Wayne Grice byl manažerem čerstvých produktů v obchodním obru Woolworths, kdy dohlížel na to, aby byly plné police, radil lidem, co na večeři nebo jaké ovoce a zelenina mají právě svou sezónu. Nyní žije ve stanu na rušné ulici. Krize ubytování v Sydney má obětí více.
Wayna Grice by nenapadlo, že se dostane až na dno – bez práce, bez domova, bez financí. Bohužel se tomu tak stalo a on se připojil k přibližně 44 lidem, kteří přespávají ve stanovém městečku. To vyrostlo na známém náměstí v Sydney se jménem Martin Place.
Městečko stojí jen pár kroků od budovy Parlamentu Nového Jižního Walesu. Premiérka Nového jižního Walesu je z bezdomovců v městečku „nesvá“ a ráda by se jich zbavila. To by podle ní mělo udělat město Sydney.
Místo toho se Městská rada města Sydney a Parlament Nového Jižního Walesu dohadují, čí zodpovědností vlastně bezdomovci jsou. Podle Gladys Berejiklian, premiérky Nového Jižního Walesu, už tábor bezdomovců navštívili pracovníci jednačtyřicetkrát a nabízeli lidem alternativy. Oni se prý však nechtěli stěhovat.
Berejiklian prohlásila, že je to zodpovědností starostky Sydney Clover Moore. Městečko by tam prý být nemělo. Starostka to však odmítá. „Není nelegální být bezdomovcem – pro některé je to nevyhnutelným výsledkem krize bydlení v Sydney,“ uvedla podle serveru News. Podle ní je přemístění bezdomovců záležitostí státu a přesunout je může jen policie. Policie nic takového v plánu nemá, dokud bezdomovci nebudou obtěžovat či ohrožovat okolí.
Dohady politiků bezdomovcům nijak nepomohou. Wayne Gric se do této situace dostal po letech poctivé práce pro Woolworths. Ti ho nechtějí vzít zpět, protože omezují stavy zaměstnanců. Brice tedy žije v čistém stanu s ostatními bezdomovci. Přes noc městečko hlídají dobrovolníci, kteří se také starají o kuchyň na okraji městečka. Bezdomovci se tak mohou cítit bezpečně.
Služby jsou schopné najít lidem ubytování na noc či dvě, často se však lidé vrací do městečka. Je pro ně lepší být ve městečku s lidmi, než samotní v ubytovně. Dlouhodobých řešení pro ně moc není. „Člověk si uvědomí, co měl, až když to ztratí,“ řekl Gric pro server News.
Lidé ve městečku přitom nespadají do kategorie nevzdělaných či kriminálníků. Ve městečku jsou zakázány drogy i alkohol a mnoho obyvatel bylo dříve obchodními zástupci nebo projektovými manažery. Teď jsou však na ulici.
Mnoho z nich se přitom rozhodně nevyužít ubytování pro bezdomovce a raději zůstávají v městečku. „V ubytovnách je často víc problémů než na ulici. Lidé kouří marihuanu a jsou ožralí,“ prohlásil Gric s tím, že majitelům je jedno, co se v ubytovně děje. Hlavně, že dostanou peníze od státu.
Velká část lidí se vrací i kvůli ostatním. V městečku je sice teplé jídlo, panuje tam však také přátelská nálada. Lidé si pomáhají, jedí spolu… „Může to být past. Máte jídlo, kafe...pro některé je to dobrý život,“ vysvětlil Gric. Je prý snadné do tohoto života spadnout. Ceny bydlení jsou totiž tak vysoké, že si je skoro nikdo nemůže dovolit.
Městečko má i svého vlastního starosti Lanze Priestlyho, kterému říkají „Mayor of Martin Place“. Jeho zástupcem je Nigel Blakemore, který se dříve pohyboval v médiích. Nyní se starají o městečko a přísně kontrolují všechny, kdo chtějí vstoupit. Chtějí zadat co nejméně důvodů autoritám, aby je vyhnaly.
Související
Pobodal 16 lidí za pouhé tři minuty. Vrah v Austrálii zabil i batole
Austrálie chystá přelomový zákon. Části obyvatel zakáže sociální sítě
Austrálie , Sydney , Lidé , Bezdomovci , stanování
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák