V Indonésii udeřilo další zemětřesení. Tsunami měla až šest metrů, počet mrtvých stále roste

Zemětřesení o síle 6,3 stupně otřáslo dnes ráno jihovýchodní Indonésií. Jeho epicentrum se nacházelo zhruba 70 kilometrů jihozápadně od ostrova Sumba a ohnisko v hloubce zhruba deseti kilometrů, informovala indonéská meteorologická, klimatologická a geofyzikální agentura (BMKG). Indonésii minulý týden postihlo zemětřesení, které si vyžádalo nejméně 1234 obětí. Zda si mrtvé vyžádaly i aktuální otřesy, jasné zatím není.

Ostrov Sumba leží zhruba 400 kilometrů jižně od ostrova Sulawesi, kde si páteční zemětřesení a následná vlna cunami vyžádaly stovky obětí. Americká geologická služba USGS uvedla, že okolí Sumby zasáhly dnes otřesy o síle šesti stupňů. Podle agentury Reuters nebylo vydáno varování před cunami.

Nejsilnější ze tří hlavních otřesů, které Indonésii zasáhly v pátek, mělo sílu 7,5 stupně. Dnešní zemětřesení tak bylo o více než stupeň slabší.

Bilance pátečního zemětřesení a cunami na Sulawesi vzrostla z 844 na 1234 mrtvých. Informoval o tom dnes mluvčí indonéského úřadu pro řešení katastrof Sutopo Purwo Nugroho, podle kterého bylo rovněž přes 800 lidí zraněno. 

Páteční zemětřesení o síle 7,5 stupně vyvolalo přívalovou vlnu cunami, která v některých lokalitách dosáhla až šesti metrů a smetla pobřežní oblasti. Téměř všechny oběti pocházejí z města Palu, kde žije 380.000 lidí.

Obyvatelé hůře přístupných poznamenaných oblastí, jako je například další velké město Donggala, si stěžují, že k nim stále nedorazila žádná humanitární pomoc. Místní představitelé z Donggaly uvedli, že město nutně potřebuje základní potraviny, pitnou vodu a palivo. Podle úřadů dodávky pomoci do Donggaly komplikují především neprůjezdné silnice.

Ani do Palu dosud nedorazila větší dávka pomoci a rozhořčení obyvatelé začali rabovat obchody. Reportéři agentury Reuters popsali, že byli svědky vyplenění jednoho z obchodů asi stovkou lidí, kteří se hádali a prali o ukradené oblečení, toaletní potřeby, přikrývky, vodu a další zboží. Rabování přihlíželo asi 20 policistů, kteří však nezasahovali. Vládní úřady uvedly, že lidé si mohou brát základní zboží a obchody budou odškodněny později.

Indonéský prezident Joko Widodo dnes nařídil, aby bylo do hledání obětí nasazeno více policistů a vojáků. "Nařídil jsem vyslání většího počtu vojáků a policistů do zasažených okresů, z nichž některé jsou odříznuty od světa kvůli zničeným silnicím, spadlým mostům a sesuvům půdy," prohlásil Widodo. "Naší prioritou je nyní zachránit přeživší, evakuovat postižené a najít oběti," dodal.

Záchranáři v Palu stále neztrácejí naději, že by mohli najít přeživší. "Domníváme se, že jsou pod troskami stále živí lidé," řekl agentuře Reuters Agus Haryono, který vede záchranný tým pracující na místě zříceného osmipatrového hotelu Roa Roa ve městě Palu.

V několika oblastech způsobilo zkázu takzvané zkapalnění půdy, kdy půda při zemětřesení ztrácí soudržnost a chová se jako kapalina, což má za následek vznik propadů. V jedné ze čtvrtí Palu jižně od letiště bylo takto pohlceno na 1700 domů, v nichž byly patrně pohřbeny stovky lidí, uvedl úřad pro řešení katastrof.

Na letišti v Palu zahájily úřady evakuaci postižených lidí, do níž má být zapojen i vojenský letoun schopný pojmout 1000 osob. Své domovy muselo v důsledku zemětřesení opustit 62.000 lidí, sdělil dnes mluvčí úřadu pro řešení katastrof Nugroho.

Indonésie patří do pásma takzvaného ohnivého kruhu na střetu kontinentálních desek. V roce 2004 zemětřesení a cunami zabily 226.000 lidí v 13 zemích, z toho více než 120.000 v Indonésii. Palu zasáhla cunami v letech 1927 a 1968.

Související

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

Více souvisejících

indonésie Zemětřesení zemětřesení v Indonésii (září 2018) Tsunami

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy