NÁZOR - V pondělí se funkce poradce pro národní bezpečnost amerického prezidenta Donalda Trumpa ujme John Bolton a hned ho čeká první kontroverze, konstatuje politolog Scott D. Sagan a právník Allen S. Weiner v komentáři pro server New York Times. Profesoři, kteří působí na prestižní Stanfordské univerzitě, připomínají, že před šesti týdny Bolton v článku Právní základ pro prvotní úder na Severní Koreu v listu Wall Street Journal prezentoval svůj návrh útoku na KLDR.
Není úder jako úder
"S ohledem na mezery v amerických zpravodajských informacích o Severní Koreji bychom neměli čekat do poslední minuty," citují odborníci Boltonovu výzvu k preventivnímu úderu. Deklarují, že jeho právní analýza je však pochybná a jeho strategická logika nebezpečná, protože podobně jako před invazí do Iráku v roce 2003 opomíjí důležitý rozdíl, který může existovat mezi jednotlivými formami preventivního útoku.
Podle mezinárodního práva a interpretace tzv. karolinského případu z roku 1837 Danielem Websterem může být preventivní úder legální, ale pouze pokud bezprostředně a nevyhnutelně hrozí útok ze strany nepřítele a potřeba sebeobrany je "akutní" a "značná", konstatují profesoři. Jako příklad uvádějí situaci, kdy by USA měly informace, že KLDR uvedla vojska do bojové pohotovosti, tankuje na rampách střely dlouhého doletu či rozmisťuje mobilní odpalovače raket, a mohly tedy předpokládat, že bezprostředně a nevyhnutelně hrozí útok - pak by byl preventivní úder po právní stránce přípustný a mezinárodní právo ho označuje za "předběžnou sebeobranu".
Pokud by však Spojené státy zaútočily jen kvůli obavám prezidenta Trumpa, že pokračující severokorejský vývoj raket a jaderných zbraní může zvýšit schopnost Pchjongjangu ohrozit americká města, úder by nebyl předběžný a výše uvedenou definici nenaplňoval, tvrdí experti. Deklarují, že takový preventivní úder by se z právního hlediska nelišil od situace, kdyby KLDR zaútočila na USA kvůli strachu Kim Čong-una, že Spojené státy jednoho dne udeří na Severní Koreu.
"Preventivní údery nejsou v souladu s mezinárodním právem či Chartou OSN. Ve skutečnosti má Charta pro takové operace název. Je to agrese," zdůrazňují Sagan a Weiner. Lstivý právník by podle nich mohl argumentovat, že útok na KLDR by nebyl prvním úderem, ale pouze dalším útokem v pokračující válce, jelikož korejskou válku v roce 1953 zastavilo příměří, nikoliv mírová smlouva, avšak taková interpretace by byla vratká, jelikož příměří platí na dobu neurčitou, strany se zavázaly zcela ustat v nepřátelských akcích a pokračování v boji by si žádalo nové právní ospravedlnění.
Úder není legální ani legitimní
Pak jsou zde otázky amerického práva, jelikož prezident USA ústavní pravomoc zahájit preventivní úder na KLDR nemá, pravomoc vyhlásit válku náleží Kongresu a bez jeho souhlasu může nejvyšší velitel vyslat americké jednotky na nepřátelské území výhradně v případě nouze či vojenské situace podobné válce, připomínají akademici. Boltonovu výzvu, že s útokem nelze čekat do poslední minuty, označují za neúmyslné přiznání, že takový úder by nepředstavoval nouzovou reakci, kdy prezident s odkazem na ústavu dokáže obhájit své jednání bez souhlasu Kongresu.
Bolton zmínil užitečnou analogii, která evokuje potřebu posuzovat právo v kontextu strategických imperativů - izraelské nálety na irácký reaktor v Osiraku v roce 1981 a syrský reaktor v roce 2007, poukazují odborníci. Tvrdí, že oba údery byly zřejmě nelegální, jelikož Izrael nečelil bezprostřední hrozbě, ale dá se rovněž argumentovat, že jednal moudře s ohledem na dlouhodobé ohrožení ze strany diktatur v Bagdádu a Damašku a jen malé riziko, že jeho útok spustí válku. "Tyto útoky lze z právního hlediska nazval nelegálními, ale legitimními. Izrael může argumentovat, že jeho formální porušení práva by mělo být omluveno, jelikož ochránilo svět před jadernou hrozbou z Iráku a Sýrie," píše profesoři.
Zde ovšem Boltonova analogie končí, jelikož zásadním rozdílem mezi případným americkým preventivním úderem a izraelskými nálety v letech 1981 a 2007 je načasování a předvídatelné důsledky, konstatují Weiner se Saganem. Vysvětlují, že Izrael útoky na zatím neaktivní reaktory neriskoval jadernou odvetu, zatímco KLDR již dokáže vést jaderný úder na Jižní Koreu a Japonsko či zdevastovat Soul dělostřeleckou palbou, ačkoliv její schopnost zasáhnout pevninu USA je nejistá.
Poslední strategickou nelogičností Boltonovy obhajoby preventivní války je tedy podle odborníků skutečnost, že je příliš pozdě na to, aby útok nevyvolal nepřijatelnou odvetu. Žádný americký preventivní úder nemůže garantovat stoprocentní efektivitu a pokud by zbyla byť jediná severokorejská jaderná zbraň a byla odpálena na Soul, okamžitě by usmrtila odhadem 622 tisíc Jihokorejců, podobná katastrofa by mohla postihnout i Tokio, uvádějí profesoři. Doplňují, že v Jižní Koreje a Japonsku se navíc nachází na 250 tisíc amerických občanů a 68 tisíc amerických vojáků, jejichž životy se rovněž ocitly v ohrožení.
"Navzdory Boltonově entusiasmu neexistují přijatelné vojenské možnosti pro konfrontaci se Severní Koreou," zdůrazňují Sagan a Weiner. Dodávají, že Kongres sice nemůže do výběru prezidentova poradce pro národní bezpečnost mluvit, ale měl by hlasitě odmítnout nebezpečné výhrůžky zahájením nelegální a katastrofální preventivní války.
Související
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
Severní Korea (KLDR) , John Bolton , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák