minulé středy je nejtragičtější teroristický útok v Afghánistánu v jeho dějinách. Podle nové bilance zahynulo přes 150 lidí a 400 osob je zraněných. K masakru se dosud nikdo nepřihlásil. Podezření padá na extremistickou síť Hakkání, která je napojená na Taliban.
Minulou středu otřásla vládní a diplomatickou čtvrtí Kábulu exploze, když sebevrah odpálil nálož ukrytou v cisternovém autě v blízkosti německého velvyslanectví. Podle afghánských bezpečnostních sil byla do útoku zapojena také pákistánská rozvědka. Počáteční vyšetřování prý naznačuje, že výbušniny použité při útoku pocházely z Pákistánu. Islámábád jakýkoli podíl na atentátu již dříve popřel.
Většinu obětí tvořili afghánští civilisté, včetně žen a dětí. "Více než 150 nevinných synů a dcer Afghánistánu bylo zabito a více než 300 zraněných hospitalizováno s popáleninami či odtrženými údy," řekl afgánský prezident Ašraf Ghaní.
Kábulský atentát je označován za nejtragičtější teroristický útok v Afghánistánu v jeho dějinách. Dosud toto smutné prvenství držel sebevražedný pumový útok v jihoafghánském městě Kandahár, při kterém přišlo v únoru 2008 o život na 100 lidí.
Novou bilanci středečního útoku oznámil Ghaní ve svém zahajovacím projevu na bezpečnostní konferenci, na níž jednají zástupci 23 zemí světa, Evropské unie, OSN a NATO o bezpečnostních a politických otázkách Afghánistánu.
Ghaní v projevu vyzval povstalecké hnutí Taliban k mírovým rozhovorům, přičemž zdůraznil, že bojovníci Talibanu mají "poslední šanci" ukončit svůj 16letý boj proti vládě a zapojit se do politického procesu. Taliban byl svržen s pomocí zahraničních vojsk v roce 2001. Předchozí mírové rozhovory afghánské vlády s Talibanem skončily vždy neúspěchem. Hnutí odmítá jednat s Kábulem, dokud neodejdou ze země všechny zahraniční jednotky, a stále se označuje za "exilovou vládu".
Přetrvávající kritickou situaci v Afghánistánu potvrdil i fakt, že krátce po začátku konference dopadla do blízkosti jejího dějiště v centru Kábulu raketa, napsala agentura DPA. Vybuchla v areálu indického velvyslanectví, žádné škody ale nezpůsobila.
Afghánistán od odchodu většiny zahraničních bojových jednotek v roce 2014 čelí mnoha politickým a bezpečnostním problémům. Prezident Ghaní se potýká se stále častějšími povstaleckými akcemi hnutí Taliban a na jihu země s novou teroristickou skupinou, která je spřízněna s organizací Islámský stát. Vláda podle odhadů USA kontroluje jen asi 60 procent území. Okolo 13.000 vojáků NATO v současné chvíli pomáhá cvičit afghánské bezpečnostní síly proti Talibanu a dalším skupinám.
Související
Při útoku na vojenskou nemocnici v Kábulu zahynulo nejméně 25 lidí
Exploze v Afghánistánu si vyžádaly nejméně dva mrtvé a 19 zraněných
Teroristické útoky v Afghánistánu , Afghanistán , Hakkání (teroristé) , Ašraf Ghání (prezident Afghánistánu) , Pákistán , Tálibán
Aktuálně se děje
před 22 minutami
Masivní požáry v LA se nedaří zastavit. Počet evakuovaných strmě stoupá
před 1 hodinou
Politico: Američané Grónsku prakticky velí už teď. Invaze by byla nejkratší válkou v dějinách
před 1 hodinou
IS území neobnoví, hrozbou ale bude dál. Expert na terorismus Young pro EZ vysvětlil, jak lze předejít útokům
před 2 hodinami
Vážně chce Kanadu? Trudea popsal, o co jde skutečně Trumpovi
před 3 hodinami
Počasí: Česko zasype sníh. Napadnou ho desítky centimetrů
před 3 hodinami
Mohou USA sebrat Britům Kanadu? Historie ukazuje, že teoreticky ano
před 5 hodinami
Tesla Model Y Juniper byla dnes představena světu. Snad nejdůležitější auto nové doby
před 5 hodinami
Trump se sejde s Putinem
před 6 hodinami
10 mrtvých, astronomické škody. Požár v Los Angeles je jednou z nejhorších katastrof v historii
před 8 hodinami
Víkendové počasí slibuje husté sněžení. Místy hrozí sněhové jazyky
Aktualizováno před 8 hodinami
Czech Press Photo 2024 vyhrál Petr David Josek z AP. Michal Zelinka z INCORP images získal ocenění druhý rok po sobě + VIDEO
včera
Může Trump skutečně získat Grónsko? USA už to jednou zkusily, tentokrát mohou uspět
Aktualizováno včera
Mimořádná zpráva Apokalypsa v Los Angeles: Požárů je už pět, hasičům dochází voda, lidé prchají
včera
Jak se žije pacientům v Evropě? Diagnostika nemoci může trvat i desítky let, problémem je i ego lékařů
včera
Noční můra úřadů: Proč je evakuace Los Angeles nadlidský úkol?
včera
Nebezpečný čínský virus už řeší i české úřady. Vydaly první doporučení
včera
Princezně Kate se dožila chvíle, kdy jí gratuluje celý svět. Nebylo to vůbec jisté
včera
Trump chce Panamský průplav, USA na něj ale nemají nárok. Panamě definitivně patří od roku 1999
včera
Belgického premiéra De Crooa se pokusili otrávit
včera
Trumpovy nároky na Grónsko pobouřily svět. Exministr před Trumpem couvá, Rusko zavírá oči
Plán prezidenta USA Donalda Trumpa na potenciální získání Grónska, autonomního území Dánska, vyvolal vlnu reakcí na mezinárodní scéně. Trump naznačil, že by Spojené státy mohly využít ekonomický nebo vojenský nátlak k zajištění kontroly nad touto strategickou arktickou oblastí. Jeho výroky však vyvolaly ostré odsouzení ze strany evropských lídrů i znepokojení Kremlu, který označil situaci za "dramatickou".
Zdroj: Libor Novák