Gayové v Indonésii se musí schovávat. Policie si na ně zasedla, Islamisté tleskají

Jakarta - V zemi s největším počtem Muslimů na světě to gayové nemají zrovna jednoduché. Tamní policie čelí podezřením, že se spolčila s jednotlivými islamistickými skupinami a pořádá zátahy na místa, kde se vyskytují výhradně homosexuálové. Indonésie také čelí obviněním, že potlačuje práva náboženských menšin.

Ještě v roce 2010, kdy rozvášněný dav Islamistů vyhrožoval vypálením místa, kde se konal gay a lesbický filmový festival, policie přispěchala na pomoc a situaci uklidnila. Jeden z dobrovolných pomocníků z téhož festivalu, 28letý Adi, má nyní obavy, že policejní ozbrojené složky našly nový cíl - LGBT komunitu. Gayové v Jakartě nyní žijí v obavách, snaží se skrývat svůj životní styl, který souvisí s jejich menšinovou orientací, někteří uvažují o odchodu ze země. 

Indonéští islamisté se už dlouhou dobu snaží kriminalizovat homosexuální styk. Islámská obranná fronta (FPI) je tou skupinou, která měla problém i s výše zmíněným filmovým festivalem Q!, který už letos neprobíhá. Fronta už v roce 2010 hlasitě vyzývala policii k zatýkání gayů. 

Ta si možná něco z jejich rad převzala. V květnu letošního roku například policisté zadrželi na 141 mužů při zátahu v sauně Atlantis. Obvinila je z účasti na gay prostituci. V dubnu provedla policie razii v jednom z hotelů ve druhém největším městě země Surabaya. Údajně se tam měla konat "sexuální párty", policisté zadrželi 14 mužů a donutili je podstoupit testy na HIV.

"Před těmito událostmi jsme byli zvyklí smýšlet o policii jako o součásti naší bezpečnosti v momentech, kdy na nás masy útočily pod záminkou, že zastupují lid," řekl pro The Independent Adi. Ten pracuje v oblasti internetového obchodování. "Teď, když chci cokoliv udělat, raději to udělám u sebe doma, v soukromém prostoru," stěžuje si a připouští, že uvažuje o emigraci. 

Homosexualita je přitom v Indonésii legální. Výjimku tvoří extrémně konzervativní část země na severu Sumatry, v  provincii Aceh. Tam je vynucováno dodržování islámského práva šaría, dva homosexuální muži tam byli minulý týden zbičování za sex.

Mluvčí policistů Rikwanto odmítá, že by si policie vzala na mušku právě LGBT, nicméně připouští, že některé věci jsou zkrátka nepřijatelné. "Dokud si nechají své záležitosti do soukromí a svoje osobní věci sami pro sebe, pak zde nevidím žádný problém," sdělil na adresu komunity. 

Pověst Indonésie je otřesená i v souvislosti s tolerancí a pluralitou vyznání. V květnu byl totiž guvernér Jakarty Basuki Tjahaja Purnama odsouzen za rouhání, když v roce 2016 údajně nevhodně citoval Korán. Jeho případ zviditelnil roli vlivných islamistických skupin jako je právě výše zmíněná FPI, která pomohla zorganizovat protest proti němu. 

Tyto skupinky jsou nechvalně proslulé zátahy na bary noční kluby během Ramadánu, což je postní měsíc. Někteří členové těchto skupin čelí podezřením ze žhářských útoků na kostely. V Indonésii žijí menšiny křesťanů, budhistů, hinduistů, konfuciánů a dalších nešiítských muslimských skupin. I tyto skupiny pociťují obavy. 

Do situace v Indonésii se vložil také americký Kongres. Ten poslal dopis indonéské vládě, ve kterém vyjádřil obavu z možného porušování lidských práv v zemi v souvislosti se zaměřováním se na gay komunitu. "Tyto útoky jsou nešťastným symptomem vzrůstající radikalizace v Indonésii, která si vzala na mušku ženy, náboženské a etnické menšiny a může mít negativní dopad na diplomatické vztahy a zahraniční investice ve vaší zemi," stojí v dopise, pod který se podepsalo na 35 kongresmanů. 

Homosexualita zůstává pro indonéskou společnost tabuizovaným tématem. Právě to je důvod, proč se gayové stahují "pod zem" do světa saun a skrytých večírků. Muži, kteří byli zadrženi na základě zátahu v sauně, byli přitom později propuštěni bez jakéhokoliv obvinění. Přitom při zatýkání byli svlečeni do naha a nafoceni jako kriminálníci.

"Upřímně, po tom, co se stalo, se opravdu bojím. Policisté nesvlékli jen vaše těla, ale odhalili také vaše jméno, místo vaší práce. Jsem přednášející a tohle by pro mě mohl být problém," říká 33letý  Ahmad, který pracuje na jedné z jakartských univerzit. 

Související

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

Více souvisejících

indonésie Gayové Homosexuálové policie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

včera

Proč došlo k atentátu na Fica? Policie zjistí, jestli byl útočník zradikalizovaný

Pokud někdo úmyslně radikalizoval pachatele atentátu na předsedu vlády Roberta Fica (Směr-SD), policie to zjistí stejně, jako to udělala v případě dvojité vraždy na Zámecké ulici v Bratislavě. Řekl to publicista Juraj Hrabko v rozhovoru pro TASR TV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy