Canberra - Korálové útesy ve světových mořích se pozvolna mizí. Asi nejvíce je to vidět na Velkém bariérovém útesu, který se nachází u australského pobřeží. Tamní vláda už vyčlenila půl miliardy australských dolarů na záchranu vzácné přírodní památky.
Obrovské části velkého bariérového útesu pomalu blednou a hynou. Škody jsou přitom nevratné. Korálové útesy dnes pokrývají méně než 0,1 procenta oceánů a jsou domovem asi čtvrtiny veškerého mořského života.
Mají velký význam pro oblast turismu a ekonomiky. Australská vláda se proto rozhodla vzniklý problém řešit. Koncem dubna vyčlenila na jeho ochranu půl miliardy australských dolarů (asi osm miliard korun). Podle amerického listu The New York Times jde o největší investici do tohoto ekosystému.
Odborníci jsou ovšem skeptičtí a tvrdí, že tato částka nakonec nemusí stačit. "Je to příliš málo, příliš pozdě," nechal se slyšet Terry Hughes, který vede centrum pro studium korálových útesů na Univerzitě Jamese Cooka v australském Queenslandu.
I showed the results of aerial surveys of #bleaching on the #GreatBarrierReef to my students, And then we wept. pic.twitter.com/bry5cMmzdn
— Terry Hughes (@ProfTerryHughes) 19. dubna 2016Peníze, které dá na ochranu útesu australská vláda, půjdou jednak na zlepšení kvality vody, dále na přesvědčování farmářů, aby používali méně hnojiv a na boj proti hvězdicím trnitým, které se korály živí. Další peníze půjdou na výzkum, díky kterému budou v laboratořích vyšlechtěny odolnější druhy korálů.
"Zlepšíme monitorování zdravotního stavu útesu," slíbil australský ministr životního prostředí Josh Frydenberg. Útesy jsou přitom hojně navštěvovány turisty a to má samozřejmě svůj význam nejenom pro australskou ekonomiku.
The @TurnbullMalcolm Government's $500 million investment in the #GreatBarrierReef is the largest ever single investment in #reef protection.✅ good for the environment✅ good for the economy & jobs@JulieBishopMP pic.twitter.com/NuAe8Oge7I
— Josh Frydenberg (@JoshFrydenberg) 4. května 2018Podle údajů z roku 2014 plyne z korálů do globální ekonomiky 10 bilionů dolarů ročně. Přitom tyto křehké ekosystémy ve světě pomalu vymírají, dílem i kvůli změně klimatu, která se projevuje na zvýšení teploty oceánů a kyselosti vody.
Podle vědců bude důležité dostat pod kontrolu klimatickou změnu. Bude to podle nich efektivnější než dávat peníze na přímou záchranu. Podle amerického ekologa Billa McKibbena zabijí korál na Velkém bariérovém útesu teplo, pocházející ze spalování fosilních paliv.
Millions pledged to save the Great Barrier Reef, but scientists say it won't solve the problem https://t.co/PX3zohPHYP via @mashable pic.twitter.com/Bg44I3PMry
— Climate Central (@ClimateCentral) 2. května 2018Vláda tak na jedné straně dá peníze na záchranu útesu, na druhé straně prý finančně podporuje těžbu plynu a uhlí. Navíc chce otevřít nový důl na severu Austrálie, odkud by lodě převážely uhlí poblíž útesu.
Velký bariérový útes má na délku dva tisíce kilometrů a je široký 150 kilometrů. Jde tak o největší korálový útes na světě, který tvoří 2600 oddělených korálových útesů. Žije zde asi 400 druhů korálů a 240 druhů ptáků a 1500 druhů ryb. Od roku 1981 je Velký bariérový útes na seznamu přírodního dědictví UNESCO.
20. prosince 2024 10:17
Malajsie obnovila pátrání po troskách zmizelého letu Malaysia Airlines MH370
Související
Změny počasí mohou zdevastovat Velký bariérový útes. UNESCO bije na poplach
UNESCO doporučilo přidat Velký bariérový útes na seznam ohrožených památek
Velký bariérový útes , Austrálie , Ekologie
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Ivanka Trumpová definitivně končí s politikou
před 1 hodinou
Asadova manželka odmítá žít v Rusku. Podala žádost o rozvod
před 2 hodinami
Ukrajina už vyřadila z boje 1100 severokorejských vojáků
před 4 hodinami
Počasí na Štědrý den: Bílé Vánoce budou jen někde, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.
Zdroj: Jan Hrabě