"Odveta bude ničivá". Írán pohrozil USA a Izraeli za teroristický útok v Ahvázu

Teherán - Írán pohrozil Spojeným státům a Izraeli "ničivou" odvetou za sobotní útok na vojenskou přehlídku v Ahvázu a obvinil Saúdskou Arábii a Spojené arabské emiráty, že čin financovaly. Ve městě dnes začaly pohřby obětí, jež vysílala živě íránská televize. Při útoku přišlo podle íránských úřadů o život 25 lidí, mezi nimiž bylo 12 členů elitních revolučních gard. Šlo o nejničivější teroristický útok v Íránu za desítku let.

Pohřebních obřadů se zúčastnily tisíce lidí, Írán na dnešek vyhlásil za oběti den smutku. V provincii Chúzestán, jejímž střediskem je Ahváz, zůstaly zavřené banky, školy, univerzity a úřady.

Zástupce velitele revolučních gard Hosejn Salámí v dnešním projevu před zahájením pohřebních obřadů řekl na adresu amerických a izraelských politiků, že byli "svědky íránské pomsty v minulosti a tentokrát bude reakce ničivá". "Budete litovat toho, co jste udělali," řekl Salámí, který také hovořil o "trojúhelníku" Izrael, USA a Saúdská Arábie.

Ministerstvo informací a bezpečnosti později potvrdilo, že útok spáchala pětičlenná skupina a oznámilo, že v souvislosti s činem bylo zatčeno 22 lidí.

Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí poté v prohlášení zveřejněném na internetu uvedl, že strůjci útoku v Ahvázu byli financováni Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty. Doplnil přitom, že čin byl dílem stejných lidí, které v Sýrii a Iráku "zachraňují" Spojené státy. Prezident Hasan Rúhání podobně v neděli prohlásil, že za útokem byly arabské státy z oblasti Perského zálivu.

Íránská agentura Fars bez uvedení zdroje dnes napsala, že při sobotním útoku přišlo o život pět atentátníků, nikoliv čtyři, jak původně informovala média. Podle Fars nebylo tělo pátého útočníka identifikováno, jelikož se nacházelo mezi dalšími oběťmi útoku.Ministr vnitra Mahmúd Alaví dnes řekl, že bylo v souvislosti s útokem zatčeno množství podezřelých.

K činu se přihlásilo protivládní hnutí Ahvázský národní odpor, později za útok odpovědnost přijala i teroristická organizace Islámský stát. Ahvázský národní odpor je arabské opoziční hnutí, které usiluje o odtržení ropné provincie Chúzestán od zbytku Íránu.

Podle agentury Reuters není pravděpodobné, že by revoluční gardy zaútočily přímo na ty, jež z útoku obviňují. Pravděpodobnější je, že se odhodlají k raketovém útoku na opoziční skupiny operující v Iráku nebo v Sýrii, jež mohou být napojeny na strůjce útoku. V Chúzestánu budou zřejmě zpřísněna bezpečnostní opatření a pozatýkáni oponenti vlády.

Související

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

Více souvisejících

Írán USA (Spojené státy americké) teroristické útoky v Íránu

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy