Kim Čong-un rád popravuje spojence, na tyto čtyři muže však nesmí sáhnout

Pchjongjang - Severokorejský vůdce Kim Čonh-un se neštítí ničeho. Klidně na popraviště pošle svou vlastní rodinu, strýce a mentora Čang Song-tcheka, nyní se spekuluje i o tom, že nejspíš nechal odstranit i svou pravou ruku, vicemaršála Hwang Pchjong-soa. I přes své kruté libůstky si však nesmí dovolit na sáhnout na čtyři muže.

Severní Koreju nebral nikdo vážně, situace se však změnila s nástupem Kim Čong-una k moci. Dokázal totiž něco, o čem jeho otec a dědeček jen snili - získal jaderné země, se kterými může ohrožovat svět a hlavně Spojené státy americké. Za jaderný vývoj však vděčí čtyřem mužům - vědcům, který národ zná jako "nukleární duo" nebo "raketová čtyřka".

Kim Jong-sik, Ri Pyong-chol, Jon Il-ho a Jang Chang-ha se postarali o to, aby severokorejský jaderný program dosáhl svého cíle. Režim i národ opěvuje své jaderné vědce jako hrdiny a jejich popularita je pomalu větší než ta milovaného vůdce. Přesto se o své postavení nemusí bát, Kim Čong-un totiž ví, že bez nich by zcela přišel o svou technologii a byl by znova všem k smíchu.

Podle nedávných jihokorejských zpráv se má za to, že od svého nástupu v roce 2011 zabil Kim Čong-un už více než 340 lidí z vládních a vojenských kruhů. Kim důkladně čistí své okolí od sebemenších zárodků revoluce, nemá však rád ani ty, kteří by ho mohli v očích lidu zastínit. Mezi popravenými však nebyl ani jeden vědec.

"Nikdy jsme neslyšeli o tom, že by Kim popravoval své vědce. Ti se těší skutečně speciálnímu postavení," domnívá se Choi Kyun-kyo z Jižní Koreje i přesto, že vědci mnohdy udělají spoustu chyb. "Vůdce si to však uvědomuje, ani ty nejvyspělejší státy se neobejdou bez nepovedených vědeckých pokusu, takže Kim to svým lidem nedává tolik za vinu," domnívá se Choi.

Všichni čtyři muži na vrcholku severokorejské vědy jsou v hledáčku západních zpravodajských agentur. Kim Jong-sik byl s vůdcem vyfotografován teprve v lednu minulého roku, rychle však kariérně vystoupal. Podle jihokorejských analytiků jen právě on hlavním inženýrem, kde se postaral o tolik častější raketové testy.

Nejvyšší politický i vojenský rank má ze čtyř Ri Pyong-chol, který nejdříve sloužil u armády, není má starosti vývoj munice a zbraní. Jon Il-ho je hlavním jaderným vědcem a "mozkem" vývoje, zatímco Jang Chang-ha je ředitelem národního ústavu pro vědu a obranu režimu a země. Když Kim Čong-un v létě navštívil mauzoleum svého dědečka, což bylo považováno za nejvýznamnější událost roku, tito čtyři ho doprovázeli.

Všichni čtyři muži byli zahlédnutí a vyfotografovaní při tom, jak si s vůdcem dopřávají kouření cigarety. V korejské kultuře se přitom považuje za velmi nevychované, když kouříte v přítomnosti svého otce nebo učitele. Být vědcem se přitom v KLDR skutečně vyplatí, máte volnější přístup k internetu, můžete být vysláni i na zahraniční cesty na univerzity v Číně nebo Indii.

Skutečná výhoda pak přichází se získaným majetkem. Vědci dostávají mnohem větší příděly jídla, ti nejlepší mají plat až 10 tisíc amerických dolarů. To je v této zaostalé zemi naprosté bohatství v porovnání s tím, že důchodci dostávají vypláceno kolem 65 centů měsíčně, pracující člověk má pak výplatu mezi 2 až 3 dolary za měsíc.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Kim Čong-un jaderný výzkum

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

včera

dárky

Co s nevhodným vánočním dárkem? Lhůta pro vrácení se krátí

Vánoce jsou časem radosti, ale ne všechny dárky, které dostaneme, odpovídají našim představám. Nevhodné velikosti, duplikáty nebo prostě něco, co se nám nehodí – to vše může být důvodem k vrácení nebo výměně dárku. Pokud jste se ocitli v této situaci, nezoufejte. Většina obchodů má pro takové případy řešení.

včera

včera

včera

včera

25. prosince 2024 21:40

RECENZE: Čarovné jablko v souboji nových vánočních pohádek obstálo

Den po nové štědrovečerní pohádce Tři princezny nasadila Česká televize do vysílání další premiérovou pohádku Čarovné jablko, která vznikla ve spolupráci se sousedy ze Slovenska. Je o souboji dobra se zlem, jak jinak. Jak ale dopadl pomyslný souboj vánočních pohádek? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy