Špionáž? KLDR hravě strčí všechny do kapsy. USA by se mělo nechat poučit, jak se to správně dělá

Pchjongjang - Jaderná hrozba je možná ničivá, přesto je zde další pole, kde KLDR trumfuje. Severokorejské zpravodajské služby pracují s takovou přesností a a efektivností, že by jim jejich "kolegové" v USA, Rusku nebo dokonce Číně mohli závidět.

Severokorejská rozvědka a kontrarozvědka jsou jednou z nejsilnější zbraní, kterou Pchjongjang má. Pevná ruku vůdce nad režimem by nebyla možná, kdyby neměl dokonalý přehled o vlastním lidu, úřednících, spojencích a nepřátelích. Četné čistky v politických řadách jsou důkazem toho, že soukromí není v KLDR základním právem občana. A že je severekorejská špionáž úspěšná, dokazuje i fakt, že jen díky agentům získali neprávem jadernou technologii z Moskvy.

Jenže agenti neoperují jen na severu Korejského poloostrova, podle odborníků je spoustu agentů i v zahraničí, zejména Jižní Koreje bude infiltrovaná skrz naskrz. Válku totiž nevyhrávají jen vojáci a zbraně, stejně důležité jsou i informace. Tak, jak je to zvykem v dalších státech, i Pchjongjang má dvě hlavní zpravodajské služby - jedna na vnitřní záležitosti státu, druhá na špionáž zahraničních nepřátel.

V rámci zpravodajství existují dokonce dvě speciálně zaměřené organizace, které mají za úkol získávání informací z Jižní Koreje. "Severokorejské služby se zaměřují na politické, ekonomické, vojenské či technické informace. Jejich zdrojem jsou volně dostupné informace, ale i tajní agenti nebo kybernetické kanály," stojí ve zprávě pro americký kongres. Hlavním cílem Kim Čong-una jsou nepřátelé ze Soulu, Tokia a Washingtonu.

Není překvapením, že KLDR vymodelovala svou špionážní síť po vzoru Sovětského svazu. Hlavní zpravodajská služba je složená ze šesti odvětví - operace, průzkum, technologie a kybernetika, zahraniční zpravodajství, interní korejské rozhovory a podpora služeb. Kontrarozvědku má na starosti Ministerstvo státní bezpečnosti, která našla inspiraci ve stalinovské éře a nechvalně proslulé KGB.

Ministerstvo státní bezpečnosti je nezávislý orgán na severokorejské vládě a spadá pod přímým velením vůdce Kim Čong-una. Jejich úkolem je monitorovat situaci v pracovních a vězeňských táborech, vyšetřování domácí špionáže a zárodků revoluce, repatriaci uprchlíků, ale i provádění terorismu během zahraničních misí.

I když se to nezdá, severokorejský režim má pravděpodobně velmi dobrý přehled o uprchlících a diplomatech vyslaných do zahraničí, neváhá ani špehovat vlastní vysoce postavené úředníky, kteří by mohli během zahraničních misí obrátit proti režimu.

Kim Čong-un měl zřejmě taky velmi dobrý přehled o pohybech a aktivitách svého nevlastního bratra Kim Čong-nama, který dlouhodobě žil v exilu v Číně, jen díky tomu mohl naplánovat atentát. Severokorejci tak světu dokázali, že jejich služby dokážou udeřit daleko za hranicemi a hněvu vůdce se nikdo nevyhne.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) špionáž USA (Spojené státy americké) kgb

Aktuálně se děje

před 32 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy