Pátrání po MH 370 je po čtyřech letech oficiálně uzavřeno, rodiny se odmítají vzdát

Kuala Lumpur - Dnes bylo oficiálně malajskou vládou ukončeno pátrání po troskách stroje Boeing 777 Malaysia Airlines 370. MH 370 záhadně zmizel 8. března 2014.

Malajská vláda dnes oficiálně ukončila pátrání po letu MH 370, který záhadně zmizel při cestě z Kuala Lumpur do Pekingu 8. března 2014. Na jeho palubě bylo celkem 239 osob. Let se přestal hlásit 40 minut po vzlétnutí, a od té doby o jeho osudu nikdo neví.

Po celou dobu probíhaly rozsáhlé pátrací akce. Vedle lodí a letadel byly nasazeny i satelity a průzkumné ponorky. Až na drobné časti nalezené v moři u Mauriciu, Madagaskaru a Jižní Afriky nebyly po stroji nalezeny žádné stopy, které by pomohly ozřejmit jeho osud.

Teorii bylo mnoho. Podle jedné mělo být letadlo omylem sestřeleno armádou USA, podle další se kapitán rozhodl spáchat sebevraždu a stroj úmyslně otočil nad Indický oceán či za jeho zkázu mohlo vznícení tajemného nákladu. Ty divočejší teorie tvrdily, že stroj byl unesen a bezpečně přistál v Afganistanu, nebo že byl odnesen mimozemskou lodí.

Malajský ministr dopravy Anthony Loke podle BBC slíbil, že v budoucnu bude zveřejněna i vyšetřovací zpráva, složená ze střípků informací, které se podařilo dát vyšetřovatelům dohromady. Neoznámil však kdy se tak stane. Malajsie také oznámila, že pokud se najde soukromá firma, která bude mít informace o přesné poloze trosek letadla, je ochotna zaplatit další pátráni.

Rozhodnutí ukončit pátrání tvrdě kritizují pozůstalí po cestujících z letu MH370.  KS Narendran, jehož manželka byla na MH370, pro list The Guardian uvedl, že Lokeova rozhodnutí je nesprávné. „Prostě zavřeli spis. Neřeší případ, protože se někdo unavil. Jsem sotva schopen udržet nad sebou kontrolu. Je to zrada! Není možné skrýt hněv! To rozhodnutí bylo přijato bez souhlasu rodin zmizelých."

„Lidé tvrdí, že pátrání je drahé,“ upozorňuje Grace Nathanová, které zmizela matka, „ale zatím nestálo více než nový Boeing. Pokud Malajsie nemá dost peněz, měla by požádat o peníze i ostatní země, jejichž občané zmizeli s MH370.“ Jak The Guardian připomíná, s MH 370 zmizelo i 152 občanů Číny, 50 Malajců, Australané, Francouzi, Indonésané, Rusové, Ukrajinci a Američané.

„Setkala jsem se s názory,“ popisuje dále Nathanová, „některých lidí, kteří říkali „Co pořád ti lidé mají? Vždyť to letadlo zmizelo před čtyřmi léty.“ Je důležité si uvědomit, že na jeho palubě byli naši přátelé a rodinní příslušníci. MH370 není historie.“ To, zda se někdy skutečně podaří záhadu letu MH370 odhalit a říci příbuzným zmizelých, co se stalo s jejich milovanými, je tedy stále hádankou. Přerušené pátrání však šance na její rozluštění snižuje na minimum.    

Související

Pohřešovaný letoun Boeing 777-200ER 9M-MRO

Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje

Více než jedenáct let po zmizení letu Malaysia Airlines MH370 se pátrání po troskách Boeingu 777 vrací s novou intenzitou. Malajsijská vláda oznámila, že v úterý 30. prosince 2025 odstartuje nová, 55denní operace vedená americkou společností Ocean Infinity. Tato soukromá firma, která proslula nalezením vraku lodi Endurance polárníka Shackletona, se zavázala k dohodě typu „žádný nález, žádná odměna“. Pokud vrak lokalizují, obdrží 70 milionů dolarů.

Více souvisejících

Zmizelý Boeing 777 letu MH370 (březen 2014) katastrofy tajemství záhady

Aktuálně se děje

před 30 minutami

Andrej Babiš

Pavel by měl zvážit přehodnocení své cesty do Turecka, vyzval Babiš

V čele české delegace na nadcházejícím červencovém summitu NATO v turecké Ankaře stane premiér Andrej Babiš (ANO), nikoliv prezident Petr Pavel. Předseda vlády oznámil, že ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) již v pátek oficiálně zapsal prezidenta i jeho doprovod na seznam účastníků. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Německá policie, ilustrační foto

Střelba na severu Německa: Po útoku ve Stade je pět mrtvých

V dolnosaském městě Stade došlo v pondělí kolem poledne ke tragické střelbě, která si vyžádala pět lidských životů. K incidentu došlo v hanzovním městě, které má bezmála padesát tisíc obyvatel. Na místo okamžitě vyrazilo velké množství policistů a záchranářů. 

před 2 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Konec levných zásilek z Číny. EU zavádí bič na Temu a Shein

Evropská komise se rozhodla zakročit proti masivnímu přílivu levného zboží z Číny a schválila zavedení celního poplatku ve výši 3 eur na malé zásilky. Opatření, které začne platit již od této středy, ruší dosavadní osvobození od cla pro balíčky s hodnotou do 150 eur. 

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Vlna veder končí, za pár dní ale může dorazit další. A mnohem horší, varují meteorologové

Evropu se po první vlně extrémních veder chystá zasáhnout druhá, podstatně rozsáhlejší a vytrvalejší horká vzdušná masa, takzvaná teplotní kupole. Zatímco první vlna na konci června byla sice velmi agresivní, ale relativně krátká, nová meteorologická data a dlouhodobé modely globálních předpovědních center ECMWF a GFS naznačují pro začátek července mnohem horší scénář. Nad západní Evropou se totiž podle těchto výstupů formuje atmosférická blokáda typu Omega, která by mohla vysoký tlak nad kontinentem doslova uzamknout. Tento systém pak bude fungovat jako obří tepelné víko a uvězní horký vzduch nad evropským územím po dobu nejméně šesti až devíti dnů.

před 3 hodinami

Francie, Paříž, ilustrační foto

Francie čelí po vlně veder další krizi. Márnice jsou přeplněné

Pařížské márnice čelí kritickému nedostatku kapacit poté, co Francii v uplynulém týdnu zasáhla ničivá vlna veder. Podle předběžných odhadů národního úřadu pro veřejné zdraví Public Health France vzrostla úmrtnost v zemi během pouhých tří nejteplejších dnů o více než 1 000 případů, přičemž experti toto číslo označují za velmi střízlivý odhad, který po zpracování všech úmrtních listů ještě výrazně stoupne.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimír Putin

Putin kvůli "katastrofálnímu nedostatku lidských zdrojů" odmítl ukrajinský návrh na omezení úderů

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl údajný ukrajinský návrh na vzájemné omezení úderů dlouhého dosahu, který měl sloužit jako krok k deeskalaci konfliktu trvajícího již pátým rokem. V rozhovoru pro ruskou státní televizi Putin prohlásil, že Moskva bude i nadále pokračovat ve své ofenzivě s cílem plně ovládnout čtyři ukrajinské regiony. Iniciativu Kyjeva označil za pouhý pokus o zmírnění tlaku na ukrajinské jednotky podél 1 250 kilometrů dlouhé frontové linie. Ruský vůdce zdůraznil, že záchrana kyjevského režimu rozhodně není součástí ruských plánů.

před 5 hodinami

Hormuzský průliv

USA a Írán se stáhnou z Hormuzského průlivu. Nechtějí situaci eskalovat

Spojené státy a Írán se po vzájemné výměně střeleckých úderů v oblasti Hormuzského průlivu pro tuto chvíli stáhnou a nebudou situaci dále vojensky vyhrocovat. Podle vyjádření představitelů administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa zůstávají technické rozhovory s Teheránem i nadále na dobré cestě.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Letní počasí

WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých

Evropou se prohnala bezprecedentní vlna veder, která si podle šéfa Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse vyžádala od jednadvacátého června již více než 1 300 nadbytečných úmrtí. Extrémní teploty doprovázené takzvaným efektem tepelné kopule se o víkendu přesouvaly dále na východ kontinentu a na mnoha místech přepisovaly historické tabulky.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Letní počasí

Předpověď počasí na celý týden. Změna bude patrná

V Česku začíná nový týden, v jehož úvodu ještě bude pokračovat tropická epizoda. Nejdéle má být vedro na východě republiky. Očekává se nicméně ochlazení a návrat teplot k letnímu normálu. Vyplývá to z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

Patrik Schick

Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš

Neúspěch českého mužstva na letošním fotbalovém mistrovství světa, kdy po nevýrazných výkonech skončilo s jedním bodem na posledním místě své skupiny, si vybírá první oběti. Ovšem z řad, ze kterých bychom to příliš nečekali. Krátce po vyřazení z MS totiž konec své reprezentační kariéry poněkud nečekaně oznámila jedna z největší opor české reprezentace, útočník Patrik Schick. Den poté ho následoval další reprezentant, když konec v národním týmu potvrdil i obránce Tomáš Holeš.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Česko by v NATO měl zastupovat hlavně premiér, míní Zůna

Česko by na summitech NATO měl zastupovat především premiér, domnívá se ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). V přítomnosti prezidenta Petra Pavla, kterou vláda původně nechtěla umožnit, ale nevidí zásadní problém. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy