Západ v čele s USA si brousí zuby na Papuu? Mike Pence představil velký plán

Spojené státy, Austrálie, Nový Zéland a Japonsko budou spolupracovat s Papuou-Novou Guineou, aby do roku 2030 zajistily přístup k elektřině pro většinu obyvatel této země. Plán v hodnotě 1,7 miliardy dolarů (39 miliard Kč) představily na summitu zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC). Západní spojenci se snaží zabránit šíření vlivu Číny v této oblasti, napsala agentura Reuters.

Rozvodná síť by měla do roku 2030 pokrývat potřeby 70 procent populace, zatímco dnes slouží pouhým 13 procentům. Papua-Nová Guinea má osm milionů obyvatel, z nichž čtyři pětiny žijí mimo městské oblasti a mají špatnou infrastrukturu.

Productive discussion with Prime Minister Peter O’Neill of Papua New Guinea about increasing cooperation on economic & defense issues & expanding maritime security cooperation. We look forward to deepening our partnership with PNG to advance a free & open Indo-Pacific. #APEC2018 pic.twitter.com/cDFSMQxd79

— Vice President Mike Pence (@VP) 17. listopadu 2018

Prohlášení čtyř spojenců ale nezmiňuje typ energetických zdrojů. Podle novozélandské premiérky Jacindy Ardenové se hodnota plánu pohybuje kolem 1,7 miliardy dolarů. Mluvčí australské vlády agentuře Reuters sdělila, že její země v prvním roce přispěje 25 miliony australských dolarů (416 milionů Kč).

Americký viceprezident Mike Pence prohlásil, že jde o první projekt na základě dohody o spolupráci mezi Spojenými státy, Japonskem a Austrálií, který dává kapitál do infrastruktury v Tichomoří. Zdůraznil, že USA do této oblasti investují, jako nikdy dříve.

Papua-Nová Guinea se dostala do centra strategické bitvy USA a Číny, které se v asijsko-tichomořské oblasti snaží uzavřít aliance. Zatímco Austrálie, spojenec USA, se po celá desetiletí těšila bezkonkurenčnímu vlivu v regionu, Čína na oblast obrátila pozornost poměrně nedávno. V rámci iniciativy Hedvábné stezky v regionu mohutně investovala do rozvojových projektů včetně plánu výstavby velké vodní elektrárny v Papui-Nové Guineji.

Číně se dnes podařilo získat pro Hedvábnou stezku Tongu, s níž podepsala memorandum o porozumění a zemi poskytla pětiletý odklad splátek úvěru, těsně předtím, než měla začít splácet jistinu. Tonga je jedním z osmi ostrovních států jižního Tichomoří, které Číně dluží vysoké sumy. V případě Tongy jde o více než 115 milionů dolarů, což představuje asi třetinu hrubého domácího produktu země, napsala agentura Reuters.

Papui-Nové Guineji pak Peking přislíbil čtyři miliardy dolarů na výstavbu silniční sítě.

Související

Více souvisejících

Mike Pence Papua-Nová Guinea USA (Spojené státy americké) Austrálie APEC

Aktuálně se děje

před 20 minutami

před 58 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 9 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 10 hodinami

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy