Tokio - Japonsko dělí od Severní Koreje pouze několik set kilometrů. Není proto divu, že současné napětí ovlivňuje vývoj kurzů měn na světových trzích takovou měrou, že jsou zaskočení i zkušení investoři.
Jen pár hodin po tom, co americký prezident Donald Trump varoval Pchjongjang před „ohnivou zlobou, jakou svět neviděl", zamířil kurz japonské měny vzhůru k dolaru i k euru. Vývoj kurzů měn ale stejně jako v předchozích případech eskalace napětí na Korejském poloostrově ukázal, že status jenu jakožto bezpečné měny převažuje u některých investorů nad rizikem, jež pro Japonsko představuje blízkost k diktátorovi vyzbrojenému jadernou zbraní.
KLDR Japonsku hrozí často a některé její testovací rakety dopadly do Japonského moře. Severokorejská státní média nyní uvedla, že vůdce Kim Čong-un nařídil svým ozbrojeným silám vypracovat plán útoku na americkou vojenskou základnu na tichomořském ostrově Guam. „Jestliže dokážou zasáhnout Guam, tak do Japonska je to jen třetina té vzdálenosti. Nechápu, jakou roli bezpečného přístavu by (Japonsko) hrálo, kdyby byla vypálena skutečná střela," poznamenal analytik Bart Wakabajaši z makléřské společnosti State Street v Tokiu.
Není to poprvé, kdy logika trhů uvádí Wakabajašiho do rozpaků. Když Severní Korea vystřelila 4. července mezikontinentální raketu, japonská měna také zpevnila. A podobná situace nastala i 10. dubna, kdy Spojené státy oznámily, že ke Korejskému poloostrovu posílají letadlovou loď USS Carl Vinson.
I když se to může zdát zvláštní, někteří hráči na trhu upozorňují, že kupovat měnu pomalu rostoucí ekonomiky jako je ta japonská dává v dobách eskalace geopolitického napětí určitou logiku. V klidných dobách se chuť investorů riskovat zvyšuje, vyhledávají proto měny rozvíjejících se ekonomik, anebo dolar, protože americká ekonomika na rozdíl od Japonska nabízí více riskantnějších a potenciálně ziskovějších investic. Někteří si v takové situaci vypůjčí jeny, protože Japonsko má téměř nulové úroky, a ty pak smění za měny jiných zemí, kde vidí i možnost vyššího zhodnocení.
Když se ale začne mluvit o válce, rizikové investice už tak atraktivní nejsou. Investoři pak spíše vyhledávají relativně stabilní hodnoty, především zlato, ale také měny jako je švýcarský frank a japonský jen. Ti, kteří si vypůjčili japonské jeny, aby je směnili za jiné měny a investovali mimo Japonsko, v takové situaci mohou své sázky rušit. Tím se zvyšuje poptávka po jenech, protože tito investoři musejí půjčky v jenech splatit.
Analytik Takahiro Sekido ze společnosti Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ řekl, že japonský jen je atraktivnější jak proti ostatním asijským měnám, tak proti dolaru. Trhy totiž v současné době příliš nedůvěřují americké politice.
Důvodem k růstu kurzu jenu mohou být i spekulace, že japonské instituce by v neklidných časech mohly začít stahovat své peníze zpět do Japonska. Analytici ale takovému scénáři moc nevěří. Pokud by Severní Korea zasáhla americké území a japonští investoři by měli peníze uloženy v Evropě, nedávalo by valný smysl tyto peníze stahovat zpět, kdyby bylo terčem útoku i Japonsko, myslí si analytik Junosuke Ikeda z makléřské společnosti Nomura Securities.
Investoři sledují, zda obavy z války ovlivní plán americké centrální banky (Fed) pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. Pokud by se Fed rozhodl další zpřísnění měnové politiky odložit, snížila by se atraktivita dolaru jako investice. Od Japonska se žádná změna jeho mimořádně uvolněné měnové politiky neočekává.
Pohled na vývoj úrokových sazeb tak nabízí další příklad, jak napětí ve světě může posílit japonskou měnu, i když je Japonsko tak blízko zdroji napětí. "Snížit cenu japonského jenu bohužel není jednoduché," poznamenal Ikeda.
Související

Trump odmítnul bezcelní dohodu s EU. Japonsko si vyjednalo přednostní přístup

Japonsko představilo plán pro případ války mezi Čínou a Tchaj-wanem
Japonsko , Severní Korea (KLDR) , kurzy měn
Aktuálně se děje
před 38 minutami

Počasí s letními teplotami je tady. Naměříme i 28 stupňů
včera

To je vydírání? Nikdo mi nebude nic přikazovat, jedu do Moskvy, vzkázal Fico EU
včera

Trump jedná o clech s více než patnácti státy, první dohody mají přijít velmi brzy
včera

Rakušan lituje smrti matky oběti střelby na FF UK. Odmítala pomoc, napsal ministr
včera

Češka se nevrátila z návštěvy Velké čínské zdi. Ministerstvo potvrdilo úmrtí
včera

Když Hollywood truchlil. Před 35 lety zemřela Greta Garbo
včera

Stinná stránka teplého počasí. Meteorologové už v dubnu varují před požáry
včera

Joe Biden se vrací. V prvním zásadním projevu od odchodu z Bílého domu zkritizuje Trumpa
včera

Česko se rozloučilo s Annou Slováčkovou. Přišel i prezident Pavel
včera

Trump znepokojuje Evropu. Počet zemí, které varují před cestou do USA, přibývá
včera

Slovensko dostalo od Moskvy pozvánku na oslavy Dne vítězství. EU varuje evropské lídry před účastí
včera

Vance opět tvrdě zkritizoval Evropu. Nazval ji vazalem USA
včera

Jak Putin balamutí Trumpa: Šlo o omyl, prohlásil po útoku v Sumy. Ve skutečnosti to bylo přesně naopak
včera

Británie hasí obří skandál: Čína má přístup ke zdravotním záznamů statisíců Britů
včera

Trump sestřelil Zelenského: Pořád chcete rakety, neměl jste si začínat se silnějším nepřítelem
včera

Brutální konflikt si vybral svou daň. Súdán zažívá nejhorší krizi na světě, stojí na pokraji totálního kolapsu
včera

Trump obvinil Zelenského ze zahájení války, den po masivním útoku Ruska na Ukrajinu
včera

Postupná okupace Gazy pokračuje. Izrael zaútočil na poslední plně funkční nemocnici
včera

Všichni prezidentovi muži: Jak vypadá uzavřený svět Putinových klíčových poradců?
včera
Skutečné dopady extrémního počasí? Smrtící povodně loni zasáhly jen v Evropě na půl milionu lidí
Evropa zažila v roce 2024 nejteplejší období ve své historii, které bylo doprovázeno ničivými bouřemi a rozsáhlými povodněmi. Podle nové zprávy „Evropský stav klimatu“, kterou v úterý zveřejnily klimatické služby EU Copernicus a Světová meteorologická organizace (WMO), bylo přírodními katastrofami postiženo více než 413 000 obyvatel kontinentu.
Zdroj: Libor Novák