Astana - 5. června 2016 se v kazašském hlavním městě udál největší teroristický útok v zemi. 27letý Dmitrij Tanatarov, vedoucí skupinu 25 mladých mužů ve věku 17-28 let, během jednoho dne unesl autobus, zaútočil na základnu národní gardy a policejní kontrolní stanoviště. Následkem bylo 25 mrtvých, z toho 18 útočníků včetně Tanatarova. Podle policie on a jeho banda se chtěla přidat k IS v Sýrii, když to ale nevyšlo, rozhodli se zaútočit v zemi. Magazín Foreign Policy se obává, že se jedná o pokračující trend a že Kazachstán postrádá účinnou strategii, jak problém řešit.
Jen měsíc po tom, co se země vzpamatovala z šoku, jí zasáhl další útok. Ruslan Kulekbayev zahájil střelbu na policejní stanici v Almatě, největším městě a finančním centru Kazachstánu a zabil osm policistů a dva civilisty předtím, než byli zatčen. Kazachstán, který doposud se považoval za ostrov stability v neklidném regionu, musel spolknout hořkou pilulku – vlna extremismu dorazila i k němu a je na vzestupu.
Líheň nejnebezpečnějších bojovníků
Post-sovětské státy Střední Asie stále zůstávají v zajetí mnoha jeho tradic. V jejich vedení zůstaly autoritářské figury a byl zachován i jejich sekularismus. Naopak nezůstal zachován ateismus, který ustoupil náboženského vzepětí. To bylo v těchto zemích, včetně Kazachstánu, v režii islámu, a to převážně jeho radikálnějších směrů jako je salafismus. Islám se pro mnoho obyvatel Střední Asie stal způsobem vyjádření nesouhlasu proti autoritářské vládě, politickým manifestem – a to manifestem zbarveným v mnoha případech krví.
Během desetiletí došlo k řadě teroristických útoků – přičemž Uzbekistán byl jimi zasažen nejvíce - ale ze sovětských časů vycvičené drsné bezpečnostní útvary nekompromisně potlačily mnoho extrémistických skupin za ně odpovědných. Aniž by se vzdaly svých ambicí v regionu, tyto skupiny byly nuceny přinejmenším na čas odejít do zahraničí, kde pro svou tvrdost, nekompromisnost a neústupnost – vlastnosti získaným během let bojů s podobně „nadanými“ vládními silami –brzy dosáhly značné proslulosti mezi místními i globálními teroristickými organizacemi.
Zarputilí bojovníci ze Střední Asie jsou ve válkách v Afghánistánu, Iráku a Sýrii posíláni na ty nejhorší místa a na ty nejnebezpečnější operace s nulovou šancí přežití. Vzrůstá i jejich hodnota jako poslů smrti mimo území zmítaných válkou. Muži z Střední Asie provedli útok na letišti v Istanbulu, útok náklaďákem ve Stockholmu a bombový útok na metro v Petrohradě. Mezi odborníky se začali objevovat obavy, že IS zapustí kořeny přímo u líhně těchto hrozivých nástrojů násilí – v neklidné Střední Asii.
Strategie boje s terorismem
Kazachstán, jehož populace (18 miliónů) je z 70% tvořena muslimy, připisuje trend většího počtu terorismu právě zahraničnímu vlivu. Podle kazašské vlády byli strůjci útoku z Astany „následovníky radikálních, netradičních náboženských hnutí."Vláda Kazachstánu pod tímto pojmem rozumí konzervativní a radikálnější formy islámu, které se rozšířily v zemi během posledních 25 let (salafismus) a které jsou sponzorovány cizími státy. Proti nim staví „tradiční“ směry mírnějšího sunnitského islámu praktikovaného v regionu.
„Vidíme, že tito lidé nosí toto pro Kazachstán necharakteristické oblečení a že tito lidé jsou oblečeni celí v černé nebo nosí dlouhé vousy, které jsou ovlivňovány hodnotami ze zahraničí," řekl Berik Aryn, kazašský ministr pro náboženské záležitosti a občanskou společnost, pro Foreign Policy. Nursultan Nazarbajev, kazašský prezident se vyjádřil podobně a uvedl, že „Kazaši nosí černé oděvy pouze na pohřby.“ Podle něj je islamistický styl oblékání nutné zakázat. Takový zákon je prý už přípravě a mohl by být přijat příští rok.
Foreign Policy ale upozorňuje na skutečnost, že kazašský terorismus není primárně iniciován ze zahraničí, ale místními jedinci a je reakcí na domácí podmínky. Toto opatření může vést prakticky k přesnému opaku – posílí přesvědčení radikálů, že stát teorizuje ty, kteří chtějí plně a svědomitě vyjádřit svoji víru. "Je velmi nebezpečné věnovat pozornost pouze vnějším projevům něčí víry," řekl Serik Beissembayev z astanského Institute of World Economics and Politics . „Je to jejich vnitřní víra, která je přivádí k extremismu."
Beissembayev, který strávil roky zkoumáním islámské radikalizace v Kazachstánu a rozhovory s odsouzenými extremisty ve věznicích, říká, že toto hnutí má silné sociální kořeny a vychází z chudoby, obecného nedostatku vyhlídek a hněvu nad korupcí. Jeho slova potvrzuje Aiman Umarová, advokátka z Almaty, která se zabývala některými nejvýznamnějšími kazazšskými extrémistickými případy. Podle ní chudoba, práce v šedé ekonomice a ztráta jakýchkoliv vyhlídek jsou společné symptomy pro mnohé odsouzené za extremismus.
Umbrová kritizuje vládního přístupu k boji proti extremismu, o němž se říká, že klade jen malý důraz na prevenci a že by mohl být zneužíván k potlačování aktivistů a porušování lidských práv. „Tento problém pouze poroste,“ říká. „Naše budoucnost je násilný extremismus.“
Související
Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila
Islámský stát vstává z mrtvých. Před teroristy varuje šéf jedné z tajných služeb
Terorismus , Muslimové , kazachstán
Aktuálně se děje
před 56 minutami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 2 hodinami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 2 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 3 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 4 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 5 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 5 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 6 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 6 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 6 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 6 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 7 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 7 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 7 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 7 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 8 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 8 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 9 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 9 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 10 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News.
Zdroj: Libor Novák