Peking/Teherán - Čína otevírá nové vlakové spojení s Íránem. V období, kdy Spojené státy oznámily odchod od íránské jaderné dohody a chystají nové protiíránské sankce, Čína své obchodní vztahy s islámskou republikou naopak posiluje.
První nákladní vlak se na novou trasu o délce 8352 kilometrů ze severočínského města Pa-jen nur do Teheránu vydal ve čtvrtek. Veze slunečnicová semínka a do cíle má podle agentury Nová Čína dorazit za 15 dní. Tedy o 20 dní dříve, než by trvala cesta po moři.
Po skončení sankcí proti Teheránu se Čína a Írán před dvěma lety dohodly, že svůj vzájemný obchod v následujícím desetiletí více než zdesateronásobí na 600 miliard dolarů (12,8 bilionu Kč), napsal server týdeníku Der Spiegel. Pro Peking je propojení s Íránem důležitou součástí nové Hedvábné stezky - rozsáhlého infrastrukturního projektu, v jehož rámci mají vzniknout nové hospodářské koridory z Číny do Evropy a do Afriky. Vystoupení USA z nukleární dohody s Íránem čínská vláda ostře kritizovala.
Spojené státy dnes oznámily zavedení sankcí vůči šesti osobám a třem firmám, které podle nich financovaly íránské revoluční gardy, elitní složku íránských ozbrojených sil. Washington po úterním oznámení uvedl, že po přechodném období 90, případně 180 dnů budou obnoveny veškeré sankce, které platily před uzavřením jaderné dohody s Teheránem v roce 2015. Týkat se budou například ropných firem, dodávek kovů a dalších surovin, prodeje automobilů a letadel nebo íránského bankovního sektoru.
Související
Čína devastuje evropský chemický průmysl. Zasáhněte, než bude pozdě, žádají firmy EU
Evropská unie plánuje uvalit sankce na čínské společnosti podporující Rusko
Čína , Írán , železnice , doprava
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Česko se zapojí do projektu AI Gigafactory. Vláda schválila akční plán pro duševní zdraví
před 2 hodinami
Pavel si dává na čas. Pražský hrad oznámil, kdy se vyjádří k rozhodnutí vlády
před 2 hodinami
V autě stačí pár minut a už je zle. Policie radí, na co si dát během veder pozor
před 3 hodinami
Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda
před 4 hodinami
Farage chce po Starmerově konci volby. Jsme připraveni přinést změnu, vzkázal
před 5 hodinami
Brněnské nádraží evakuovali kvůli munici. Dělníci ji našli na stavbě
Aktualizováno před 6 hodinami
Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie
před 7 hodinami
Počasí dnes: Meteorologové opět varují před bouřkami, udeří už odpoledne
před 8 hodinami
Víkendové bouřky řádily hlavně v Čechách. V Příbrami lilo, padaly i velké kroupy
před 9 hodinami
Co bude s důchody? Ministerstvo přišlo s novou analýzou, závěry jsou zajímavé
před 10 hodinami
První kolo dalších jednání mezi USA a Íránem je u konce. Mluví se o pokroku
před 11 hodinami
Stávka v ČT a ČRo. Projevuje se zpožděním pořadů, dotkne se i MS ve fotbale
před 12 hodinami
Počasí: Vysoké teploty se v Česku objeví i příští víkend
včera
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
včera
Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi
včera
Trump oznámil rezignaci britského premiéra. Den před tím, než by to Starmer udělal sám
včera
Křehké příměří dostalo další ránu. Trump pohrozil Íránu tvrdým úderem
včera
Starmer podlehl masivnímu tlaku a v pondělí rezignuje, domnívá se britský tisk
včera
Všichni chtějí, abych zemřel, prohlásil Babiš. Přiznal, že ve vládě nemá kompetentní ministry
včera
Jak zvládnout horké počasí, nastavit klimatizaci a co si obléci? Lékaři vydali návod na tropická vedra
Státní zdravotní ústav vydal sérii rad a doporučení, jak zvládnout aktuální vlnu veder. Ta Česko zasáhla v pátek a podle předpovědi meteorologů tropické teploty jen tak neskončí.
Zdroj: Libor Novák