Jak vypadá zábava v KLDR? Hitem jsou hračky, které už neznáme

Pchjongjang - Země se sice všemožně snaží dokázat světu, že má na to být uznávanou jadernou velmocí a ve snaze dosáhnout svého snu, je ochotná obětovat i blaho obyvatel. Nicméně bavit se chce každý, i kdyby druhá polovina obyvatelstva neměla co jíst. A pokud jste zámožnější, můžete si dopřát i západní vymoženosti.

Severní Korea v posledních letech zažila stavební boom. Mají zde zábavní parky i aquaparky a pokud je svátek, v rámci propagandy se sem sjíždějí autobusy plné dětí. V ostatních dnech je však vstup tak drahý, že si ho může dovolit jen hrstka obyvatel hlavního města Pchjongjangu.

Podle uprchlíků ze Severní Koreje je hospodářská situace v zemi tak vážná, že mnoho nezletilých odchází předčasně ze školy, jen aby se mohli co nejrychleji zapojit do pracovního režimu a vydělat si tak peníze na jídlo. Pokud však máte trochu lepší zázemí, čeká vás relativně snadný život, popíjení a pokuřování v barech, kde se můžete socializovat s opačným pohlavím.

Nicméně popíjení mládeže musí být vedeno se vší opatrností, nesmí padnou ani jedno špatné slovo o režimu, jinak ze dne na den příjdete o svá privilegia a perzekuce bude čekat i celou vaši rodinu. Pokud už máte čas a peníze na kino, pak v jednom roce zhlédnete jediný film třeba i šestkrát, protože nic jiného prostě nedávají.

A pokud na společnost prostě jen nemáte náladu, pak můžete usednout k nejoblíbenější hře v zemi - Mario Kart, která vyšla ve světě v roce 1992. Jedná se prakticky o jedinou hru, která je v zemi dostupná a hraje se na konzolích z 80. let. Pokud se jedná o videohry, dá se říci, že Severokorejci žádnou jinou neznají.

Podle reportérky pro The Washington Post, Anna Fifield, která KLDR v minulosti opakovaně navštívila, se situace a forma zábavy včetně dostupnosti her, filmů či knížek se za poslední roky vůbec nezměnila. S nástupem Kim Čong-Una k moci mezi lidmi panovala naděje, že režim bude uvolněnější a lepší, opak je však pravdou.

Jedné změny se však Severokorejci v posledních letech dočkali, na místní trh začal pronikat i smartphone a režim musel okamžitě přispěchat s vlastním výrobkem. Ten překvapivě okopírovali podle amerického Applu, jemuž dali přednost před jihokorejským Samsungem. V zemi je sice mobilní síť omezená a připojení k internetu prakticky nemožné, mezi lidmi však obliba smartphonů neustále stoupá.

Dovolit si je nemůže samozřejmě každý, ale pokud už telefon vlastníte, pak si můžete rozšířit svou zásobu her. Nejoblíbenější mobilní hra je nepřekvapivě ta, která se točí kolem jejich milovaného vůdce Kim Čong-Una. Režim se chlubí, že byla stažená již více než tři milion krát.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) hračky zábavní parky

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 41 minutami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

Tragédie v Gaze: Třídenní holčička zemřela na podchlazení, další lidé umírají při náletech

Třídenní holčička Sila zemřela v Gaze na podchlazení a nejméně deset dalších lidí bylo zabito při náletech, zatímco se Izrael s Hamásem se vzájemně obviňují z komplikování jednání o příměří, které by mohlo ukončit již čtrnáctiměsíční válku. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy