Dva republikánští senátoři vyzvali k zavedení nových protiruských sankcí

Washington - Pro zavedení nových sankcí proti Rusku kvůli jeho údajnému vměšování do amerických voleb se dnes vyslovili dva významní republikánští senátoři

Podle senátora Lindseyho Grahama musejí být sankce zavedeny ještě před cestou ruského vůdce Vladimira Putina do Bílého domu, k níž ho nedávno pozval americký prezident Donald Trump. "Je třeba pracovat s Kongresem na nových sankcích, protože Putin nic nepochopil," řekl Graham v pořadu televize CBS. "Potřebujeme nové, výrazné sankce, které nad ním budou viset, a teprve pak s ním uspořádat schůzku," řekl senátor.

Schůzka Trumpa a Putina ve Washingtonu by se měla uskutečnit na podzim, nejspíš v září. Volby do obou komor amerického parlamentu budou v listopadu.

K podobnému kroku dnes na CNN vyzval i republikánský senátor Marco Rubio. Žádá, aby Kongres odhlasoval zákon, na jehož základě by byly vyhlášeny nové sankce, pokud americké zpravodajské služby potvrdí, že Rusko se vměšovalo do kongresových voleb. "Je neoddiskutovatelné, že se (Rusové do voleb) vměšovali a budou se vměšovat i v budoucnu," prohlásil.

"Pokud bude zákon schválen a ředitel zpravodajských služeb řekne, že se do letošních voleb vměšovali, tyto velmi tvrdé sankce je zasáhnou. Putin bude vědět, jaká je za vměšování cena," řekl senátor Rubio.

Rubiův návrh zákona, k němuž se připojil i demokratický senátor Chris Van Hollen, nese název DETER (odstrašit). Vyhlášení sankcí oproti nynějšímu stavu návrh usnadňuje, protože sankce by byly automaticky spuštěny, pokud by ředitel zpravodajských služeb vměšování potvrdil. Nyní sankce vyhlašuje vláda, konkrétně ministerstvo financí. Sankce podporují i demokraté.

Související

Ted Cruz

Trump bez důkazů zpochybňuje regulérnost voleb. Republikáni ho kritizují i hájí

Ostrou kritiku od některých republikánských politiků si dnes vysloužil prezident Donald Trump za výroky, jimiž zpochybnil regulérnost voleb. Řekl mimo jiné, že demokraté se mu snaží vítězství ukrást. Bývalý republikánský kandidát na prezidenta Rick Santorum označil Trumpova slova za nezodpovědná, nepřijatelná jsou také podle guvernéra státu Maryland Larryho Hogana. Na Trumpovu obranu se naopak postavili senátoři Lindsey Graham či Ted Cruz.

Více souvisejících

Lindsey Graham (senátor USA) USA (Spojené státy americké) protiruské sankce Marco Rubio

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

včera

včera

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

včera

včera

včera

Až uvidíme bílý dým, bude jasno. Kardinálové se chystají k volbě papeže

Ve středu se ve Vatikánu otevřou brány konkláve, které rozhodne o novém papeži pro půdruhé miliardy katolíků po celém světě. Tradiční signál z komína Sixtinské kaple, černý nebo bílý kouř, světu napoví, zda kardinálové dospěli k volbě, nebo zda jednání pokračuje.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy