Nelidské zacházení s přistěhovalci? Austrálie poskytne mimořádná víza bílým farmářům z JAR

Canberra/Pretoria - Australská vláda zvažuje podle informací z britsko-irského deníku The Sunday Times, že začne poskytovat mimořádná víza bílým farmářům z Jihoafrické republiky, kteří utíkají ze své země kvůli chystané konfiskaci jejich majetku. Její kroky se setkávají s nepochopením z řad jihoafrických vládních představitelů, včetně prezidenta Cyrila Ramaphosa, který se nechal slyšet, že pouze odstraňuje sociální rozdíly v řadách obyvatelstva.

Australský ministr vnitra Peter Dutton, jehož migrační politika byla v minulosti několikrát kritizovaná z důvodu nelidského zacházení s přistěhovalci z Asie a ze Středního východu, včetně odklánění lodí s utečenci od australských břehů do sběrných táborů na ostrovech Nauru a na Papua-Nové Guinea, si však stojí za tím, že si bílí farmáři zaslouží zvláštní humanitární ochranu.

"Když čtete o těch tvrdých podmínkách, jimž tito lidé dennodenně čelí, pak si sami uděláte svůj obrázek. Z tohoto důvodu trvám na tom, aby můj úřad začal aktivně pracovat na hledání veškerých alternativ pomoci, kterou jsme jim jako civilizovaná země povinní poskytnout," řekl Dutton deníku Sydney's Daily Telegraph.

Jeho názor ovšem nesdílí mluvčí jihoafrické vlády Ndivhuwo Mabaya, který řekl, že neexistuje jediný důvod, proč by se měly jakékoli skupiny jihoafrických občanů bát o svojí budoucnost. 

"Konfiskace půdy u nás proběhne v plném souladu s platnými zákony. Stále zůstaneme jednotným jihoafrickým národem s černým i bílým obyvatelstvem," řekl Mabaya zahraničním médiím.

Důvody Duttonova postupu jsou však kromě těch humanitárních, také i politické.

Vše začalo tím, když si skupina utečenců vysoudila od Austrálie odškodnění ve výši 70 milionů australských dolarů (56 milionů USD) za protiprávní držení v detenčních zařízeních a nelidské zacházení v nich.

Z tohoto důvodu zahájila australská vláda ve druhém odstavci zmiňovanou mezinárodně kritizovanou politiku odklánění veškerých lodí s nelegálními imigranty k ostrovům Nauru a Papua-Nová Guinea. Tam o jejich dalším osudu, včetně možnosti udělení povolení pobytu v Austrálii, rozhodovali migrační úředníci v příslušných sběrných táborech.

Dutton se tímto krokem pravděpodobně snaží zbavit Austrálii její dosavadní nálepky rasistické země odmítající pomoci lidem v nouzi. V případě bílých farmárů z Jihoafrické republiky se proto rozhodl udělat výjimku a učinit z nich zvláštní skupinu azylantů hodnou mimořádné pomoci.

Lze samozřejmě spekulovat nad tím, zda tento postup neudělá Austrálii spíše medvědí službu, protože si to některé lidskoprávní organizace mohou vysvětlit jako nadřazování zájmů bílých utečenců nad zájmy jiných ras.

Bílí farmáři by byli nově přijímáni do Austrálie na základě mimořádného víza. Doposud se sem mohli přistěhovat pouze na základě udělení pracovního víza nebo prostřednictvím rodinného sloučení. V současné době zde žije podle posledního sčítání lidu 200 tisíc Jihoafričanů.

S Duttonovými názory se ztotožňuje také australský ministr obchodu a investic Steve Ciobo, který řekl, že situace jihoafrických farmářů je otřesná.

"Upřímně řečeno, když vidím ty případy lidí, kteří jsou ve vlastní zemi systematicky pronásledováni, znásilňováni a mnohdy i vyvražďováni, pak věřím, že nastal čas, abychom začali jednat," řekl Ciobo rádiu ABC. Kladivo na bílé obyvatelstvo v Jižní Africe

Loni zablokovaly masy bílých farmářů silnice v jihoafrických městech na protest proti porušování práv farmářských komunit. Aktivistická skupina AfriForum, jejíž zástupci jsou převážně zástupci bílého obyvatelstva, se zmínila také o systematickém vyvražďování bílého obyvatelstva, znásilňování a rostoucí kriminalitu.

Nově zvolený socialistický prezident Cyril Ramaphosa, který se ujal úřadu minulý měsíc, se rozhodl prosadit zákon o konfiskaci majetku bohatých, což jsou z velké části příslušníci bílé rasy, a jejich následného rozdělování skupinám černého obyvatelstva. Právě omezování soukromého vlastnictví otevřelo staré rány přesně 24 let od skončení rasové segregace.

Bílé obyvatelstvo stále vlastní kolem 72 % pozemků, zatímco černí pouze čtyři procenta. Vládnoucí strana ANC (Africký národní kongres) se proto zasadí o odstranění toto nerovnosti," řekl Ramaphosa ve svém projevu minulý týden.

Výkonná ředitelka AfriForum Alana Baileyová řekla na webových stránkách organizace, že by snad přístup australské vlády mohl konečně otevřít jihoafrické vládě oči.

"Měli by se uvědomit, že se vystavují obrovskému riziku, pokud donutí produktivní skupiny obyvatel ukončit své podnikání tím, že jim takto neslýchaným způsobem zasáhnou do majetkových práv," říká Bailyová na webových stránkách organizace AfriForum.

Na závěr je třeba připomenout, že vyvlastňování majetku a jeho následné rozdělování skupinám, které se o něj nijak nezasloužili, by mohlo být pro Jihoafrickou republiku, nejvyspělejší ekonomiku Afriky, mohl dostat na dno. 

V minulosti tuto politiku razil bývalý zimbabwský prezident Robert Mugabe, který tím svojí zemi dostal do trvalé inflační spirály, jenž natolik zhodnotila tamní měnu, že jí nakonec nahradil americký dolar. Příčinu tohoto jevu hodně ekonomů vidí právě v konfiskaci majetku a jeho poskytování skupinám, kteří s ním neumí efektivně pracovat.

Související

Král Charles III.

Australanka se zřekla Karla III. jako krále. Podle paláce reagoval jako vždy

Buckinghamský palác po návratu krále Karla III. ze zahraniční cesty do Austrálie prozradil, jaká byla jeho reakce na vystoupení jedné z australských senátorek. Lidia Thorpeová dala Karlovi najevo, že není jejím králem. Oficiálně je přitom Austrálie nadále federální konstituční monarchií, panovník je v ní zastupován generálním guvernérem. 
Austrálie, ilustrační fotografie. Analýza

Historie se opakuje? Australané mohou odstartovat novou vlnu dekolonizace

Australský odpor britskému panovníkovi je symbolem definitivního ukončování evropské koloniální nadvlády. Existuje ještě řada zemí, které v zámoří mají své provincie a dosud se jich nevzdaly. Mocnosti jako Čína nebo Rusko pak vytvářejí moderní imperialismus, který je v podstatě totéž, jako imperialismus minulých století – jen jinak provedený. A Spojené státy jsou kapitola sama o sobě. 

Více souvisejících

Austrálie jihoafrická republika Malcolm Turnbull

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy