Trump je před summitem s Kimem optimistický, jeho slova ale vyplašila analytiky

Singapur - Americký prezident Donald Trump a vůdce KLDR Kim Čong-un by si měli v hotelu Capella v úterý v 9:00 místního času (3:00 SELČ) potřást rukama, další až dvě hodiny stráví jednáním mezi čtyřma očima, pouze za přítomnosti tlumočníků. Trump je v místě konání summitu od neděle, dnes měl schůzku se singapurským premiérem Lee Hsien Loongem.

"Zítra máme mimořádně zajímavou schůzku a já si myslím, že dopadne velmi dobře," prohlásil Trump. Lee Hsien Loongovi děkoval za pohostinnost a profesionalitu, s jakou Singapur k summitu přistupuje. Při společném obědě dostal Trump, který ve čtvrtek oslaví 72. narozeniny, s předstihem narozeninový dort.

Kim Čong-un se singapurským premiérem jednal již v neděli a dnešní den podle AP nebyl na veřejnosti vidět. Členové severokorejské a americké delegace se ale dnes sešli k dvouhodinovým rozhovorům, aby doladili poslední podrobnosti před summitem. 

Podle zdrojů AP obeznámených s jednáním dnes představitelé USA a KLDR neřešili logistické otázky, ale hovořili o konkrétních cílech, jichž by se měli Trump s Kimem snažit dosáhnout. Úterní summit bude podle agentury AP rozdělen na dvě části, s přestávkou na oběd. Podobně byla rozvržena i dubnová vrcholná schůzka vůdců Severní a Jižní Koreje. S jihokorejským prezidentem Mun Če-inem dnes Trump ještě o otázce denuklearizace KLDR mluvil telefonicky.

Americká vláda opakovaně zdůrazňuje, že od Severní Koreje očekává úplné, nezvratné a ověřitelné jaderné odzbrojení. Na otázku ohledně plánování summitu Trump novinářům řekl: "Myslím si, že se nemusím moc připravovat. Je to otázka přístupu. Je to otázka ochoty řešit problémy." Tato prohlášení, stejně jako rychlost, s jakou byl summit svolán, vyvolávají obavy expertů, že Trump bude na jednání podstatně hůř připravený než severokorejský vůdce. 

"Kdybych měla říct, co by se dalo považovat za velký úspěch summitu, pak by jedním z našich hlavních cílů měl být návrat inspektorů do KLDR," prohlásila Suzanne DiMaggiová z nadace New America, která vedla zákulisní jednání se Severokorejci.

Podle bývalého experta Mezinárodní agentury pro atomovou energii Olliho Heinonena byla přitom květnová likvidace hlavního jaderného testovacího střediska v KLDR z hlediska ověřování denuklearizace chybou. "Květnové zničení jaderného testovacího střediska, jemuž přihlíželo jen několik novinářů, je v rozporu s ideálním plánem, protože nejprve měli mít možnost tuto lokalitu prozkoumat odborníci," řekl televizi CNN Heinonen.

Pchjongjang by měl podle analytiků v následujících měsících rovněž předložit úplný seznam svých jaderných zařízení, na čemž minulé dohody se Severní Koreou selhaly. Spojené státy již také vyzvaly, aby KLDR rozebrala své jaderné zbraně a klíčové prvky odeslala do zámoří. To ale bude podle odborníků představovat dlouhodobý proces - pokud na takovou věc Pchjongjang vůbec přistoupí. "Rozmontování severokorejského arzenálu (odhadovaného na dvě až tři desítky hlavic), zničení raket a odstranění štěpného materiálu a výrobních kapacit potrvá minimálně deset let," domnívá se fyzik Siegfried Hecker, který se zabývá severokorejským jaderným programem.

Související

Více souvisejících

Donald Trump Kim Čong-un Lee Hsien Loong (Singapur)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy