Česko by pocítilo dopad války s KLDR, říká pro EZ odborník

ROZHOVOR - Severní Korea hodlá pokračovat v jaderném průzkumu, můžeme proto očekávat další provokace, reakce USA a silná slova na obou stranách. I když Česká republika nebude primárním cílem KLDR, dopady války bychom ucítili i my, řekl pro EuroZprávy.cz český diplomat a bezpečnostní analytik Tomáš Pojar ze CEVRO Institutu.

Tomáš Pojar, MA (43) vystudoval v Česku politologii a mezinárodní vztahy a v Izraeli bezpečnostní studia, v minulosti působil v neziskovém sektoru, mimo jiné jako ředitel humanitární organizace Člověk v tísni, a později jako diplomat. V posledním období byl českým velvyslancem v Izraeli. Ve své funkci prorektora pro zahraniční vztahy se zabývá rozvojem mezinárodních kontaktů akademického i projektového typu.

Podle posledních zpráv má KLDR nyní mezikontinentální raketu, která bude schopná zasáhnout podstatnou část amerického území. Bude konflikt ještě dále eskalovat?

Jistě. KLDR bude pokračovat v jaderném i raketovém programu a bude i nadále provokovat.  

Jak podle vás by nyní měly USA zareagovat?

Zachovat chladnou hlavu a zároveň se důsledně připravovat se na vojenský konflikt. Nelze sázet na racionalitu severokorejského režimu, pokud si však bude Kim Čong-un vědom svého konce v případě propuknutí války, snad k ní nakonec nedojde.

Považujete za reálnou možnost, že dojde k válce?

Ano. Pravděpodobněji k válce nedojde, vyloučit se však rozhodně nedá.

Česká republika je členem NATO, bude se náš nějak týkat konflikt mezi USA a KLDR? 

Praha cílem severokorejských raket nebude. Konflikt by se však přímo dotkl USA, Číny, Jižní Koreje a Japonska, tedy největších ekonomik světa. Dopady bychom pocítili i my.

Kromě raket se však taky mluví o tom, že KLDR má velmi silnou hackerskou základnu. Je Severní Korea skutečně kybernetickou hrozbou pro svět?

Ano, na rozdíl třeba od nás, KLDR do svých ofensivních kybernetických schopností systematicky a dlouhodobě investuje, ledacos dokáže a nezdráhá se kybernetické zbraně používat.

Severní Korea je pořád vnímána jako zaostalá země. Mluví se ale třeba o tom, že stáli za ransomwarem WannaCry. Jak je možné, že hackeři z KLDR dokáží napadnout mnohem technicky "vyspělejší" svět?

Lidé tam sice umírají hlady, veškeré ekonomické prostředky státu jsou však zároveň využívány k podpoře režimu a k financování vojenských programů – jaderného, raketového i toho kybernetického. Neznamená to, že mají automaticky větší schopnosti než všechny vyspělé země, škody však způsobit mohou. Své kapacity budují systematicky a dlouhodobě, což je samozřejmě znát.  

Je nějaký rozdíl mezi tím, jak jednají hackeři z KLDR a například z Ruska (případně dalších států bývalého Sovětského svazu)?

Rusové hrají první ligu, Severokorejci se o ni snaží.     

Jaký je většinou scénář kybernetických útoků z KLDR? Jaká je jejich nejpoužívanější technika/metoda?

Výjimečnost severokorejských útoků spočívá ve faktu, že se dokáží koncentrovat na jednotlivé cíle a hlavně, že se nezdráhají kybernetické zbraně použít. To se asi nejlépe ukázalo při útoku na Sony Pictures nebo při četných pokusech (nezřídka úspěšných) o krádeže peněz.

Stala se Česká republika obětí některých severokorejských útoků?

O přímém útoku nevím.  K sekundárním útokům však pravděpodobně došlo, když sice útok nemířil primárně na české cíle, v rámci světové kybernetické sítě se však dotkl i té naší.  

Související

Tomáš Pojar, MA. Vystudoval v Česku politologii a mezinárodní vztahy a v Izraeli bezpečnostní studia, v minulosti působil v neziskovém sektoru, mj. jako ředitel humanitární organizace Člověk v tísni, a později jako diplomat. V posledním období byl českým velvyslancem v Izraeli. Ve své funkci prorektora pro zahraniční vztahy se zabývá rozvojem mezinárodních kontaktů akademického i projektového typu.

Čech mezi nejvlivnějšími lidmi summitu NATO. Dostal se mezi dvanáct vyvolených

Nejvlivnější osoby na summitu Severoatlantické aliance ve Washingtonu jmenoval server Politico. Vedle očekávaných jmen, jako jsou americký ministr obrany Lloyd Austin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo nový britský premiér Keir Starmer, se zde ale vyskytuje ještě jedna velice překvapivá osoba: Tomáš Pojar. Dostal se tak mezi dvanáct nejvlivnějších lidí na summitu. 

Více souvisejících

Tomáš Pojar Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) válka

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy