NÁZOR - Svět se v úterý dozvěděl, že počátkem měsíce navštívil ředitel CIA Mike Pompeo Pchjongjang a jednal se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem, poukazuje politolog a expert na mezinárodní vztahy Jonathan Cristol. V komentáři pro server CNN připomíná, že šlo o setkání mezi USA a KLDR na nejvyšší úrovni za téměř 20 let, přičemž předcházelo vůbec první schůzce mezi americkým prezidentem a severokorejským vůdcem, které se má uskutečnit již za pár týdnů.
Rozumná volba
Historická povaha uvedeného summitu má za následek, že prakticky každý jeho detail bude bedlivě pozorován profesionály i stovkami milionů laiků, kteří se obávají obnovení korejské války, o níž americký prezident Donald Trump zřejmě teprve nedávno zjistil, že oficiálně nikdy neskončila, uvádí odborník. Dodává, že Pompeo je však sotva to nejlepší či nejzářivější, co mohou USA nabídnout.
Pompeova nominace na ministra zahraničí bude zřejmě odmítnuta senátním výborem pro zahraniční vztahy, přičemž půjde o vysoce neobvyklý, ale zároveň nutný krok k zamezení potvrzení jeho jmenování do funkce, konstatuje Cristol. Připomíná, že Pompeo se pravděpodobně nejvíce proslavil svými jasně urážlivými slovy o islámu či svou zaujatostí a dobrými vztahy s Trumpem, ale jeho pohled na KLDR není natolik extrémní jako ten, který zastává prezidentův poradce pro národní bezpečnost John Bolton.
Pompeo při svém posledním senátním slyšení, které se odehrálo až po jeho schůzce s Kimem, jasně sdělil, že nepodporuje změnu režimu v KLDR a že nikdo nemůže žít v iluzi, že USA dosáhnou ucelené dohody s Pchjongjangem na jednání obou prezidentů, poukazuje politolog. Považuje to za dobrý signál, jelikož Trumpova snaha o rychlý velký úspěch by mohla vést ke katastrofě.
Navíc, Pompeo hovořil o tom, že si "jako každý" dokáže v rámci nepřeberného množství scénářů představit i hypotetickou situaci, kdy by byla americká pozemní invaze do KLDR nezbytná, ale uvědomuje si, že by šlo o katastrofu, zdůrazňuje Cristol. Připouští, že sám by Pompea do pozice ministra zahraničí neobsadil, ale v rámci Trumpových standardů jde o velmi rozumnou volbu.
"Svět by mělo těšit, že se setkání mezi Pompeem a Kimem uskutečnilo," pokračuje expert. Vysvětluje, že stejně tak by měl být potěšen ředitel americké Národní bezpečnostní rady pro asijské záležitosti Matt Pottinger, který se zřejmě výrazně angažuje v přípravě prezidentského summitu, navíc s ohledem na probíhající rozhovory mezi Washingtonem a Pchjongjangem na nižší úrovni a vysokou diplomacii mezi Washingtonem a Soulem můžeme všichni dýchat a spát klidněji.
Riskantní podnik
Věci však nejsou až tak jednoduché, uvedené přípravy jsou zcela běžné a sotva by se o nich mluvilo, pokud by v Bílém domě seděla Hillary Clintonové, Ted Cruz či Marco Rubio, varuje politolog. Zdůrazňuje, že nešťastnou realitu Trumpovy éry odráží to, že příprava v režii Pompea je lepší, než kdyby ji vedl Jared Kushner, a lze se jen modlit, aby Bolton ponechal ve funkci dle všech měřítek schopného Pottingera.
V případě Trumpovy administrativy jde nicméně o ujištění, že summit je brán a plánován dostatečně vážně a prezident si nemyslí, že záležitost dokáže zvládnout sám, pročež se mu dostává maximální možné přípravy, konstatuje odborník. Doplňuje, že v ideálním případě by bylo vše připraveno jinými a Trump se jen držel předepsaného scénáře - avšak naslouchání lidem a držení se scénáře není Trumpovou silnou stránkou.
"A veškerá příprava na světě bude zbytečná pokud se Trump spontánně rozhodne souhlasit se severokorejským návrhem," obává se Cristol. Nastiňuje, že jestli se Kim Čong-un rozhodne hrát na Trumpovo ego, zalichotí, že pouze Trump ho přiměl zasednout k jednacímu stolu, a nabídne své jaderné zbraně výměnou za stažení amerických vojsk z Korejského poloostrova - což je Kimovo vnímání denuklearizace oblasti -, šéf Bílého domu to může považovat za velké vítězství.
Naopak, pokud jednání zkrachuje či se Trump bude cítit nějak ponížený, jeho bezpečnostní poradce John Bolton toho může využít coby záminky k prosazování války, kterou obhajoval například předminulý týden, míní expert. Podotýká, že summit Trump-Kim bude mimořádně zrádný a riskantní diplomatický podnik a jediným riskantnějším krokem by mohlo být snad jeho zrušení.
Související
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
Severní Korea (KLDR) , USA (Spojené státy americké) , Mike Pompeo , John Bolton , Donald Trump
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák