Česko by pocítilo dopad války s KLDR, říká pro EZ odborník

ROZHOVOR - Severní Korea hodlá pokračovat v jaderném průzkumu, můžeme proto očekávat další provokace, reakce USA a silná slova na obou stranách. I když Česká republika nebude primárním cílem KLDR, dopady války bychom ucítili i my, řekl pro EuroZprávy.cz český diplomat a bezpečnostní analytik Tomáš Pojar ze CEVRO Institutu.

Tomáš Pojar, MA (43) vystudoval v Česku politologii a mezinárodní vztahy a v Izraeli bezpečnostní studia, v minulosti působil v neziskovém sektoru, mimo jiné jako ředitel humanitární organizace Člověk v tísni, a později jako diplomat. V posledním období byl českým velvyslancem v Izraeli. Ve své funkci prorektora pro zahraniční vztahy se zabývá rozvojem mezinárodních kontaktů akademického i projektového typu.

Podle posledních zpráv má KLDR nyní mezikontinentální raketu, která bude schopná zasáhnout podstatnou část amerického území. Bude konflikt ještě dále eskalovat?

Jistě. KLDR bude pokračovat v jaderném i raketovém programu a bude i nadále provokovat.  

Jak podle vás by nyní měly USA zareagovat?

Zachovat chladnou hlavu a zároveň se důsledně připravovat se na vojenský konflikt. Nelze sázet na racionalitu severokorejského režimu, pokud si však bude Kim Čong-un vědom svého konce v případě propuknutí války, snad k ní nakonec nedojde.

Považujete za reálnou možnost, že dojde k válce?

Ano. Pravděpodobněji k válce nedojde, vyloučit se však rozhodně nedá.

Česká republika je členem NATO, bude se náš nějak týkat konflikt mezi USA a KLDR? 

Praha cílem severokorejských raket nebude. Konflikt by se však přímo dotkl USA, Číny, Jižní Koreje a Japonska, tedy největších ekonomik světa. Dopady bychom pocítili i my.

Kromě raket se však taky mluví o tom, že KLDR má velmi silnou hackerskou základnu. Je Severní Korea skutečně kybernetickou hrozbou pro svět?

Ano, na rozdíl třeba od nás, KLDR do svých ofensivních kybernetických schopností systematicky a dlouhodobě investuje, ledacos dokáže a nezdráhá se kybernetické zbraně používat.

Severní Korea je pořád vnímána jako zaostalá země. Mluví se ale třeba o tom, že stáli za ransomwarem WannaCry. Jak je možné, že hackeři z KLDR dokáží napadnout mnohem technicky "vyspělejší" svět?

Lidé tam sice umírají hlady, veškeré ekonomické prostředky státu jsou však zároveň využívány k podpoře režimu a k financování vojenských programů – jaderného, raketového i toho kybernetického. Neznamená to, že mají automaticky větší schopnosti než všechny vyspělé země, škody však způsobit mohou. Své kapacity budují systematicky a dlouhodobě, což je samozřejmě znát.  

Je nějaký rozdíl mezi tím, jak jednají hackeři z KLDR a například z Ruska (případně dalších států bývalého Sovětského svazu)?

Rusové hrají první ligu, Severokorejci se o ni snaží.     

Jaký je většinou scénář kybernetických útoků z KLDR? Jaká je jejich nejpoužívanější technika/metoda?

Výjimečnost severokorejských útoků spočívá ve faktu, že se dokáží koncentrovat na jednotlivé cíle a hlavně, že se nezdráhají kybernetické zbraně použít. To se asi nejlépe ukázalo při útoku na Sony Pictures nebo při četných pokusech (nezřídka úspěšných) o krádeže peněz.

Stala se Česká republika obětí některých severokorejských útoků?

O přímém útoku nevím.  K sekundárním útokům však pravděpodobně došlo, když sice útok nemířil primárně na české cíle, v rámci světové kybernetické sítě se však dotkl i té naší.  

Související

Tomáš Pojar, MA. Vystudoval v Česku politologii a mezinárodní vztahy a v Izraeli bezpečnostní studia, v minulosti působil v neziskovém sektoru, mj. jako ředitel humanitární organizace Člověk v tísni, a později jako diplomat. V posledním období byl českým velvyslancem v Izraeli. Ve své funkci prorektora pro zahraniční vztahy se zabývá rozvojem mezinárodních kontaktů akademického i projektového typu.

Čech mezi nejvlivnějšími lidmi summitu NATO. Dostal se mezi dvanáct vyvolených

Nejvlivnější osoby na summitu Severoatlantické aliance ve Washingtonu jmenoval server Politico. Vedle očekávaných jmen, jako jsou americký ministr obrany Lloyd Austin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo nový britský premiér Keir Starmer, se zde ale vyskytuje ještě jedna velice překvapivá osoba: Tomáš Pojar. Dostal se tak mezi dvanáct nejvlivnějších lidí na summitu. 

Více souvisejících

Tomáš Pojar Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) válka

Aktuálně se děje

před 53 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy