Dillí - Po celé Indii se konají protesty, na nichž aktivisté viní úřady z neschopnosti vyšetřit útoky na ženy. Novou vlnu demonstrací vyvolal případ znásilnění dospívající dívky, z kterého je obviněn politik vládní strany.
Další případ znásilnění a vraždy dívky je hlášen ze západoindického státu Gudžarát, kde ve městě Surat 5. dubna někdo znásilnil a zavraždil jedenáctiletou dívku. "Tělo bylo objeveno 6. dubna na kraji dálnice a podle lékařské zprávy byla dívka sexuálně napadena a zavražděna 5. dubna," řekl dnes mluvčí suratské policie. Totožnost oběti policie teprve zjišťuje.
Podle lékařského ohledání byla dívka škrcena a dušena. Na jejím těle se našla řada menších zranění, z nichž některá byla staršího data.
Během víkendu se po celé Indii konají demonstrace, které mají vyvinout tlak mimo jiné na potrestání viníků případu hromadného znásilnění a vraždy osmileté dívky z muslimského kočovného kmene v Kašmíru. Dívenka byla údajně unesena, omámena drogami a držena v zajetí. Znásilnilo ji prý osm hindských mužů. Tělo dívky bylo nalezeno už v lednu a nevalný posun ve vyšetřování donutil aktivisty k zahájení protestů.
Hněv lidí ještě rozdmýchala skutečnost, že minulý týden byl zatčen poslanec vládnoucí hinduistické nacionalistické Indické lidové strany (BJP) Kuldíp Singh Sengar, který loni s pomocí dalších čtyř osob údajně unesl a znásilnil dospívající dívku.
V Indii bylo v roce 2016 zaznamenáno asi 40.000 případů znásilnění, přičemž ještě v roce 2012 to bylo o 25.000 případů méně, vyplývá z vládních údajů. Organizace na ochranu lidských práv tvrdí, že o dalších tisících případech znásilnění se úřady nedozví.
Násilí na ženách se v Indii rozmáhá, přestože v roce 2013 byly přijaty přísnější zákony. Stalo se tak po znásilnění studentky, kterého se v prosinci 2012 dopustila v autobuse projíždějícím Dillí skupina mužů. Tento čin vyvolal po celé Indii i v zahraničí vlnu protestů a zaměřil pozornost na vysoký počet případů znásilnění v této zemi.
Související
Válku proti Íránu vedou nejbohatší státy. Největší cenu za ni ale platí nejchudší země
Tragédie v nočním klubu v Goa: Při požáru zemřelo nejméně 25 lidí včetně turistů
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Počasí se má v týdnu ještě vylepšovat, slibuje aktuální předpověď
před 1 hodinou
Babiš napsal dopis do Bruselu. Vláda schválila novely zákonů o dokladech
před 2 hodinami
Slovenské cíle se nemění. Fico reagoval na Orbánovu volební porážku
před 2 hodinami
Zemřel legendární kapelník Václav Hybš
před 3 hodinami
Nad Česko doputoval prach ze Sahary. Může i ovlivnit počasí
před 4 hodinami
Kam se poděl Szijjártó? Od voleb se na veřejnosti neobjevil, jeho letadlo odletělo do Afriky
před 4 hodinami
Magyar: Szijjártó běžel po volbách na ministerstvo skartovat dokumenty. Omezíme výkon funkce premiéra
před 5 hodinami
Na uvolnění Hormuzského průlivu se bude podílet i Británie, prohlásil Trump. Podle Londýna je to úplně jinak
před 6 hodinami
Babišova vláda schválila zákon, který má pomoci s regulací cen pohonných hmot
před 6 hodinami
Rusové, jděte domů, hřmělo o víkendu Budapeští. Největším vítězem voleb je Ukrajina, míní experti
před 7 hodinami
Je hrozný a slabý, zaútočil Trump na papeže Lva. Ten promptně zareagoval
před 8 hodinami
VIDEO: Novináři se zeptali Trumpa na hodnocení voleb v Maďarsku. Urazil se a odešel
před 9 hodinami
Maďarsko po Orbánovi: Péter Magyar slibuje návrat k evropským hodnotám
před 10 hodinami
Cena ropy po Trumpově oznámení opět poskočila. Znovu překonala hranici 100 dolarů za barel
před 10 hodinami
Neliberální demokracie, nebo národní konzervatismus? Skončila Orbánova éra, kterou nikdo nedokázal pojmenovat
před 11 hodinami
Volby v Maďarsku rezonují světem. Podle Kremlu urychlí rozpad EU, v USA se mluví o prohře Trumpa
před 12 hodinami
Co má za lubem? Experti vysvětlili, proč Trump nařídil blokaci Hormuzského průlivu
před 12 hodinami
Magyar nesmí zklamat, konstatoval Babiš v gratulaci vítězi voleb
před 20 hodinami
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Aktualizováno před 20 hodinami
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
Maďarská opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála parlamentní volby. Vyplývá to jak z průběžného sčítání hlasů, tak i z přiznání porážky, které na tiskové konferenci zaznělo z úst lídra vládní strany Fidesz a maďarského premiéra Viktora Orbána. Magyar na sociálních sítích oznámil, že už mu Orbán zavolal a poblahopřál mu k vítězství ve volbách.
Zdroj: Libor Novák