NÁZOR – Pokud japonský premiér Šinzó Abe vyhraje předčasné volby, bude rozvíjet spolupráci s USA a bude spolu s nimi ochoten podstupovat rizika při konfrontaci se Severní Koreou. Myslí si to alespoň politolog Gregory Clark, expert na Japonsko z výzkumné instituce Research Japan Office. V rozhovoru pro server RT takový vývoj označil za nebezpečný.
Normalizace vztahů se nekonala, přišly jaderné zbraně
Abe více než desetiletí efektivně využívá severokorejskou hrozbu jako záminku k zisku větších pravomocí a militarizaci Japonska, souhlasí odborník. Dodává, že kořeny sahají do roku 2004, kdy tehdejší premiér Koizumi učinil velký průlom ve vztazích s KLDR, především v otázce japonských občanů, které Severní Korea unášela v 70. a 80. letech, aby je využívala k výuce japonštiny pro své špiony.
Japonské ministerstvo zahraničí za Koizumiho s KLDR tajně vyjednávalo a dosáhlo propuštění pěti unesených, kteří byli stále naživu, přičemž zbytek podle severokorejské strany již zemřel, poukazuje Clark. Vysvětluje, že Abe se nyní záležitosti chytil a tvrdí, že Severokorejci stále část unesených Japonců zadržují a přežilo jich víc než propuštěná pětice.
„Neexistuje však důvod, proč by je chtěla Severní Korea skrývat,“ myslí si expert. Připomíná, že za premiéra Koizumiho došlo k vydání tzv. pchjongjangské deklarace, která slibovala normalizaci vztahů s KLDR, včetně zřízení konzulátu v Pchjongjangu a pomoci Severní Koreji s výrobou energií, aby nemusela záviset na jaderných zdrojích.
Zlepšení vztahů s KLDR podle politologa představuje pro Abeho hrozbu, jelikož by ztratil záminku pro posun Japonska doprava, posilování vazby na Spojené státy a znovuvyzbrojení země. „Tudíž se tvrdě, vědomě a záměrně uchýlil k sabotování pchjongjangské deklarace a v první fázi využívá otázku unesených,“ konstatuje Clark.
Podobně se Spojené státy snaží sabotovat rámec dohody z roku 1994, která rovněž avizovala normalizaci vztahů Washingtonu s KLDR, ale za vlády George W. Bushe byla porušena, deklaruje odborník. Poukazuje, že reakce Severní Koreje je jasná – jelikož ostatní státy odmítají přistoupit na normalizaci vztahů, vyvíjí dál jaderné zbraně – a Abe tento vývoj zase využívá k zaujetí tvrdší postojů vůči Pchjongjangu.
Humbuk z KLDR
Abe efektivně využívá šíření strachu z KLDR, souhlasí politolog. Vysvětluje, že Japonci jsou emotivní lidé, o mnoha věcech nepřemýšlejí logicky a neuvažují o tom, proč Severní Korea vyvíjí jaderné zbraně. „Když Amerika vyvíjí nátlak a snaží se zastavit Severní Koreu ve vývoji těchto zbraní, Severní Korea dělá hlasitý humbuk a začíná střílet rakety,“ pokračuje expert. Dodává, že pokud chce testovat rakety dlouhého doletu, ty musejí létat přes Japonsko, což je označováno jako nelegální jednání a ohrožení Japonska, přičemž v zemi jsou vyhlašovány poplachy a děti ve školách se například musejí schovávat pod lavice.
„Nikdo nezmiňuje fakt, že rakety létají více než 100 kilometrů ve vzduchu. Jsou ve vesmíru – vesmír je mezinárodní území,“ tvrdí Clark. Dodává, že KLDR má stejné právo vypouštět tam rakety, jako když Američané vypouštějí své družice.
Odborník nicméně nemá příliš velké obavy, jelikož Japonsko dle jeho soudu momentálně nejeví zájem o vojenské záležitosti, především pak mladá generace. V zemi je nízká nezaměstnanost, vojenské záležitosti komplikují život a to mladí Japonci nemají rádi, uvádí expert.
Pokud Abe vyhraje předčasné volby, dá se dle politologa očekávat, že se pokusí změnit ústavu tak, aby umožňovala vytvoření silnější armády, která je momentálně zakázána. „Již existuje statut quo – ta situace panuje mnoho let. Takže to není velká změna,“ tvrdí Clark. Soudí, že Abe bude nadále rozvíjet japonské ozbrojené síly a bude klást stále větší důraz na spolupráci s USA.
„Amerika je pochopitelně velmi svolná podstoupit rizika při konfrontaci se Severní Koreou a Japonsko se v tom k Americe přidá,“ myslí si expert. Dodává, že to bude znamenat velký posun, podle jeho soudu nebezpečným směrem.
Související
Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu
Japonská politická krize možná neskončí, naznačují odhady výsledků voleb
Japonsko , Šinzó Abe , Severní Korea (KLDR)
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák