Zdevastovaná Indonésie volá o pomoc. Přes 1200 mrtvých po tsunami a zemětřesení

Indonéská vláda dnes vyzvala k mezinárodní pomoci poté, co si páteční série zemětřesení a ničivá vlna tsunami na indonéském ostrově Sulawesi vyžádaly nejméně 844 mrtvých. Oznámila to agentura AP. Podle singapurského tisku již počet obětí přesáhl 1200 a předpokládá se, že dále poroste, až se záchranáři dostanou do míst odříznutých od okolního světa. Své domovy muselo v důsledku zemětřesení opustit 50.000 lidí.

Ani jedna z dvaceti bójí, které mají vlnu tsunami detekovat, nefungovala. Serveru BBC to potvrdil indonéský národní úřad pro zmírňování důsledků katastrof. Varování před vlnou tsunami bylo sice vysláno, ale značně podcenilo sílu vln. Mnoho lidí z města Palu varování ani nedostalo kvůli přerušení dodávky elektrického proudu, kterou způsobilo zemětřesení. Na pobřeží také nebyly instalovány výstražné sirény.

Téměř všechny oběti pocházejí z Palu, které má asi 380.000 obyvatel. V kopcích nad městem byl vyhlouben masový hrob o rozměrech deset na sto metrů. Dobrovolníci, kteří hrob plní těly mrtvých, dostali od úřadů pokyn, že se mají připravit na 1300 obětí. V nemocnicích vedle sebe leží zranění a mrtví.

"(Těla) začínají zapáchat. Chtěli bychom, aby si je vyzvedli příbuzní, ale už nemůžeme déle čekat," uvedl lékař z místní kliniky a dodal, že budou pohřbeni v masovém hrobě. "Musejí být pohřbeni co nejdříve jak ze zdravotních, tak z náboženských důvodů," uvedl ředitel úřadu pro zmírňování katastrof Willem Rampangilei. Indonésie je většinově muslimská země a náboženská zvyklost ukládá pohřeb krátce po smrti, připomíná agentura AP.

Záchranné týmy mezitím pátrají po pohřešovaných v troskách zhroucených budov, na řadě míst jim ale chybí těžká technika. To je i případ zříceného osmipatrového hotelu Roa-Roa ve městě Palu.

Podle mluvčího indonéské národní agentury pro řešení krizových situací Sutopa Purwoa Nugrohoa zůstávají pod ruinami několika zřícených hotelů, domů a nákupního střediska v Palu ještě desítky lidí. Další stovky lidí pak mohly pohřbít sesuvy půdy v okolních vesnicích.

Záchranné týmy se navíc zatím nedostaly do všech oblastí v postižených okresech Donggala, Sigi a Parigi Moutong, kde dohromady žije asi 1,2 milionu lidí. Problémy pro záchranáře představují neprůjezdné silnice, přerušené dodávky elektrického proudu a nefungující telefonické spojení. Podle agentury Reuters bylo v okrese Sigi nalezeno mimo jiné 34 těl dětí, které se účastnily křesťanského tábora.

Agentura AFP dnes uvedla, že během zemětřesení uprchlo ze tří různých přeplněných káznic ve městech Palu a Donggala až 1200 vězňů. Jednu z věznic v Donggale zadržovaní zapálili.

Někteří přeživší se uchýlili k rabování - z obchodů si odnášejí potraviny a vodu, z čerpacích stanic benzin a naftu. Policisté rabování jen přihlíží a vláda tvrdí, že postižené firmy budou odškodněny.

Vládní představitel Thomas Lembong oznámil, že prezident Joko Widodo pověřil kabinet, aby přijal naléhavou mezinárodní pomoc. Tu již přislíbila Evropská unie a deset dalších zemí, včetně Spojených států, Austrálie a Číny.

Nejsilnější ze tří hlavních otřesů měl v pátek sílu 7,5 stupně. Následná zemětřesná vlna tsunami dosáhla na některých místech až šesti metrů. Singapurský list The Straits Times napsal, že humanitární pomoc potřebuje asi 2,6 milionu lidí.

Indonésie patří do pásma takzvaného ohnivého kruhu na střetu kontinentálních desek. V roce 2004 zemětřesení a tsunami zabily 226.000 lidí v 13 zemích, z toho více než 120.000 v Indonésii. Palu zasáhla tsunami v letech 1927 a 1968.

Související

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

Více souvisejících

indonésie Tsunami zemětřesení v Indonésii (září 2018)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy