Jaderná elektrárna ve Fukušimě: Co s ní dál?

Fukušima/Tokio - Přes šest let uběhlo od zemětřesení, které způsobilo vlnu tsunami, jež poškodila jadernou elektrárnu ve Fukušimě natolik, že jeden z jejích reaktorů vybouchl. Jednalo se o druhou nejhorší jadernou katastrofu v elektrárnách v historii. Dnes je oblast uzavřená, ale jaderný odpad ve Fukušimě stále je.

Mnoho let po katastrofě, která vypustila do světa radioaktivní mrak, stále zůstává nebezpečí, že by mohla radiace uniknout do tichooceánských vod. Bezpečnostní experti radí japonské vládě, aby postupně odpad, který zbyl, vypouštěla do Tichého oceánu.

Z radioaktivní části odpadu nezbylo podle dostupných zpráv nic kromě tritia. Tento izotop vodíku je prý však v bezpečí, navíc je ho málo. Pokud by se ale nádrže s odpadem rozbily, vytekl by odpad nekontrolovatelně do oceánu.

Toho se bojí místní rybáři. Bez ohledu na to, jak je voda čistá, má jakýsi špinavý nádech. To potvrzuje fakt, že místní ryby málokdo kupuje i přes to, že jejich bezpečnost potvrzují odborníci. Kdyby navíc mělo dojít k další ekologické katastrofě, znamenalo by to pro spoustu obchodníků s rybami definitivní konec podnikání.

Oproti doby před fukušimskou havárií je poptávka po rybách z oblasti tak nízká, že na lov chodí pravidelně jen necelá polovina rybářů, kteří byli v oblasti původně, navíc nechodí každý den. I kvůli tomu počet chycených ryb klesl od roku 2010 dvanáctkrát. Naopak jen pětina obyvatelů Japonska je ochotná konzumovat potraviny z fukušimské oblasti.

Co bude dál, nikdo neví. Každý den přitéká do nádrží 150 tun radioaktivní vody. Reaktory jsou sice neopravitelné, ale stále do nich musí proudit chladící voda, aby se nepřehřály.

Pro Tokijskou elektrárenskou společnost je tato voda noční můrou. Pro snížení průtoku reaktorem vykopala společnosti mnoho studní, které mají za úkol vypustit podzemní vodu, než se dostane do reaktorů. Navíc byla postavena i jakási "ledová stěna", jež by měla částečně zmrazit zeminu kolem reaktorů.

Prozatím společnost nebude vodu do oceánu pouštět. Počká minimálně do roku 2020, kdy se sníží obsah tritia oproti době katastrofy téměř o polovinu.

Související

Japonsko, ilustrační foto.

Zemětřesení v Japonsku: Otřesy u pobřeží Fukušimy cítili lidé i v Tokiu

Asii zasáhlo ve čtvrtek další zemětřesení. Otřesy o síle šesti stupňů postihly Japonsko u pobřeží regionu Fukušima na severovýchodě země. Informovala o tom agentura Reuters. O den dříve otřáslo silné zemětřesení ostrovem Tchaj-wan, kde zemřelo nejméně devět lidí. Přes 1000 osob utrpělo zranění. 

Více souvisejících

Jaderná elektrárna Fukušima ekologická havárie Tsunami Zemětřesení zemětřesení v Japonsku Japonsko

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy