Číňané si vysmívají USA. Nestojí jejich armáda za nic?

Peking - Nehody dvou amerických válečných lodí v letošním roce nezůstaly bez odezvy, čínští komentátoři teď vyjadřují své myšlenky ohledně kvalitě US námořnictva a co by to pro region mohlo znamenat do budoucna. Když došlo k nehodě USS Fitzgerald v červenci 2017, při které zemřelo sedm námořníků, celý svět byl šokován tragédií. Ale jen o pár týdnu později došlo k další nehodě, a nejen odborníci v Číně tak zajímá, zda za srážkami nestojí i něco jiného než jen pouhá náhoda.

Svět okamžitě pomyslel na možnost, že by lodě mohly být napadené hackery, mezi podezřelé patřila třeba i Severní Korea, ale Čína na to má svou vlastní odpověď. Dva články publikované začátkem září jasně poukazují na to, že podle Pekingu má USA slabá místa mezi posádkou a navigací.

Čínští komentátoři sice vyjádřili sympatie a chápou, že singapurské vody patří mezi ty nejpřeplněnější. I tak by ovšem nemělo docházet k takovým velkým nehodám. Podle čínského deníku zde jasně selhaly senzory, ale i posádka, kterou popsal jako „unavenou, bez kořenů a aspirace sloužit za vlast“.

Oba dva čínské články se dále zabývají možnostmi, proč k nehodám došlo, přičemž kybernetická hrozba byla zmíněna pouze zpočátku a okrajově. Ve studii nazvanou „Výsledek nadměrného sebevědomí a surovosti“ poukazují autoři na to, že nehoda USS McCain ukazuje na problémy, které US námořnictvo má, ale nechce je řešit.

Svoji domněnku podpořili autoři i přiznáním některých důstojníků, že tréninkový program námořníků postrádá kvality z minulosti. Číňané se nezapomněli zmínit ani ohledně některých skandálů týkající se toho, že mnoho vedení a admirálů zneužívá své pozice, aby šikanovali nováčky na lodích a dávali jim nepřijatelné tresty včetně stravování jen o chlebu a vodě.

Novinové články tak všeobecně označily situaci v US námořnictvu za „příšerné“. Chybí jim tam kvalifikovaní pracovníci, na lodích dostávají malý plat a navíc snižování počtu vojenských plavidel vede k tomu, že zbývající lodě musí přebírat úkoly ostatních a zkrátka a jednoduše nezvládají svoji práci.

Podle amerických odborníků nejsou podobné názory z čínské strany ojedinělé, ovšem po USA je to jasný vzkaz, že musí se svou flotilou něco udělat. Spojené státy jsou s Čínou v konfliktu v mnoha částech asijských moří a oceánů, kde slouží jako „pojistka“ pro své spojence. Pokud však Peking bude mít za to, že US námořnictvo nestojí za nic, velmi pravděpodobně se nebude zdráhat pouštět i do ozbrojených konfliktů, což je něco, čemu chtějí USA svou přítomností v regionu zabránit.

Související

USS Fitzgerald (DDG-62) je americký torpédoborec třídy Arleigh Burke. Je dvanáctou postavenou jednotkou své třídy. Postaven byl v letech 1993–1995 loděnicí Bath Iron Works ve městě Bath ve státě Maine.

Čelí americké námořnictvo obřímu kyberútoku? Srážky lodí USS McCain a USS Fitzgerald spolu souvisí, tvrdí expert

Námořnictvo Spojených států se potýká s obrovským problémem. Za poslední tři měsíce došlo ke dvěma smrtelným nehodám amerických válečných plavidel v Tichomoří. Kvůli tomu už musel svůj post opustit velitel americké sedmé flotily viceadmirál Joseph Aucoin. Objevily se také spekulace, že za nehody mohou hackeři, kteří údajně napadli 7. flotilu USA.

Více souvisejících

USS Fitzgerald USS McCain USA (Spojené státy americké) Čína

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy