Jsme za bodem návratu? Lidé zabíjí jeden z nejvýznamnějších přírodních úkazů na světě

Canberra - Korálové útesy ve světových mořích se pozvolna mizí. Asi nejvíce je to vidět na Velkém bariérovém útesu, který se nachází u australského pobřeží. Tamní vláda už vyčlenila půl miliardy australských dolarů na záchranu vzácné přírodní památky.

Obrovské části velkého bariérového útesu pomalu blednou a hynou. Škody jsou přitom nevratné. Korálové útesy dnes pokrývají méně než 0,1 procenta oceánů a jsou domovem asi čtvrtiny veškerého mořského života.

Mají velký význam pro oblast turismu a ekonomiky. Australská vláda se proto rozhodla vzniklý problém řešit. Koncem dubna vyčlenila na jeho ochranu půl miliardy australských dolarů (asi osm miliard korun). Podle amerického listu The New York Times jde o největší investici do tohoto ekosystému. 

Odborníci jsou ovšem skeptičtí a tvrdí, že tato částka nakonec nemusí stačit. "Je to příliš málo, příliš pozdě," nechal se slyšet Terry Hughes, který vede centrum pro studium korálových útesů na Univerzitě Jamese Cooka v australském Queenslandu.

I showed the results of aerial surveys of #bleaching on the #GreatBarrierReef to my students, And then we wept. pic.twitter.com/bry5cMmzdn

— Terry Hughes (@ProfTerryHughes) 19. dubna 2016

Peníze, které dá na ochranu útesu australská vláda, půjdou jednak na zlepšení kvality vody, dále na přesvědčování farmářů, aby používali méně hnojiv a na boj proti hvězdicím trnitým, které se korály živí. Další peníze půjdou na výzkum, díky kterému budou v laboratořích vyšlechtěny odolnější druhy korálů.

"Zlepšíme monitorování zdravotního stavu útesu," slíbil australský ministr životního prostředí Josh Frydenberg.  Útesy jsou přitom hojně navštěvovány turisty a to má samozřejmě svůj význam nejenom pro australskou ekonomiku.

The @TurnbullMalcolm Government's $500 million investment in the #GreatBarrierReef is the largest ever single investment in #reef protection.✅ good for the environment✅ good for the economy & jobs@JulieBishopMP pic.twitter.com/NuAe8Oge7I

— Josh Frydenberg (@JoshFrydenberg) 4. května 2018

Podle údajů z roku 2014 plyne z korálů do globální ekonomiky 10 bilionů dolarů ročně. Přitom tyto křehké ekosystémy ve světě pomalu vymírají, dílem i kvůli změně klimatu, která se projevuje na zvýšení teploty oceánů a kyselosti vody.

Podle vědců bude důležité dostat pod kontrolu klimatickou změnu. Bude to podle nich efektivnější než dávat peníze na přímou záchranu. Podle amerického ekologa Billa McKibbena zabijí korál na Velkém bariérovém útesu teplo, pocházející ze spalování fosilních paliv.

Millions pledged to save the Great Barrier Reef, but scientists say it won't solve the problem https://t.co/PX3zohPHYP via @mashable pic.twitter.com/Bg44I3PMry

— Climate Central (@ClimateCentral) 2. května 2018

Vláda tak na jedné straně dá peníze na záchranu útesu, na druhé straně prý finančně podporuje těžbu plynu a uhlí. Navíc chce otevřít nový důl na severu Austrálie, odkud by lodě převážely uhlí poblíž útesu.

Velký bariérový útes má na délku dva tisíce kilometrů a je široký 150 kilometrů. Jde tak o největší korálový útes na světě, který tvoří 2600 oddělených korálových útesů. Žije zde asi 400 druhů korálů a 240 druhů ptáků a 1500 druhů ryb. Od roku 1981 je Velký bariérový útes na seznamu přírodního dědictví UNESCO.

Související

Více souvisejících

Velký bariérový útes Austrálie Ekologie

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 46 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy