Tokio - Japonsko dělí od Severní Koreje pouze několik set kilometrů. Není proto divu, že současné napětí ovlivňuje vývoj kurzů měn na světových trzích takovou měrou, že jsou zaskočení i zkušení investoři.
Jen pár hodin po tom, co americký prezident Donald Trump varoval Pchjongjang před „ohnivou zlobou, jakou svět neviděl", zamířil kurz japonské měny vzhůru k dolaru i k euru. Vývoj kurzů měn ale stejně jako v předchozích případech eskalace napětí na Korejském poloostrově ukázal, že status jenu jakožto bezpečné měny převažuje u některých investorů nad rizikem, jež pro Japonsko představuje blízkost k diktátorovi vyzbrojenému jadernou zbraní.
KLDR Japonsku hrozí často a některé její testovací rakety dopadly do Japonského moře. Severokorejská státní média nyní uvedla, že vůdce Kim Čong-un nařídil svým ozbrojeným silám vypracovat plán útoku na americkou vojenskou základnu na tichomořském ostrově Guam. „Jestliže dokážou zasáhnout Guam, tak do Japonska je to jen třetina té vzdálenosti. Nechápu, jakou roli bezpečného přístavu by (Japonsko) hrálo, kdyby byla vypálena skutečná střela," poznamenal analytik Bart Wakabajaši z makléřské společnosti State Street v Tokiu.
Není to poprvé, kdy logika trhů uvádí Wakabajašiho do rozpaků. Když Severní Korea vystřelila 4. července mezikontinentální raketu, japonská měna také zpevnila. A podobná situace nastala i 10. dubna, kdy Spojené státy oznámily, že ke Korejskému poloostrovu posílají letadlovou loď USS Carl Vinson.
I když se to může zdát zvláštní, někteří hráči na trhu upozorňují, že kupovat měnu pomalu rostoucí ekonomiky jako je ta japonská dává v dobách eskalace geopolitického napětí určitou logiku. V klidných dobách se chuť investorů riskovat zvyšuje, vyhledávají proto měny rozvíjejících se ekonomik, anebo dolar, protože americká ekonomika na rozdíl od Japonska nabízí více riskantnějších a potenciálně ziskovějších investic. Někteří si v takové situaci vypůjčí jeny, protože Japonsko má téměř nulové úroky, a ty pak smění za měny jiných zemí, kde vidí i možnost vyššího zhodnocení.
Když se ale začne mluvit o válce, rizikové investice už tak atraktivní nejsou. Investoři pak spíše vyhledávají relativně stabilní hodnoty, především zlato, ale také měny jako je švýcarský frank a japonský jen. Ti, kteří si vypůjčili japonské jeny, aby je směnili za jiné měny a investovali mimo Japonsko, v takové situaci mohou své sázky rušit. Tím se zvyšuje poptávka po jenech, protože tito investoři musejí půjčky v jenech splatit.
Analytik Takahiro Sekido ze společnosti Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ řekl, že japonský jen je atraktivnější jak proti ostatním asijským měnám, tak proti dolaru. Trhy totiž v současné době příliš nedůvěřují americké politice.
Důvodem k růstu kurzu jenu mohou být i spekulace, že japonské instituce by v neklidných časech mohly začít stahovat své peníze zpět do Japonska. Analytici ale takovému scénáři moc nevěří. Pokud by Severní Korea zasáhla americké území a japonští investoři by měli peníze uloženy v Evropě, nedávalo by valný smysl tyto peníze stahovat zpět, kdyby bylo terčem útoku i Japonsko, myslí si analytik Junosuke Ikeda z makléřské společnosti Nomura Securities.
Investoři sledují, zda obavy z války ovlivní plán americké centrální banky (Fed) pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Pokud by se Fed rozhodl další zpřísnění měnové politiky odložit, snížila by se atraktivita dolaru jako investice. Od Japonska se žádná změna jeho mimořádně uvolněné měnové politiky neočekává.
Pohled na vývoj úrokových sazeb tak nabízí další příklad, jak napětí ve světě může posílit japonskou měnu, i když je Japonsko tak blízko zdroji napětí. "Snížit cenu japonského jenu bohužel není jednoduché," poznamenal Ikeda.
Související
Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu
Japonská politická krize možná neskončí, naznačují odhady výsledků voleb
Japonsko , Severní Korea (KLDR) , kurzy měn
Aktuálně se děje
před 25 minutami
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 54 minutami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 2 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 3 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 3 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 4 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 4 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 4 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 4 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 5 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 5 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 5 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 6 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 6 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 6 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 7 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 7 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 8 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 8 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 9 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák