Záplavy a sesuvy v jižní Asii si vyžádaly více než 260 obětí

Káthmándú/Dillí/Dháka – Jižní Asii už několik dní sužuje velmi špatné počasí. Záplavy a sesuvy půdy v jižním Nepálu, na severu Indie a v Bangladéši si během několika posledních dnů vyžádaly přes 260 obětí.

K sesuvům půdy a záplavám dochází v jižní Asii během letního monzunového období často. Období dešťů zpravidla trvá od června do září. Letos už musely opustit své domovy miliony lidí , informovala dnes agentura Reuters s odkazem na místní úřady.

Nepálské úřady posílají humanitární pomoc do nejhůře postižených oblastí na jihu země, kde byly zaplaveny stovky vesnic a podle agentury Reuters zde zemřelo 115 osob a 38 dalších se pohřešuje. Celkem se záplavy dotkly stovek tisíc Nepálců.

Zaplaveno bylo také 13 okresů severoindického státu Bihár ležícího hranic s Nepálem. Agentura Reuters uvedla, že podle indických úřadů zde zemřelo 56 lidí, kteří se utopili, zůstali uvězněni ve zhroucených domech, anebo zahynuli pod vyvrácenými stromy. Kolem 200.000 Indů stižených katastrofou nyní přebývá ve více než 250 táborech, které vláda zřídila ve školách a státních budovách.

V neděli zemřelo 46 osob v severoindickém státu Himáčalpradéš, když sesuv půdy v himálajském podhůří pohřbil dva autobusy, napsala agentura AP. Ta též uvedla, že dalších 21 lidí zemřelo ve odloučeném státě Ásám na severovýchodě země, kde vojáci zachraňovali lidi ze střech domů.

V sousedním Bangladéši dosahuje 18 velkých řek nebezpečně vysoké hladiny. V zemi ležící v deltě řek Gangy a Brahmaputry za poslední dva dny zemřelo podle agentury AP 27 osob a 600.000 dalších živly odřízly od okolního světa. Kolem 368.000 Bangladéšanů se uchýlilo do 970 provizorních center zřízených vládou.

Související

Více souvisejících

nepál Indie Bangladéš Povodně Sesuv půdy

Aktuálně se děje

před 59 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy