Horší než Černobyl: Severokorejský reaktor ohrožuje 100 milionů lidí

Vladivostok - Velké obavy vzbuzuje severokorejský reaktor ve výzkumném centru v Jongbjonu. Ten má být podle zprávy zveřejněné vědci ve velmi špatném stavu. Navíc je to stejný typ jako v Černobylu, varuje The Telegraph.

První atomový reaktor spustili Severokorejci za pomoci Sovětů již v roce 1965. Podle zprávy profesora Olega Ščeka z Dálněvýchodní univerzity ve Vladivostoku, je dnes vývoj severokorejských reaktorů zhruba na úrovni sovětského lehkou vodou chlazeného reaktoru s grafitovým moderátorem RBMK – 1000. Tedy typu, který pracoval i Černobylu. Podmínky v KLDR, jsou však dokonce technicky i bezpečnostně daleko horší, než byly v 80. letech v Sovětském svazu.

 Severokorejský reaktor trpí nejen špatnou konstrukcí, ale i nekvalitní výrobou, při které se nebraly ohledy na bezpečnost. Stejně, jako v Sovětském svazu, je reaktor v honbě za co největším výkonem, a zásobováním pro KLDR nedostatkovou elektrickou energií, přetěžován.  To vede k porušování bezpečnostních předpisů. Obsluha je také špatně vyškolena a nedodržuje provozní protokoly, uvádí ve své zprávě založená na výpovědích uprchlíků a zkušenostech s provozem reaktorů, Šcěka. „Již v 60. letech si sovětští odborníci všimli, že jejich severokorejští kolegové mají minimální zájem na plnění bezpečnostních standardů ve chvíli, kdy je nad nimi hrozba, že nesplní plán,“ varuje Ščeka.

Pokud by došlo ke katastrofě podobné té v Černobylu, mělo by to na celou oblast nedozírné následky. „Vzhledem velikosti a výkonu reaktoru, k větrným proudům a klimatu by se do smrtelného nebezpečí v případě havárie dostali obyvatelé obou Koreii, východních provincií Číny, Dálného Východu Ruska a západního pobřeží Japonska. Více než 100 milionům lidí by hrozila smrt,“ předpovídá vědec. Reaktor je oficiálně v testovacím provozu od roku 2010. Je pravděpodobné že v KLDR funguje ještě více podobných zařízení, která jsou pro své sousedy podobným nebezpečím, varuje The Telegraph.

Související

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) Černobyl Výzkumný reaktor

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy