USA v ohrožení? Korejské rakety jsou pravděpodobně dost dobré na to, aby je trefily

Washington/Pchjongjang - Americká CIA usoudila, že severokorejská raketa Hwasong-14/KN20 při testovacím startu 28. července selhala při pokusu sestoupit z atmosféry. Ve stejném zhodnocení se však píše, že pokud by byla raketa namířená na USA, pravděpodobně by fungovala správně. Informoval o tom portál The Diplomat.

Vláda Spojených států na začátku srpna informovala, že severokorejská raketa odpálená 28. července nepřežila návrat z atmosféry a pravděpodobně byla kompletně zničená. Za problémy prý může příliš vysoká trajektorie. Podle vyhodnocení CIA by však při vypálení v nižší trajektorii na USA technologie měla fungovat.

Za vším stojí analýza dat „ze senzorů v zemi, moři i vzduchu“, které mělo nasbírat centrum NASIC (U.S. National Air and Space Intelligence Center - pozn. red.). Informace pochází z blíže nespecifikovaného zdroje serveru The Diplomat.

Balistická raketa obsahuje výbušný náklad a musí ustát nesmírný tlak i teplotu v průběhu svého klesání atmosférou Země k označenému cíli. U mezikontinentálních raket tento problém platí obzvlášť a při klesání nabírají několikanásobek rychlosti zvuku.

Právě tlak měl podle americké vlády stát za selháním nedávného testu. Podle informací CIA dosáhla raketa výjimečné výšky 3700 kilometrů. KLDR zvolila takovou výšku s nadějí, že se podaří demonstrovat plné schopnosti rakety. Při nižší trajektorii (směr USA) by však tlak nebyl tak vysoký a raketa by zřejmě fungovala.

I přes tvrzení Američanů musí Severní Korea funkčnost svých raket stále ještě prokázat. Prozatím se vyhýbá jakémukoliv přeletu nad Japonskem a svou technologii testuje ve vysokých trajektoriích nad Japonským mořem (na mapě jako Sea of Japan - pozn.red).

Podle nejnovějších informací se KLDR zřejmě chystá na plný test namířený do Pacifiku. Takový test by jasně ukázal, zda jsou rakety schopné dosáhnout amerického kontinentu a poté zafungovat, jak mají. 

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Kim Čong-un Jaderné zbraně test rakety dlouhého doletu raketa Japonsko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy