Co chystá Kim na Trumpa? Politolog varuje před fatálním rizikem

NÁZOR - Svět se v úterý dozvěděl, že počátkem měsíce navštívil ředitel CIA Mike Pompeo Pchjongjang a jednal se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem, poukazuje politolog a expert na mezinárodní vztahy Jonathan Cristol. V komentáři pro server CNN připomíná, že šlo o setkání mezi USA a KLDR na nejvyšší úrovni za téměř 20 let, přičemž předcházelo vůbec první schůzce mezi americkým prezidentem a severokorejským vůdcem, které se má uskutečnit již za pár týdnů.

Rozumná volba

Historická povaha uvedeného summitu má za následek, že prakticky každý jeho detail bude bedlivě pozorován profesionály i stovkami milionů laiků, kteří se obávají obnovení korejské války, o níž americký prezident Donald Trump zřejmě teprve nedávno zjistil, že oficiálně nikdy neskončila, uvádí odborník. Dodává, že Pompeo je však sotva to nejlepší či nejzářivější, co mohou USA nabídnout.

Pompeova nominace na ministra zahraničí bude zřejmě odmítnuta senátním výborem pro zahraniční vztahy, přičemž půjde o vysoce neobvyklý, ale zároveň nutný krok k zamezení potvrzení jeho jmenování do funkce, konstatuje Cristol. Připomíná, že Pompeo se pravděpodobně nejvíce proslavil svými jasně urážlivými slovy o islámu či svou zaujatostí a dobrými vztahy s Trumpem, ale jeho pohled na KLDR není natolik extrémní jako ten, který zastává prezidentův poradce pro národní bezpečnost John Bolton.  

Pompeo při svém posledním senátním slyšení, které se odehrálo až po jeho schůzce s Kimem, jasně sdělil, že nepodporuje změnu režimu v KLDR a že nikdo nemůže žít v iluzi, že USA dosáhnou ucelené dohody s Pchjongjangem na jednání obou prezidentů, poukazuje politolog. Považuje to za dobrý signál, jelikož Trumpova snaha o rychlý velký úspěch by mohla vést ke katastrofě.

Navíc, Pompeo hovořil o tom, že si "jako každý" dokáže v rámci nepřeberného množství scénářů představit i hypotetickou situaci, kdy by byla americká pozemní invaze do KLDR nezbytná, ale uvědomuje si, že by šlo o katastrofu, zdůrazňuje Cristol. Připouští, že sám by Pompea do pozice ministra zahraničí neobsadil, ale v rámci Trumpových standardů jde o velmi rozumnou volbu.

"Svět by mělo těšit, že se setkání mezi Pompeem a Kimem uskutečnilo," pokračuje expert. Vysvětluje, že stejně tak by měl být potěšen ředitel americké Národní bezpečnostní rady pro asijské záležitosti Matt Pottinger, který se zřejmě výrazně angažuje v přípravě prezidentského summitu, navíc s ohledem na probíhající rozhovory mezi Washingtonem a Pchjongjangem na nižší úrovni a vysokou diplomacii mezi Washingtonem a Soulem můžeme všichni dýchat a spát klidněji.

Riskantní podnik  

Věci však nejsou až tak jednoduché, uvedené přípravy jsou zcela běžné a sotva by se o nich mluvilo, pokud by v Bílém domě seděla Hillary Clintonové, Ted Cruz či Marco Rubio, varuje politolog. Zdůrazňuje, že nešťastnou realitu Trumpovy éry odráží to, že příprava v režii Pompea je lepší, než kdyby ji vedl Jared Kushner, a lze se jen modlit, aby Bolton ponechal ve funkci dle všech měřítek schopného Pottingera.  

V případě Trumpovy administrativy jde nicméně o ujištění, že summit je brán a plánován dostatečně vážně a prezident si nemyslí, že záležitost dokáže zvládnout sám, pročež se mu dostává maximální možné přípravy, konstatuje odborník. Doplňuje, že v ideálním případě by bylo vše připraveno jinými a Trump se jen držel předepsaného scénáře - avšak naslouchání lidem a držení se scénáře není Trumpovou silnou stránkou.

"A veškerá příprava na světě bude zbytečná pokud se Trump spontánně rozhodne souhlasit se severokorejským návrhem," obává se Cristol. Nastiňuje, že jestli se Kim Čong-un rozhodne hrát na Trumpovo ego, zalichotí, že pouze Trump ho přiměl zasednout k jednacímu stolu, a nabídne své jaderné zbraně výměnou za stažení amerických vojsk z Korejského poloostrova - což je Kimovo vnímání denuklearizace oblasti -, šéf Bílého domu to může považovat za velké vítězství.     

Naopak, pokud jednání zkrachuje či se Trump bude cítit nějak ponížený, jeho bezpečnostní poradce John Bolton toho může využít coby záminky k prosazování války, kterou obhajoval například předminulý týden, míní expert. Podotýká, že summit Trump-Kim bude mimořádně zrádný a riskantní diplomatický podnik a jediným riskantnějším krokem by mohlo být snad jeho zrušení.  

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) Mike Pompeo John Bolton Donald Trump

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy