Trump je vysazený na KLDR. Terorismus a Jihočínské moře jsou přitom větší hrozbou

Washington - Americká diplomacie v čele s Donaldem Trumpem se dopouští jedné zásadní chyby, a to je přílišné věnování pozornosti jen jedné hrozbě. Svět je neklidným místem a terorismus je globálním problémem, v Asii pak stále neutichá ani konflikt v Jihočínském moři. Americký prezident po návštěvě Číny zamíří ještě do Vietnamu a Filipín, zde může konečně předvést, jak Spojené státy hodlají řešit konflikt na moři.

Čína, ačkoliv je v Jihočínském moři globálně považována za agresora, se zatím žádného trestu za své nepříliš férové jednání nedočkala. Na rozdíl od svého předchůdce Baracka Obamy, se Donald Trump domnívá, že jeho pozornost je více vyžadována na severu, proto konfliktní oblast v Pacifiku raději přehlíží.

Zatímco se USA nedívá, Čína pokračuje v šikaně svých sousedů, na moři si staví umělé ostrůvky, aby rozšilo své území a i nadále ohrožuje cizí vojenské či rybářské lodě, které si dovolí zaplout do "čínských teritoriálních vod". Nezdráhají se ani užívat sílu, aby státům v regionu dali řádně najevo, že moře a jeho zdroje patří Pekingu.

Spojené státy mají hned několik způsobů, jak dát během státní návštěvy v Pekingu najevo, že nehodlají dále tolerovat krizi, kterou Číňané na moři vytvářejí. otázkou však je, zda bude Trump chtít svou oficiální návštěvu kazit tématy, které se čínské strany příliš líbit nebudou. Obě země si od současných setkání slibují hlavně utužení obchodních vztahů a jakékoliv problémy jsou spíše na obtíž.

Přítomnost amerických lodí v Jihočínském moři přitom působí na Čínu jako jistý limitátor, aby nebyla ve své geopolitice zas tak moc ambiciózní. I když se Donald Trump otázce námořnictví v Číně vyhne, pořád má příležitost zkrotit Čínu během summitu ve Da Nangu. Vietnam je totiž jednou ze zemí, které se cítí nejvíce ohrožené roztahovačnými plány většího souseda.

Nikdo nepředpokládá, že by USA dokázala s Čínou řádně vyřešit problém Jihočínského moře, nicméně i malá zmínka může působit jako významné symbolické gesto. Kromě Číny musí Američané v jihovýchodní Asii udržet spojenecké vztahy i s dalšími státy, což jim poskytuje nejednu výhodu v Pacifickém regionu. Trump nemůže kvůli obchodním vztahům v Číně zahodit několikaletou snahu o přátelské vztahy s ostatními státy.

Podobně by měl Trump řešit i hrozbu globálního terorismu a začít s tím může hned na Filipínách. Vládní bezpečnostní síly tam nedávno zvítězily v bitvě o Marawi, kde bojovali proti milicím napojeným na Islámský stát. Nechvalně proslulý chalifát totiž už dávno opustil hranice Blízkého východu a neobvykle dobře se mu daří právě v asijských státech, kde je vysoká koncentrace muslimů.

Podobně rozvášněná je i situace v Indonésii, kde rozvášněný dav se často střetává s policisty. Ani zde nejsou teroristické útoky ve jménu Islámského státu ničím neobvyklým, americký prezident proto během návštěvy Asie může rovnou začít řešit globální problém, který se z Blízkého východu šíří do střední a jihovýchodní Asie, stejně tak do Evropy nebo Spojených států.Pokud totiž se Donald Trump bude i nadále jen jednostranně zabývat Severní Koreou, pak budou americké zájmy v Pacifiku silně ohrožené.

Jakmile se zdejší státy navyknou na to, že na USA není spolehnutí, pak dlouholeté vztahy o pokusy o spojenectví přijdou vniveč. Jak ale upozorňuje server The National Interets, současný americký prezident má prakticky nulové zkušenosti s diplomacií a těžko říct, zda chápe globální důsledky svého (ne)jednání.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Čína Jihočínské moře Terorismus

Aktuálně se děje

před 50 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 59 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy