Kim Čong-un rád popravuje spojence, na tyto čtyři muže však nesmí sáhnout

Pchjongjang - Severokorejský vůdce Kim Čonh-un se neštítí ničeho. Klidně na popraviště pošle svou vlastní rodinu, strýce a mentora Čang Song-tcheka, nyní se spekuluje i o tom, že nejspíš nechal odstranit i svou pravou ruku, vicemaršála Hwang Pchjong-soa. I přes své kruté libůstky si však nesmí dovolit na sáhnout na čtyři muže.

Severní Koreju nebral nikdo vážně, situace se však změnila s nástupem Kim Čong-una k moci. Dokázal totiž něco, o čem jeho otec a dědeček jen snili - získal jaderné země, se kterými může ohrožovat svět a hlavně Spojené státy americké. Za jaderný vývoj však vděčí čtyřem mužům - vědcům, který národ zná jako "nukleární duo" nebo "raketová čtyřka".

Kim Jong-sik, Ri Pyong-chol, Jon Il-ho a Jang Chang-ha se postarali o to, aby severokorejský jaderný program dosáhl svého cíle. Režim i národ opěvuje své jaderné vědce jako hrdiny a jejich popularita je pomalu větší než ta milovaného vůdce. Přesto se o své postavení nemusí bát, Kim Čong-un totiž ví, že bez nich by zcela přišel o svou technologii a byl by znova všem k smíchu.

Podle nedávných jihokorejských zpráv se má za to, že od svého nástupu v roce 2011 zabil Kim Čong-un už více než 340 lidí z vládních a vojenských kruhů. Kim důkladně čistí své okolí od sebemenších zárodků revoluce, nemá však rád ani ty, kteří by ho mohli v očích lidu zastínit. Mezi popravenými však nebyl ani jeden vědec.

"Nikdy jsme neslyšeli o tom, že by Kim popravoval své vědce. Ti se těší skutečně speciálnímu postavení," domnívá se Choi Kyun-kyo z Jižní Koreje i přesto, že vědci mnohdy udělají spoustu chyb. "Vůdce si to však uvědomuje, ani ty nejvyspělejší státy se neobejdou bez nepovedených vědeckých pokusu, takže Kim to svým lidem nedává tolik za vinu," domnívá se Choi.

Všichni čtyři muži na vrcholku severokorejské vědy jsou v hledáčku západních zpravodajských agentur. Kim Jong-sik byl s vůdcem vyfotografován teprve v lednu minulého roku, rychle však kariérně vystoupal. Podle jihokorejských analytiků jen právě on hlavním inženýrem, kde se postaral o tolik častější raketové testy.

Nejvyšší politický i vojenský rank má ze čtyř Ri Pyong-chol, který nejdříve sloužil u armády, není má starosti vývoj munice a zbraní. Jon Il-ho je hlavním jaderným vědcem a "mozkem" vývoje, zatímco Jang Chang-ha je ředitelem národního ústavu pro vědu a obranu režimu a země. Když Kim Čong-un v létě navštívil mauzoleum svého dědečka, což bylo považováno za nejvýznamnější událost roku, tito čtyři ho doprovázeli.

Všichni čtyři muži byli zahlédnutí a vyfotografovaní při tom, jak si s vůdcem dopřávají kouření cigarety. V korejské kultuře se přitom považuje za velmi nevychované, když kouříte v přítomnosti svého otce nebo učitele. Být vědcem se přitom v KLDR skutečně vyplatí, máte volnější přístup k internetu, můžete být vysláni i na zahraniční cesty na univerzity v Číně nebo Indii.

Skutečná výhoda pak přichází se získaným majetkem. Vědci dostávají mnohem větší příděly jídla, ti nejlepší mají plat až 10 tisíc amerických dolarů. To je v této zaostalé zemi naprosté bohatství v porovnání s tím, že důchodci dostávají vypláceno kolem 65 centů měsíčně, pracující člověk má pak výplatu mezi 2 až 3 dolary za měsíc.

Související

Na této fotografii, kterou poskytla severokorejská vláda, severokorejský vůdce Kim Čong-un ve středu dohlíží na zkušební odpálení nového vícenásobného raketového systému na neznámém místě v Severní Koreji 10. května 2024.

Kim Čong-un má novou zbraň. Dohlížel na ostrý test

Podle severokorejských státních médií KLDR zařadí od letošního roku do výzbroje nový salvový raketomet ráže 240 milimetrů. Server NBC News s odkazem na agenturu AP dodal, že tato změna představuje „významný posun“ v bojových schopnostech dělostřelectva armády.

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Kim Čong-un jaderný výzkum

Aktuálně se děje

před 6 minutami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

Izrael popřel, že by se podílel na smrti íránského prezidenta Ebráhima Raísího

Izrael se nepodílel na smrti íránského prezidenta Ebráhima Raísího, který spolu s dalšími členy svého doprovodu zahynul při nedělní havárii vrtulníku na severozápadě Íránu. Pro agenturu Reuters to řekli nejmenovaní izraelští představitelé.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy