Současnou korejskou hrozbu si způsobily jaderné státy samy, tvrdí experti

Washington - Odhodlaná snaha Severní Koreje vyvinout pro sebe nukleární zbraně, dramatizovaná silným podzemním testem o víkendu a nedávným narušením japonského vzdušného prostoru zkouškou rakety středního doletu, byla celosvětově odsouzená jako hrozba světového míru a mezinárodní bezpečnosti. Jak ale roste severokorejská hrozba, tím víc na povrch vyplouvá také selhání mnohostranných snah o nešíření jaderných zbraní a států, které tyto zbraně vlastní.

Jinými slovy, minulí a současní představitelé USA, Ruska, Číny, Francie a Velké Británie, jejichž vlády podepsaly, ale nikdy nesplnily podmínky Smlouvy o nešíření jaderných zbraní z roku 1970, do jisté míry vytvořili Kim Čong-Unovou dnešní neohroženost a bezohlednost.

Smlouvu o jaderném odzbrojování dodnes podepsalo 191 států a jedná se zřejmě o nejúspěšnější mezinárodní smlouvu o vojenství. V roce 1968, kdy dohoda vznikla, svět skutečně ohrožovala možnost jaderného konfliktu v důsledku studené války. Od platnosti smlouvy pouze tři státy - Indie, Pákistán a Izrael - vstoupily nově do nukleárního klubu, tyto tři státy taky odmítly dohodu už od začátku podepsat.

Předmětem smlouvy byl slib mezi zeměmi, že státy, které tyto zbraně nevlastní, je ani do budoucna mít nebudou. A naopak ty vlády, které jsou v jaderném klubu, se zavázaly k jadernému odzbrojování. Dohoda měla zaručit všem zemím rovnoprávný přístup k jaderné technologii. Měla to být pojistka pro menší zranitelné státy jako je Severní Korea a zaručit světový mír bez používání atomových bomb.

Jenže tady leží celé jádro problému, protože jak je známo, žádná jaderná velmoc za předchozích 50 let nezničila svůj arzenál. Naopak státy jako Rusko, USA i Čína svoji technologii vylepšily a rozšířily. V počtu jaderných hlavic vede Rusko (celkem 7300), následuje USA (7000) a teprve pak se řadí Francie (300 kusů) a Čína (260). Velká Británie jako jedna z mála skutečně snížila počty svých zbraní, na druhou stranu taky zmodernizovali svou z ponorky odpalovanou balistickou raketu Trident.

Bezpečnostní studie z celého světa se shodují na tom, že stoupá potřeba jaderného odzbrojování prostřednictvím diplomacie. Důvěra o nešíření zbraní je celosvětově roztříštěná. V mezinárodním měřítku se vztahy mezi státy jaderných technologií zhoršily, zejména mezi USA a Ruskem a do jisté míry i Čínou. Mnoho expertů tak varuje, že se příliš soustředíme na Severní Koreu, zatímco nám uniká "větší obraz".

Mezinárodní hovory jdou příliš pomalým tempem. Další světové jednání ohledně Smlouvy o nešíření jaderných zbraní je naplánováno až na rok 2020. Poslední schůze v roce 2015 přitom nepřinesla žádné výsledky, země nechtějí o odzbrojování ani slyšet.

V letošním roce přitom došlo k velkému průlomu - 122 států podepsalo v OSN novou dohodu, ve které se mluví o úplném zákazu použití nukleárních zbraní hromadného ničení. Proti se postavilo přímo jen Nizozemí a Singapur se volby zdržel. Všechny jaderné velmoci a členské státy NATO (vyjma Nizozemí) se hlasování nezúčastnily a nadále slyší jen na politiku "pomalého odzbrojování".

Neúčinnost současných snah o kontrolu zbraní pomohla vytvořit prostředí, v němž si Severní Korea rychle plní svoje ambice pomocí v minulosti propašovaných ruských motorů s balistickými raketami. Mnohostranné selhání při kontrole zbrojení může taky znamenat "řešení", o kterém americký prezident Trump tak často mluví. Preventivní vojenský útok bez ohledu na nezákonnost podle mezinárodního práva by mohlo velmi snadno ukončit období zastrašování, a naopak započít nový světový závod v nekontrolovaném jaderném zbrojení.

Související

Více souvisejících

jaderný výzkum Jaderné zbraně Severní Korea (KLDR)

Aktuálně se děje

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

včera

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy