Co by způsobila vodíková bomba shozená na Soul? Tragédii nepředstavitelných rozměrů

Soul - Poslední bombové testy severní souseda dělají vrásky Jihokorejcům. Statistici teď musejí počítat s možností, že taková puma dopadne i na jejich hlavní město. A odhady? Dva miliony mrtvých.

Jak Severní Korea navyšuje svůj vojenský potenciál, musí Jižní Korea i Spojené státy provést víc simulací, aby se město dobře připravilo na případné hrozby. Poslední test proběhl před 8 lety, kdy americké ministerstvo obrany počítalo s detonací 15 kilotunové hlavice nad vojenskou základnou v centru Soulu. Jednalo se o stejně silnou pumu, která byla v srpnu 1945 shozená na japonskou Hirošimu. O život tehdy přišlo 135 tisíc lidí.

Kdyby Soul čekal podobný scénář, následky by byly o dost horší. V hlavním městě teď žije přes 10 milionů obyvatel, to je populace celé České republiky na ploše 605 km². Bomba o velikosti "Little Boy" by okamžitě zničila veškeré budovy ve vzdálenosti do 150 metrů od epicentra výbuchu. Těžké popáleniny třetího stupně by utrpěli všichni v okolí jedné míle. Počet obětí by se vyšplhal až na 620 tisíc.

Po víkendovém pumovém testu zaznamenali seismologové v Číně, Jižní Koreji i Japonska zemské otřesy. Podle jihokorejských vědců otestovali na severu vodíkovou bombu o síle 50 kilotun. Tato zbraň by zabila v Soulu až 2 miliony mrtvých. Všechno ve vzdálenosti 400 metrů by se zcela vypařilo - lidské stavby a budovy i životy.

Oblast do dvou kilometrů od epicentra by zcela zničil oheň a do jedenácti kilometrů by budovy utrpěly masivní škody. Nezávislá měření z USA, Japonska i Číny přitom poukazují na to, že Jihokorejci silně podhodnotili víkendový výbuch. Některé zprávy hovoří až o 100 kilotunách TNT.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Jižní Korea vodíková bomba

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy