Západ v čele s USA si brousí zuby na Papuu? Mike Pence představil velký plán

Spojené státy, Austrálie, Nový Zéland a Japonsko budou spolupracovat s Papuou-Novou Guineou, aby do roku 2030 zajistily přístup k elektřině pro většinu obyvatel této země. Plán v hodnotě 1,7 miliardy dolarů (39 miliard Kč) představily na summitu zemí Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC). Západní spojenci se snaží zabránit šíření vlivu Číny v této oblasti, napsala agentura Reuters.

Rozvodná síť by měla do roku 2030 pokrývat potřeby 70 procent populace, zatímco dnes slouží pouhým 13 procentům. Papua-Nová Guinea má osm milionů obyvatel, z nichž čtyři pětiny žijí mimo městské oblasti a mají špatnou infrastrukturu.

Productive discussion with Prime Minister Peter O’Neill of Papua New Guinea about increasing cooperation on economic & defense issues & expanding maritime security cooperation. We look forward to deepening our partnership with PNG to advance a free & open Indo-Pacific. #APEC2018 pic.twitter.com/cDFSMQxd79

— Vice President Mike Pence (@VP) 17. listopadu 2018

Prohlášení čtyř spojenců ale nezmiňuje typ energetických zdrojů. Podle novozélandské premiérky Jacindy Ardenové se hodnota plánu pohybuje kolem 1,7 miliardy dolarů. Mluvčí australské vlády agentuře Reuters sdělila, že její země v prvním roce přispěje 25 miliony australských dolarů (416 milionů Kč).

Americký viceprezident Mike Pence prohlásil, že jde o první projekt na základě dohody o spolupráci mezi Spojenými státy, Japonskem a Austrálií, který dává kapitál do infrastruktury v Tichomoří. Zdůraznil, že USA do této oblasti investují, jako nikdy dříve.

Papua-Nová Guinea se dostala do centra strategické bitvy USA a Číny, které se v asijsko-tichomořské oblasti snaží uzavřít aliance. Zatímco Austrálie, spojenec USA, se po celá desetiletí těšila bezkonkurenčnímu vlivu v regionu, Čína na oblast obrátila pozornost poměrně nedávno. V rámci iniciativy Hedvábné stezky v regionu mohutně investovala do rozvojových projektů včetně plánu výstavby velké vodní elektrárny v Papui-Nové Guineji.

Číně se dnes podařilo získat pro Hedvábnou stezku Tongu, s níž podepsala memorandum o porozumění a zemi poskytla pětiletý odklad splátek úvěru, těsně předtím, než měla začít splácet jistinu. Tonga je jedním z osmi ostrovních států jižního Tichomoří, které Číně dluží vysoké sumy. V případě Tongy jde o více než 115 milionů dolarů, což představuje asi třetinu hrubého domácího produktu země, napsala agentura Reuters.

Papui-Nové Guineji pak Peking přislíbil čtyři miliardy dolarů na výstavbu silniční sítě.

Související

Více souvisejících

Mike Pence Papua-Nová Guinea USA (Spojené státy americké) Austrálie APEC

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy