Tisíce mrtvých, miliardy dolarů a výsledek? S Američany v Afghánistánu to nevypadá dobře, varuje analytik

NÁZOR - V sobotu uplynulo 16 let od vstupu amerických vojsk do Afghánistánu, připomíná mezinárodněpolitický analytik Michael Kugelman, který působí v prestižním Woodrow Wilson Center. V komentáři pro server CNN poukazuje, že tehdejší rozhodnutí vyslat vojáky bylo rychlé a v USA se dočkalo většinou pozitivních reakcí veřejnosti, jelikož se jevilo jako něco nevyhnutelného.

Ukončit válku je těžší než ji začít

Jelikož Spojené státy zaznamenaly nejhorší teroristický útok na svém území, bylo načase "nandat to darebákům", kteří ho naplánovali i těm, kteří jim nabídli bezpečné útočiště, uvádí Kugelman. Poukazuje, že úkol byl splněn v relativně krátké době - Američany vedená mise zlikvidovala sídla al-Káidy a svrhla její ochránce z Talibanu.   

"A přesto, krátce poté byla Američanům připomenuta nepříjemná skutečnost: Ukončit války je těžší než je začít," píše odborník. Dodává, že šlo o hořké poučení z Vietnamu a následně se opět vynořilo v případě Iráku.

Jakmile Washington dosáhl v Afghánistánu svých cílů, bylo velmi obtížné vysvětlovat, proč američtí vojáci nadále bojují a umírají ve vzdálené zemi, přiznává analytik. Vysvětluje, že potíže s formulací nějaké strategie nabíraly na aktuálnosti s tím, jak sílilo povstání ze strany Talibanu, který podle mnoha odhadů v současnosti ovládá největší území od doby, kdy do země v roce 2001 Američané vstoupili.

Svou hlavu v posledních letech v Afghánistánu vystrkuje také houževnatá al-Káida, varuje Kugelman. Připomíná, že v roce 2015 objevily americké jednotky vůbec největší výcvikový tábor uvedené organizace v zemi, přičemž ve stejný rok oznámil svůj příchod do Afghánistánu i Islámský stát (IS), který navzdory měsícům vytrvalých amerických náletů - zahrnujících i svržení známé matky všech bomb letos v dubnu - nadále drží své pozice na východě země.  

"Amerika utratila v Afghánistánu miliardy dolarů," pokračuje expert. Podotýká, že ve válce dosud zahynulo na 2.400 amerických vojáků a více než 31.000 afghánských civilistů a ukazuje se tvrdá realita, že navzdory ohromným obětem na životech a investovaným zdrojům byly zisky z prvních let konfliktu v praxi ztraceny.

Americké úsilí zaznamenává neúspěchy nejen v otázce bezpečnosti, ale Washingtonu se dlouhé roky nedaří zkrotit afghánský drogový byznys, který Talibanu pomáhá financovat povstání, konstatuje analytik. Odkazuje na postřiky makových polí pesticidy a následné pokusy zajišťovat zemědělcům alternativní způsob obživy, které nikterak nezvrátily současný výsledek - letošní sklizeň opia je největší za poslední roky.

Problém má i afghánská ekonomika a byť je země největším příjemcem americké zahraniční pomoci - v roce 2014 dostala 7 miliard dolarů a letos má dostat 4 miliardy -, růst jejího HDP zpomalil ze 14% v roce 2012 na pouhých 1,5% v roce 2015, zdůrazňuje odborník. Deklaruje, že afghánské hospodářství se navíc musí vzpamatovat z odchodu cizích bojových jednotek v roce 2014, který zasadil ránu válečné ekonomice pomáhající vytvářet křehký dojem finanční stability země.

Neviditelná válka

To vše podle Kugelmana pomáhá pochopit, proč se konflikt v Afghánistánu změnil z "nevyhnutelné války" ve válku neviditelnou. Ve skutečnosti v posledních letech mnoho Američanů napříč společností očividně zapomnělo na konflikt, který nebyl téměř vůbec zmiňován ani v loňské prezidentské kampani, zdůrazňuje expert. Soudí, že Američané si zřejmě chtějí "umýt ruce" nad válkou, která je stále děsivější, přináší více frustrace a zmatků.

"V zemi bez odvodů také většina Američanů nemá přímou osobní vazbu k válce, v níž válčí jen výkvět udatných dobrovolníků," píše Kugelman. Připomíná, že mnozí z nich po návratu domů pociťují nepříjemné odcizení od spoluobčanů, kteří často berou jako trapnost, když jim mají poděkovat za jejich službu a diskuze o Afghánistánu se mnohdy blíží debatě o smrtelnosti - existuje hluboká touha změnit téma.  

Letos v létě se válka opět vrátila na scénu, když americký prezident Donald Trump v srpnu oznámil novou strategii pro Afghánistán, pochvaluje si odborník. Oceňuje, že šéf Bílého domu dal americkým vojákům vůbec nějakou strategii, konkrétně zaměřenou na boj s terorismem, což zahrnuje "vyhlazení IS, rozdrcení al-Káidy...a zastavení velkých teroristických útoků proti Americe".

Ačkoliv po dlouhých letech americký vrchní velitel předestřel novou strategii pro úspěch v Afghánistánu, ta je podle analytika naneštěstí vágní, především v definici prostředků k dosažení celkem jasně popsaných cílů. "Ve skutečnosti, pokud chce Amerika eliminovat terorismus v Afghánistánu a vytvořit celkově větší stabilitu, bude potřebovat doplňující ekonomickou a diplomatickou strategii," míní Kugelman. Dodává, že bude nutná také pomoc nejen od spojenců, například od Indie, ale také od problematických států, jakými jsou Pákistán a Írán.

"Nic z toho nebude jednoduché. Proto neočekávejme, že se americká štěstěna v Afghánistánu otočí," varuje analytik. Obává se, že USA pravděpodobně vstupují do obtížné nové éry nekonečné války, která předtím, než Trump oznámil svou novou strategii, zmizela z hlavních titulků a toto ohlušující ticho se brzy zřejmě vrátí.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Afghanistán Americká armáda (U.S. ARMY) Tálibán

Aktuálně se děje

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

včera

včera

včera

včera

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

včera

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

včera

včera

včera

včera

15. listopadu 2024 21:08

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

15. listopadu 2024 19:43

Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna

Ceny másla jsou v Česku už nějaký čas velkým tématem, které se přeneslo i do nejvyšších pater české politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) se přou o to, jak velký je podíl Agrofertu z Babišových svěřenských fondů na trhu. Máslem se mezitím začal zabývat i antimonopolní úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy