Soul vyzval KLDR k vrácení zadržených cizinců, smrt Warmbiera šokovala i Čínu

Soul/Peking - Zemřel student Otto Warmbier (22), který se z KLDR po rok a půl trvajícím věznění vrátil do USA v kómatu. Jihokorejský prezident Mun Če-in v reakci vyzval Severní Koreu, aby rychle vrátila zadržené občany Jižní Koreje a Spojených států. Ozvala se také Čína.

KLDR začátkem června nabídla USA propuštění Warmbiera "z humanitárních důvodů". Po jeho příletu do rodné země se ukázalo, že muž odsouzený k 15 letům těžkých prací za krádež propagačního plakátu z hotelu je v kómatu a má těžce poškozený mozek.

V pondělí následkům újmy ze severokorejského vězení podlehl a prezident Donald Trump vzápětí označil KLDR za "brutální režim".

Pchjongjang zadržuje podle dostupných informací tři jihokorejce a stejný počet Američanů, na jejichž potrestání za "protistátní činy" si diktatura osobuje právo.

Mun uvedl, že "je velmi politováníhodné, že Severní Korea nerespektuje lidská práva". Soul se pokusí učinit vše pro návrat jihokorejců zadržovaných totalitním režimem.

V pozdějším rozhovoru s televizí CBS News pak Mun zdůraznil, že Severní Korea musí nést odpovědnost za smrt amerického mladíka. "Nevíme jistě, zda Severokorejci Otto Warmbiera zabili... Ale je poměrně jisté, že nesou značnou odpovědnost za vývoj dění, který vedl k Warmbierově smrti," řekl jihokorejský prezident.

Warmbier se do USA vrátil 13. červa, ale byl v kómatu a měl těžce poškozený mozek. Jeho příbuzní uvedli, že Warmbier nebyl po návratu schopen "mluvit, neviděl a nereagoval na řeč". Rodina nepochybuje o tom, že byl v KLDR krutě mučen.

Do KLDR se Warmbier dostal díky turistické kanceláři Young Pioneer Tours, která organizuje z Číny cesty do Severní Koreje. Dnes její zástupce oznámil, že Warmbierův případ ukazuje, že pro Američany je pobyt v KLDR "příliš velké riziko". Severní Korea údajně nepovolila žádnému pracovníkovi kanceláře sejít se s Američanem po jeho zatčení. Severní Korea ve Warmbierově případu podle operátora postupovala "strašným" způsobem.

Související

Otto Warmbier

Rodiče umučeného Warmbiera nachystali odplatu. Hodlají KLDR mařit podnikání

Rodiče amerického studenta, který zemřel po pobytu ve vězení v Severní Koreji, hodlají hledat nelegální majetek KLDR ve světě a dosáhnout toho, aby se tato asijská země zodpovídala za porušování lidských práv. Fred a Cindy Warmbierovi to dnes řekli na tiskové konferenci v Soulu. Jejich syn Otto byl v roce 2016 zadržen v KLDR a odsouzen k 15 letům nucených prací. Do USA byl po 17 měsících vrácen v bezvědomí a krátce potom zemřel.
Otto Warmbier

USA nezaplatily KLDR za Warmbiera, tvrdí Trump. Na Obamu vytáhl starou kauzu

Spojené státy Severní Koreji v kauze zesnulého amerického studenta Otty Warmbiera nevyplatily žádné peníze. Na twitteru to dnes napsal americký prezident Donald Trump. V amerických médiích se ve čtvrtek objevily zprávy, že KLDR vystavila Washingtonu za zdravotní péči o Warmbiera účet na dva miliony dolarů (46 milionů korun). Američané se prý zavázali částku proplatit.

Více souvisejících

Otto Warmbier (student zadržený v KLDR) Jižní Korea Severní Korea (KLDR) Mun Če-in USA (Spojené státy americké) Donald Trump Čína

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy