Let MH370: Vyšetřovatelé zveřejnili závěrečnou zprávu. Proč zmizelo letadlo se 239 lidmi na palubě?

Kuala Lumpur - V březnu 2014 se na cestě z Kuala Lumpuru do Pekingu ztratilo letadlo s 239 lidmi na palubě. Co se stalo s letem MH370 společnosti Malaysia Airlines je od té doby záhadou. Příčinu jeho zmizení dodnes neznají ani vyšetřovatelé.

Malajská vláda dnes zveřejnila konečnou zprávu z vyšetřování umizení letu MH370. V ní se uvádí, že vyšetřovatelé „nemohou vyloučit možnost, že stroj někdo unesl". „Tým není schopen určit skutečnou příčinu zmizení letu MH370," řekl novinářům šéf vyšetřovacího týmu Kok Soo Chon.

Otázka podle něj zůstane nezodpovězena do doby, než se najde trup letadla. „Přesvědčivou odpověď bude možné poskytnout, pouze pokud bude nalezen vrak," dodal vyšetřovatel.

Zpráva má celkem 400 stran a píše se v ní, že letadlo bylo ručně odkloněno z dráhy a že tedy nešlo o mechanickou chybou. „Otočka nebyla udělána prostřednictvím autiopilota, ale manuálním ovládáním,“ uvedl Kok Soo Chon. Zásah třetí strany prý tak nemůže být vyloučen. 

Rodiny lidí, kteří byli na palubě, jsou rozzlobené, že stále nevědí, co se stalo s jejich blízkými. A ani nová zpráva je neuspokojila, protože prý zůstává stále mnoho otázek. navíc prý nepřináší vůbec nic nového. „Je to velké zklamání," řekla podle Daily Mail Intan Maizura Othmanová, jejíž manžel pracoval na palubě letu MH370 jako steward. „Jsem frustrovaná. Ve zprávě není nic nového.“

Podle poslední vyšetřovací verze havaroval pilot Zaharie Amad Shah úmyslně. Nad Jihočínským mořem měl provést ostré odklonění letadla tak, aby proletěl nad rodným městem Panang. Otočku nacvičoval i na trenažéru. Zmizení letadla měl naplánovat včetně letu podél thajsko-malajské hranice, aby zabránil tomu, že budou přijata bezpečnostní opatření. Poté buď namířil stroj do moře, nebo létal tak dlouho, dokud stroji nedošlo palivo. Stroj po zmizení z radarů letěl ještě přibližně sedm hodin. 

Předpokládá se, že se Boeing 777 společnosti Malaysia Airlines zřítil v jižní části Indického oceánu západně od australského pobřeží, když se z neznámých důvodů odklonil od své trasy.

Pátracím týmům se navzdory rozsáhlé mezinárodní operaci a následnému soukromému hledání v Indickém oceánu nepodařilo vrak letadla objevit. Na plážích ostrova Mauricius a na březích Tanzanie či francouzského ostrova Réunion se ale našly trosky, u nichž se potvrdilo, že pocházejí ze zmizelého letu MH370.

Související

Pohřešovaný letoun Boeing 777-200ER 9M-MRO

Před 10 lety zmizel let MH370 z radarů. Příbuzní žádají obnovení pátrání

Před velvyslanectvím Malajsie v Pekingu se v pátek sešli příbuzní čínských pasažérů letu MH370 společnosti Malaysia Airlines, aby společně připomněli desáté výročí stále neobjasněného zmizení letadla. Boeing 777 s 239 pasažéry na palubě, který byl na cestě z Kuala Lumpuru do Pekingu, zmizel z radarů dne 8. března 2014. I přes rozsáhlé pátrání, které bylo v historii jedním z největších, nebylo letadlo nikdy nalezeno.

Více souvisejících

Zmizelý Boeing 777 letu MH370 (březen 2014) Malajsie Malaysia Airlines

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy