Islamábád/Moskva - Podle nejaktuálnějších informací dochází k upevňování vztahů mezi Ruskem a Pákistánem. Jením z nich je fakt, že například 6. dubna 2018 domluvil pákistánský ministr obrany Khurram Dastgir Khan nákup několika ruských vojenských letadel a tanků. Nový kontrakt o nákupu vojenské techniky se výrazně lišil od toho předchozího, což potvrzuje budování nadstandardních vztahů mezi Moskvou a Islamábádem. Informoval o tom server The Diplomat.dom.
Ačkoliv se očekávalo, že se Pákistán k Rusku přiblíží vzhledem k jeho blízkým vztahům s Indií, nové vztahy v oblasti bezpečnosti pravděpodobně vytvoří jakýsi štít proti geopolitickým zájmům USA v jižní Asii. Společné zájmy Moskvy a Islamábádu v této oblasti jsou natolik patrné, že lze potvrdit i další pokračování jejich vzájemné spolupráce.
K první normalizaci rusko-pákistánských vztahů došlo za vlády ruského premiéra Mikhaila Fradkova a jeho historické cesty do Islamábádu, v roce 2007. Další prohlubování spolupráce mezi oběma zeměmi přišlo s výrazným zhoršením vztahů mezi USA a Ruskem. Moskva i Islamábád se shodly na tom, že USA jsou hlavní příčinou nestability v jižní Asii, a že je nezbytné vytvořit proti nim jakýsi štít.
Antiamerická strategie vytvořila novou vojenskou spolupráci mezi Ruskem a Pákistánem. V září 2016 proběhlo například první společné cvičení mezi oběma zeměmi. Rozhodnutí i nadále pokračovat v prohlubování vztahů s Moskvou učinil Pákistán po vojenském angažmá amerického prezidenta Donalda Trumpa v Afghánistánu a obvinění z pákistánské podpory islámských teroristických skupin. Islamábád se tak rozhodl, že je potřeba definitivně zabránit šíření vlivu USA v této oblasti.
Od srpna 2017, kdy Bílý dům rozhodl o vojenské misi USA v Afghánistánu, bylo primárním cílem Ruska i Pákistánu zastavit tento proces. Pákistánský ministr zahraničí Khawaja Asif během návštěvy Moskvy 20. února 2018 jasně řekl, že americká válka v Afghánistánu a vojenská kampaň Severoatlantické aliance jsou selháním největšího kalibru.
Pákistán rovněž podpořil ruské mírové vyjednávání s Afghánistánem, což jasně potvrzuje, že se snaží o omezení jakéhokoliv amerického vlivu v této oblasti, a že se v oblasti zahraniční politiky zaměřuje na nezápadní spojence.
Řešení krize v Afghánistánu je v zájmu všech globálních mocností, ale jde o to, jakým způsobem tak učinit. Moskva i Islamábád jsou zajedno v tom, že je potřeba obnovit dialog s Tálibánem, což zcela jasně odmítá Bílý dům.
Rusko i Pákistán se mimo jiné bojí také rozšiřování vlivu Islámského státu v Afghánistánu. Ačkoliv jsou Spojené státy přesvědčeny, že se jedná o minimální riziko, Moskva i Islamábád tvrdí, že Islámský stát opakovaně rekrutuje do svých řad vojáky z Iráku a Sýrie. Tálibán se proto pokouší použít jako štít proti rozšiřování vlivu Islámského státu v severním Afghánistánu. Svým způsobem však vyhání čerta ďáblem.
Moskva i Islamábád jsou zajedno také v tom, že by jakékoli protiteroristické intervence neměly mít za následek ohrožení svrchovanosti národních států, což podle nich USA nedělají. Jako důkaz uvádějí smrt 24 pákistánských vojáků během vojenského zásahu v hraničních oblastech.
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov tehdy okamžitě využil napjaté situace mezi USA a Pákistánem, když řekl, že Moskva zcela jasně podporuje pákistánskou autonomii.
1. listopadu 2024 16:19
"Nezájem." Čína se konečně vyjádřila k nasazení severokorejských vojáků na Ukrajině
Související
Zapomenutá fronta. Indie zápasí s Čínou o jadernou nadvládu, posiluje i Pákistán
Jaderná válka může hrozit i v Asii. Čína testuje v Pacifiku, připravuje se i Indie
Pákistán , Rusko , Vojenská letadla
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
včera
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.
Zdroj: Libor Novák