Mohutné zemětřesení v Indonésii zabilo téměř tisíc lidí. Počet obětí strmě stoupá

Páteční zemětřesení a přívalová vlna cunami, které v pátek zasáhly indonéský ostrov Sulawesi, má již 832 obětí na životech. V dnešní nové bilanci to oznámila indonéská národní agentura pro řešení krizových situací. Dosud se uváděl zhruba poloviční počet potvrzených obětí. Podle sobotní informace českého ministerstva zahraničí by mezi mrtvými neměli být žádní čeští občané.

Nejpostiženější jsou města Palu a Donggala, jež jsou domovem 600.000 lidí. Podle mluvčího indonéské agentury Sutopa Purwoa Nugrohoa zůstává stále mnoho lidí pod troskami zřícených domů.

Nejsilnější ze tří hlavních otřesů mělo v pátek sílu 7,5 stupně. Následná cunami dosáhla až tří metrů a smetla pobřežní oblasti. Indonéští novináři, kteří jsou na místě, tvrdí, že všude kolem nich leží lidská těla.

Červený kříž odhaduje, že páteční katastrofa se týká až 1,6 milionu lidí, podle jiných zdrojů to mohou být i více než dva miliony. Velké obavy panují v případě Donggaly, která je odříznuta od proudu a komunikačních kanálů a rozsah škod tam stále není jasný.

Nugroho řekl, že 821 z dosud potvrzených obětí pochází z Palu a 11 z Donggaly. Přístup k tomuto městu, stejně jako k městům Sigi a Boutong, je podle něj stále špatný. "Počet mrtvých poroste, protože hodně lidí je pod troskami a k mnohým se nikdo ještě nedostal," řekl.

Viceprezident Jusuf Kalla prohlásil, že počet mrtvých může vzrůst až na tisíce.

Navzdory tomu, že se z poničených budov podle novinářů ještě ozývají hlasy živých, v Palu se už objevili zloději, kteří rabují poškozené nákupní centrum. Přeživší se snaží dostat ke svým poničeným domům a zachránit majetek.

Do Palu první pomoc dopravilo armádní letadlo a také vrtulníky, přístup k Donggale, jež byla nejblíže centra otřesů, je jenom od moře. Evakuační centra ve městě Palu by měl dnes navštívit indonéský prezident Joko Widodo.

Palu leží asi 1500 kilometrů od Jakarty a množství obětí v Palu jsou lidé, kteří neodešli z pobřeží, kde se na pláži chystal festival.

Na sociálních sítích se objevila kritika na adresu geofyzikální agentury za způsob, jakým varovala před cunami. Agentura sice varování vydala, ale po 34 minutách je zrušila. Hájí se tím, že postupovala podle předpisů a při rušení varování vycházela z údajů odečtených ze senzorů v moři vzdálených asi 200 kilometrů od Palu.

"Nemáme k dispozici pozorovatelská data v Palu, museli jsme použít ta, co jsme měli," sdělil Rahmat Triyono z geofyzikální agentury. Nejbližší senzor, který byl k dispozici, zaznamenal pouze šesticentimetrovou vlnu. Podle indonéského tisku není jasné, zda cunami, jež velmi rychle zasáhla pobřeží u Palu, udeřila před, nebo po odvolání varování. "Podle videí na sociálních sítích soudíme, že cunami udeřila před oficiálním odvoláním varování," řekl Triyono.

Indonésie patří do pásma takzvaného ohnivého kruhu na střetu kontinentálních desek. Série zemětřesení, která v červenci a srpnu zasáhla indonéský ostrov Lombok, si vyžádala téměř 500 mrtvých a více než 1300 zraněných. V roce 2004 zemětřesení a cunami zabily 226.000 lidí v 13 zemích, z toho více než 120.000 v Indonésii. Palu zasáhly cunami v letech 1927 a 1968.

Související

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

Více souvisejících

indonésie Zemětřesení zemětřesení v Indonésii (září 2018)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy