Nový ohrožující faktor v korejské krizi? Expert varuje před nebezpečným posunem

NÁZOR – Pokud japonský premiér Šinzó Abe vyhraje předčasné volby, bude rozvíjet spolupráci s USA a bude spolu s nimi ochoten podstupovat rizika při konfrontaci se Severní Koreou. Myslí si to alespoň politolog Gregory Clark, expert na Japonsko z výzkumné instituce Research Japan Office. V rozhovoru pro server RT takový vývoj označil za nebezpečný.

Normalizace vztahů se nekonala, přišly jaderné zbraně

Abe více než desetiletí efektivně využívá severokorejskou hrozbu jako záminku k zisku větších pravomocí a militarizaci Japonska, souhlasí odborník. Dodává, že kořeny sahají do roku 2004, kdy tehdejší premiér Koizumi učinil velký průlom ve vztazích s KLDR, především v otázce japonských občanů, které Severní Korea unášela v 70. a 80. letech, aby je využívala k výuce japonštiny pro své špiony.

Japonské ministerstvo zahraničí za Koizumiho s KLDR tajně vyjednávalo a dosáhlo propuštění pěti unesených, kteří byli stále naživu, přičemž zbytek podle severokorejské strany již zemřel, poukazuje Clark. Vysvětluje, že Abe se nyní záležitosti chytil a tvrdí, že Severokorejci stále část unesených Japonců zadržují a přežilo jich víc než propuštěná pětice.

„Neexistuje však důvod, proč by je chtěla Severní Korea skrývat,“ myslí si expert. Připomíná, že za premiéra Koizumiho došlo k vydání tzv. pchjongjangské deklarace, která slibovala normalizaci vztahů s KLDR, včetně zřízení konzulátu v Pchjongjangu a pomoci Severní Koreji s výrobou energií, aby nemusela záviset na jaderných zdrojích.

Zlepšení vztahů s KLDR podle politologa představuje pro Abeho hrozbu, jelikož by ztratil záminku pro posun Japonska doprava, posilování vazby na Spojené státy a znovuvyzbrojení země. „Tudíž se tvrdě, vědomě a záměrně uchýlil k sabotování pchjongjangské deklarace a v první fázi využívá otázku unesených,“ konstatuje Clark.

Podobně se Spojené státy snaží sabotovat rámec dohody z roku 1994, která rovněž avizovala normalizaci vztahů Washingtonu s KLDR, ale za vlády George W. Bushe byla porušena, deklaruje odborník. Poukazuje, že reakce Severní Koreje je jasná – jelikož ostatní státy odmítají přistoupit na normalizaci vztahů, vyvíjí dál jaderné zbraně – a Abe tento vývoj zase využívá k zaujetí tvrdší postojů vůči Pchjongjangu.

Humbuk z KLDR

Abe efektivně využívá šíření strachu z KLDR, souhlasí politolog. Vysvětluje, že Japonci jsou emotivní lidé, o mnoha věcech nepřemýšlejí logicky a neuvažují o tom, proč Severní Korea vyvíjí jaderné zbraně. „Když Amerika vyvíjí nátlak a snaží se zastavit Severní Koreu ve vývoji těchto zbraní, Severní Korea dělá hlasitý humbuk a začíná střílet rakety,“ pokračuje expert. Dodává, že pokud chce testovat rakety dlouhého doletu, ty musejí létat přes Japonsko, což je označováno jako nelegální jednání a ohrožení Japonska, přičemž v zemi jsou vyhlašovány poplachy a děti ve školách se například musejí schovávat pod lavice.

„Nikdo nezmiňuje fakt, že rakety létají více než 100 kilometrů ve vzduchu. Jsou ve vesmíru – vesmír je mezinárodní území,“ tvrdí Clark. Dodává, že KLDR má stejné právo vypouštět tam rakety, jako když Američané vypouštějí své družice.

Odborník nicméně nemá příliš velké obavy, jelikož Japonsko dle jeho soudu momentálně nejeví zájem o vojenské záležitosti, především pak mladá generace. V zemi je nízká nezaměstnanost, vojenské záležitosti komplikují život a to mladí Japonci nemají rádi, uvádí expert.

Pokud Abe vyhraje předčasné volby, dá se dle politologa očekávat, že se pokusí změnit ústavu tak, aby umožňovala vytvoření silnější armády, která je momentálně zakázána. „Již existuje statut quo – ta situace panuje mnoho let. Takže to není velká změna,“ tvrdí Clark. Soudí, že Abe bude nadále rozvíjet japonské ozbrojené síly a bude klást stále větší důraz na spolupráci s USA.

„Amerika je pochopitelně velmi svolná podstoupit rizika při konfrontaci se Severní Koreou a Japonsko se v tom k Americe přidá,“ myslí si expert. Dodává, že to bude znamenat velký posun, podle jeho soudu nebezpečným směrem.

Související

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.

Více souvisejících

Japonsko Šinzó Abe Severní Korea (KLDR)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy