Japonsko chce být supervelmocí. Vyvíjí nové mocné zbraně

Tokio - Japonsko se plánuje vrátit k produkci letounů typu Izumo, které by mohly přepravovat americké vojáky. Informuje o tom agentura Reuters s odkazem na japonská média.

"Zatím není nic ujednané, neustále máme připravené různé plány a scénáře, vývoj může jít jakýmkoliv směrem," řekl japonský ministr obrany Itsunori Onodera. Novinářům však dodal, že současná hrozba v regionu je veliká a Japonsko bude muset přiměřeně reagovat. odkazoval tím nejspíše na narůstající napětí se Severní Korejou, ale i rozepře ve Žlutém moři s Čínou.

Podle japonských novinářů již nyní vznikají plány na přestavbu letadlových lodí tak, aby na nich mohly přistát letouny Izumo. V dobách útoků na Pearl Harbor mělo Japonsko více bojových letounů než kterákoliv jiná země na světě, do konce druhé světové války však byly téměř všechny stroje zničeny. Japonsko se po válce k výrobě už nevrátilo v rámci své snahy o pacifismus.

Nynější oznámené plány tak mohou zhoršit vztahy hlavně s Čínou. Čínský ministr obrany novinám řekl, že země bedlivě sleduje Japonsko a že plány jim dělají starosti. Sousední státy by se měly mít na pozoru a Japonsko by hlavně nemělo zapomenout na svou neslavnou minulost, aby nedošlo znovu ke stejným chybám, vzkázal ministr.

Podle japonských novin Asahi Shimbun je to ale právě čínská expanze, která nutí Japonsko přehodnotit svůj pacifismus. Letouny Izumo jsou prý nezbytné k obraně japonských ostrůvků, na které si Čína brousí zuby. Japonský list taky oznámil, že vláda na letouny pohlíží jako na obranné, což nijak neodporuje poválečné ústavě.

Související

Více souvisejících

Japonsko Japonská armáda Čína

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Americké námořnictvo (U.S. Navy SEALs)

Američané se proti Číně musí dobře připravit. Případný brutální a drahý konflikt má změnit nová koncepce

Pokud někdy dojde k ozbrojenému konfliktu mezi americkou a čínskou armádou, Washington bude mít strategickou nevýhodu. Armáda Spojených států sice má ohromně silné letectvo a loďstvo, jenže vzdálenost, na kterých musí v Tichém oceánu fungovat, jsou obrovské. Mezi San Diegem na západním pobřežím USA a základnou Iwakuni na japonském území leží bezmála deset tisíc kilometrů zdánlivě nekonečné vodní plochy. Pomoct má nové koncepce, která ale čelí kruté realitě – válka mezi Čínou a USA by skončila brutálním krveprolitím, paralyzujícím obě armády. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Ázerbájdžánská armáda

Ázerbájdžán v Karabachu údajně ovládl desítky pozic. Úřady přistoupily na příměří

Ázerbájdžán tvrdí, že jeho ozbrojené síly převzaly v Náhorním Karabachu kontrolu nad desítkami vojenských pozic, které měli dříve v rukou tamní arménští separatisté. Operaci ale ukončí, až separatisté složí zbraně, řekl prezident Ilham Alijev v telefonátu s americkým ministrem zahraničí Antonym Blinkenem. Úřady Náhorního Karabachu následně přistoupily na příměří.

včera

včera

včera

traktor

Spor o ukrajinské plodiny sílí. Bulharsko zakazuje dovoz semen, Polsko hrozí dalším embargem

Spor o dovoz zemědělských plodin z Ukrajiny se vyostřuje. Zatímco Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu dovozu ukrajinských zemědělských produktů, jak informoval server EuroZprávy.cz, bulharská vláda schválila dočasné zastavení dovozu slunečnicových semen. Polsko následně varovalo, že může zákaz dovozu ukrajinského obilí rozšířit na další ukrajinské zemědělské produkty.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ministerstvo obrany

Dánsko a Nizozemsko budou financovat české dodávky zbraní na Ukrajinu

Česká republika se dohodla s Dánskem a Nizozemskem, že za jejich finanční podporu bude dodávat české zbraně Ukrajině. Tuto dohodu dnes podepsal náměstek české ministryně obrany Daniel Blažkovec na okraji jednání tzv. kontaktní skupiny pro Ukrajinu, které se konalo na americké letecké základně Ramstein v Německu, společně se zástupci Dánska a Nizozemska.

včera

včera

V ruském Soči hoří sklad s palivem, zřejmě po útoku dronu

V černomořském ruském letovisku Soči hoří nedaleko letiště. Podle agentury APA to uvedla ruská tisková agentura RIA Novosti ve středu ráno.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy