Pchjongjang - Jaderná hrozba je možná ničivá, přesto je zde další pole, kde KLDR trumfuje. Severokorejské zpravodajské služby pracují s takovou přesností a a efektivností, že by jim jejich "kolegové" v USA, Rusku nebo dokonce Číně mohli závidět.
Severokorejská rozvědka a kontrarozvědka jsou jednou z nejsilnější zbraní, kterou Pchjongjang má. Pevná ruku vůdce nad režimem by nebyla možná, kdyby neměl dokonalý přehled o vlastním lidu, úřednících, spojencích a nepřátelích. Četné čistky v politických řadách jsou důkazem toho, že soukromí není v KLDR základním právem občana. A že je severekorejská špionáž úspěšná, dokazuje i fakt, že jen díky agentům získali neprávem jadernou technologii z Moskvy.
Jenže agenti neoperují jen na severu Korejského poloostrova, podle odborníků je spoustu agentů i v zahraničí, zejména Jižní Koreje bude infiltrovaná skrz naskrz. Válku totiž nevyhrávají jen vojáci a zbraně, stejně důležité jsou i informace. Tak, jak je to zvykem v dalších státech, i Pchjongjang má dvě hlavní zpravodajské služby - jedna na vnitřní záležitosti státu, druhá na špionáž zahraničních nepřátel.
V rámci zpravodajství existují dokonce dvě speciálně zaměřené organizace, které mají za úkol získávání informací z Jižní Koreje. "Severokorejské služby se zaměřují na politické, ekonomické, vojenské či technické informace. Jejich zdrojem jsou volně dostupné informace, ale i tajní agenti nebo kybernetické kanály," stojí ve zprávě pro americký kongres. Hlavním cílem Kim Čong-una jsou nepřátelé ze Soulu, Tokia a Washingtonu.
Není překvapením, že KLDR vymodelovala svou špionážní síť po vzoru Sovětského svazu. Hlavní zpravodajská služba je složená ze šesti odvětví - operace, průzkum, technologie a kybernetika, zahraniční zpravodajství, interní korejské rozhovory a podpora služeb. Kontrarozvědku má na starosti Ministerstvo státní bezpečnosti, která našla inspiraci ve stalinovské éře a nechvalně proslulé KGB.
Ministerstvo státní bezpečnosti je nezávislý orgán na severokorejské vládě a spadá pod přímým velením vůdce Kim Čong-una. Jejich úkolem je monitorovat situaci v pracovních a vězeňských táborech, vyšetřování domácí špionáže a zárodků revoluce, repatriaci uprchlíků, ale i provádění terorismu během zahraničních misí.
I když se to nezdá, severokorejský režim má pravděpodobně velmi dobrý přehled o uprchlících a diplomatech vyslaných do zahraničí, neváhá ani špehovat vlastní vysoce postavené úředníky, kteří by mohli během zahraničních misí obrátit proti režimu.
Kim Čong-un měl zřejmě taky velmi dobrý přehled o pohybech a aktivitách svého nevlastního bratra Kim Čong-nama, který dlouhodobě žil v exilu v Číně, jen díky tomu mohl naplánovat atentát. Severokorejci tak světu dokázali, že jejich služby dokážou udeřit daleko za hranicemi a hněvu vůdce se nikdo nevyhne.
Související

Severní Korea poslala Rusku další tisíce vojáků, mají bojovat proti Ukrajině

Severní Korea otevřela obří bytový komplex. Bydlet v něm ale neznamená žít v luxusu
Severní Korea (KLDR) , špionáž , USA (Spojené státy americké) , kgb
Aktuálně se děje
včera

Policie vyšetřuje, co se stalo s účtem premiéra. Fialu napadli hackeři
včera

Sparta je nad propastí. Kometa podruhé vykradla O2 arenu, rozhodlo se v prodloužení
včera

Trump mění cla. Číně to osolil, dalším zemím je snížil kvůli ochotě jednat
včera

Ovečkin se stal nejlepším kanonýrem NHL. Překonal Jágra i Gretzkého, Hašek negratuluje
včera

Vyhnout se celní válce. Česko si stanovilo, jakou reakci EU na Trumpovy kroky si přeje
včera

Velká loupež v Praze. Pryč je přes sto milionů, případ šetří i mordparta
včera

Předpověď slibuje teplé počasí. Do Velikonoc se máme na co těšit
včera

Cimického odvolání se oproti plánu řešit nezačalo. Kvůli absencím
včera

EU odpovídá na americká cla: Zavádí odvetná opatření ve třech fázích, dotknou se zboží za miliardy
včera

Kde je slibovaná bazuka na Trumpa? Unijní byrokracie na USA nejde s hysterickou odvetou, ale chladným kalkulem
včera

Světoví lídři se snaží udělat cokoliv, líbají mi zadek, chvástá se Trump. Státy si stěžují na nezájem
včera

Napětí mezi USA a EU se znovu vyhrotilo. Trump tlačí Evropu k nákupům plynu
včera

Evropské akciové trhy prudce padají. Trump se poprvé vyjádřil k čínské odvetě
včera

Mimořádná zpráva Čína odpovídá: Zavádí 84% odvetná cla na americké zboží
včera

Friedrich Merz uzavřel koaliční dohodu. Německo má nového kancléře
včera

Trumpova masivní cla jsou jen začátek. Co ještě může přijít z Bílého domu?
včera

Kradete nám průmysl, přinutím vás vrátit se, vzkazuje Trump. Trhy pod náporem cel kolabují
včera

Kdo se podřídí jako první? Čína nemá důvod Trumpovi ustupovat, očekává se velmi tvrdá reakce
včera

První reakce na cla: Je to legendární, honosí se Trump. Budeme bojovat, slibuje Čína
včera
Je to smutné, Amerika chce vztahy pohřbívat. Nejsou ochotni slevit téměř z ničeho, řekl Zdechovský pro EZ
Donald Trump se opět stylizuje do role ochránce amerických občanů, jeho slova a činy však vyvolávají rostoucí rozpaky i na mezinárodní scéně. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) pro EuroZprávy.cz upozornil, že taková strategie přestává fungovat – a to nejen ve Spojených státech, ale i v očích evropských partnerů. Vyzývá k jednání s USA a posilování soběstačnosti Evropy. Zároveň varuje před další eskalací napětí mezi oběma ekonomickými mocnostmi, která by mohla poškodit obě strany ve prospěch Číny a Ruska.
Zdroj: Jakub Jurek