Výstřední prezident Morales bude opět kandidovat, soud zrušil omezení mandátů

La Paz - Bolivijský prezident Evo Morales bude moci opět kandidovat v příštích volbách v roce 2019. Ústavní soud totiž v úterý zrušil několik článků ústavy, jež omezovaly výkon volených funkcí v zemi na dvě volební období.

Soud vyhověl zářijové žádosti několika poslanců Moralesovy strany, podle nichž dané ústavní články omezují politická práva prezidenta i dalších volených zástupců. Podle verdiktu soudu ústavní články porušují právo být volen, které zaručuje Americká konvence o lidských právech (CADH). Podobné rozhodnutí učinil například v roce 2005 ústavní soud v Hondurasu, kde proto nedávno kandidoval ve volbách současný prezident, ač mu to ústava podruhé neumožňuje.

Podle právníků ale bolivijský ústavní soud nemůže měnit ústavu, v níž je zakotveno, že změny ústavy podléhají hlasování. Morales se původně snažil prosadit změnu ústavy v loňském referendu, voliči to ale těsnou většinou (51,3 procenta hlasů) odmítli.

První indiánský prezident Bolívie se těší značné přízni voličů, které si v předchozích letech získal štědrými sociálními programy financovanými příjmy z exportu zemního plynu. V poslední době ale jeho popularita klesla kvůli zhoršující se ekonomické situaci země v důsledku poklesu cen fosilních paliv, hlavního vývozního artiklu této andské republiky.

V posledních týdnech se v Bolívii konala řada demonstrací proti záměru prezidenta znovu kandidovat ve volbách v roce 2019. Do ulic ale vyšli i četní Moralesovi příznivci.

Evo Morales stojí v čele Bolívie od ledna 2006. Tři roky nato prosadil změnu ústavy, aby mohl kandidovat dvakrát za sebou. V roce 2009 byl podle nové ústavy znovuzvolen, opět již v prvním kole, se 63 procenty hlasů. Na další období pro něj v roce 2014 hlasovala 61 procent voličů. Zvolením na základě nové ústavy z roku 2009 se první mandát nepočítá.

Morales proslul mnoha výstřelky, například nechal postavit své vlastní muzeum, mapující jeho život. Jako součást bolivijské národní kultury obhajuje pěstování koky, kterou kdysi demonstrativně žvýkal i na zasedání Komise OSN pro narkotika ve Vídni a navrhoval rozdávat ji do škol místo mléka, neboť má hodně vápníku. V roce 2015 daroval levicový prezident Morales papeži Františkovi krucifix ve tvaru srpu a kladiva.

Související

Juan Evo Morales Ayma

Exprezident Morales se po roce v exilu vrátil do Bolívie

Stovky lidí dnes vítaly v bolivijském pohraničním městě Villazón exprezidenta této jihoamerické země Eva Moralese, který před rokem, téměř přesně na den, utekl ze své vlasti pod tlakem vedení armády a policie za povolebních protestů.

Více souvisejících

Evo Morales Bolívie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy