Washington - Odhodlaná snaha Severní Koreje vyvinout pro sebe nukleární zbraně, dramatizovaná silným podzemním testem o víkendu a nedávným narušením japonského vzdušného prostoru zkouškou rakety středního doletu, byla celosvětově odsouzená jako hrozba světového míru a mezinárodní bezpečnosti. Jak ale roste severokorejská hrozba, tím víc na povrch vyplouvá také selhání mnohostranných snah o nešíření jaderných zbraní a států, které tyto zbraně vlastní.
Jinými slovy, minulí a současní představitelé USA, Ruska, Číny, Francie a Velké Británie, jejichž vlády podepsaly, ale nikdy nesplnily podmínky Smlouvy o nešíření jaderných zbraní z roku 1970, do jisté míry vytvořili Kim Čong-Unovou dnešní neohroženost a bezohlednost.
Smlouvu o jaderném odzbrojování dodnes podepsalo 191 států a jedná se zřejmě o nejúspěšnější mezinárodní smlouvu o vojenství. V roce 1968, kdy dohoda vznikla, svět skutečně ohrožovala možnost jaderného konfliktu v důsledku studené války. Od platnosti smlouvy pouze tři státy - Indie, Pákistán a Izrael - vstoupily nově do nukleárního klubu, tyto tři státy taky odmítly dohodu už od začátku podepsat.
Předmětem smlouvy byl slib mezi zeměmi, že státy, které tyto zbraně nevlastní, je ani do budoucna mít nebudou. A naopak ty vlády, které jsou v jaderném klubu, se zavázaly k jadernému odzbrojování. Dohoda měla zaručit všem zemím rovnoprávný přístup k jaderné technologii. Měla to být pojistka pro menší zranitelné státy jako je Severní Korea a zaručit světový mír bez používání atomových bomb.
Jenže tady leží celé jádro problému, protože jak je známo, žádná jaderná velmoc za předchozích 50 let nezničila svůj arzenál. Naopak státy jako Rusko, USA i Čína svoji technologii vylepšily a rozšířily. V počtu jaderných hlavic vede Rusko (celkem 7300), následuje USA (7000) a teprve pak se řadí Francie (300 kusů) a Čína (260). Velká Británie jako jedna z mála skutečně snížila počty svých zbraní, na druhou stranu taky zmodernizovali svou z ponorky odpalovanou balistickou raketu Trident.
Bezpečnostní studie z celého světa se shodují na tom, že stoupá potřeba jaderného odzbrojování prostřednictvím diplomacie. Důvěra o nešíření zbraní je celosvětově roztříštěná. V mezinárodním měřítku se vztahy mezi státy jaderných technologií zhoršily, zejména mezi USA a Ruskem a do jisté míry i Čínou. Mnoho expertů tak varuje, že se příliš soustředíme na Severní Koreu, zatímco nám uniká "větší obraz".
Mezinárodní hovory jdou příliš pomalým tempem. Další světové jednání ohledně Smlouvy o nešíření jaderných zbraní je naplánováno až na rok 2020. Poslední schůze v roce 2015 přitom nepřinesla žádné výsledky, země nechtějí o odzbrojování ani slyšet.
V letošním roce přitom došlo k velkému průlomu - 122 států podepsalo v OSN novou dohodu, ve které se mluví o úplném zákazu použití nukleárních zbraní hromadného ničení. Proti se postavilo přímo jen Nizozemí a Singapur se volby zdržel. Všechny jaderné velmoci a členské státy NATO (vyjma Nizozemí) se hlasování nezúčastnily a nadále slyší jen na politiku "pomalého odzbrojování".
Neúčinnost současných snah o kontrolu zbraní pomohla vytvořit prostředí, v němž si Severní Korea rychle plní svoje ambice pomocí v minulosti propašovaných ruských motorů s balistickými raketami. Mnohostranné selhání při kontrole zbrojení může taky znamenat "řešení", o kterém americký prezident Trump tak často mluví. Preventivní vojenský útok bez ohledu na nezákonnost podle mezinárodního práva by mohlo velmi snadno ukončit období zastrašování, a naopak započít nový světový závod v nekontrolovaném jaderném zbrojení.
Související
Dana Drábová dál povede úřad pro jadernou bezpečnost, vláda ji jmenuje ve středu
Historický průlom v oblasti jaderné fúze. Vědci při ní získali energii
jaderný výzkum , Jaderné zbraně , Severní Korea (KLDR)
Aktuálně se děje
včera
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
včera
Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla
včera
Slib jsem splnil, zdražování skončilo a máme se lépe než loni, prohlásil Fiala v projevu
včera
Izrael bombardoval letiště v Jemenu ve chvíli, kdy se na něm nacházel šéf WHO
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před náledím
včera
O nás bez nás. Francie chtěla vyjednat mír s Ruskem, ale bez Kyjeva, tvrdí Lavrov
včera
Selhání protivzdušné obrany? Sestřelení ázerbájdžánského letounu připomnělo tragédii MH17
včera
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?
včera
Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?
Aktualizováno včera
Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří
včera
V pražské zoo zemřel velemlok čínský Karlo, zapsal se do Guinnessovy knihy rekordů
včera
Státní rozpočet je podvod, Fialova vláda jsou amatéři. Zeman ve vánočním poselství mluvil o urážce voličů
včera
Manželka syrského exprezidenta Asada Asma umírá na rakovinu
včera
Lavrov: Rusko se nespokojí s příměřím ve válce na Ukrajině
včera
Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí
včera
Počasí v roce 2025 nebude tak extrémní, jako letos. Do historie se přesto zapíše, tvrdí meteorologové
včera
Tragédie v Gaze: Třídenní holčička zemřela na podchlazení, další lidé umírají při náletech
včera
Ruské zlo Ukrajinu nezlomí ani nepokřiví Vánoce, vzkázal Zelenskyj
včera
Výhled počasí na Silvestra a Nový rok. Teploty v Česku stoupnou
25. prosince 2024 21:40
RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo
Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek?
Zdroj: Jan Hrabě