Američan jel Sentinelce obrátit na křesťanství. Tušil svou smrt? Z posledních slov v deníku mrazí

Mladý Američan, kterého minulý týden zabili příslušníci izolovaného indického kmene Sentinelců, chtěl mezi nimi šířit křesťanství. Poznámky o smyslu výpravy na odlehlý ostrov Severní Sentinel, který je součástí indického souostroví Andamany a Nikobary, byly nalezeny v deníku amerického občana. Napsala to dnes agentura AFP s odvoláním na indické policejní zdroje.

Sentinelci, kteří na ostrově žijí, jsou jedni z posledních lidí ve světě nedotčených moderní civilizací. Praktikují život jako v době kamenné, živí se jako lovci a sběrači a brání se veškerým stykům s cizinci. Ti, kteří se přiblíží, bývají terčem útoků domorodého obyvatelstva,

Sedmadvacetiletý Američan John Allen Chau se na ostrov vydal i přesto, že indická vláda označuje Severní Sentinel za chráněnou oblast a přístup tam zakazuje. Nejprve si najal rybářský člun, nedaleko ostrova Severní Sentinel pak přesedl na kánoi, na které 15. listopadu sám doplul k pobřeží.

Chau family asks for the release of those who resposible for the death of #johnallenchau at the #santinelese #islands in #India.Claims to respect him and the family during this time.#Andaman #johnallenchau #santinelese #ThursdayThoughts@PMOIndia @BBCBreaking @TOIIndiaNews pic.twitter.com/T34YdECfrh

— Global Independent News (@IndependentGlo1) 22. listopadu 2018

Indická policie uvedla, že úřady zadržely sedm rybářů, kteří Američana nelegálně do blízkosti ostrova minulý čtvrtek dopravili. Američan přivezl Sentinelcům dárky jako fotbalový míč či ryby. "Jmenuji se John. Miluji vás a Ježíš vás také miluje... Tady vám nesu nějaké ryby!" volal prý na ostrovany při příchodu.

Sentinelci po něm začali střílet z luku a jeden z šípů probodl jeho Bibli. Američan se tedy vrátil na loď rybářů a poznatky si zapsal do deníku. Následujícího dne, v pátek 16. listopadu, se vypravil na ostrov znovu. Z této cesty se již nevrátil.

Rybáři policii vypověděli, že na Američana se na ostrově snesla sprška šípů. Jeho tělo Sentinelci poté pohřbili na pobřeží do písku. Indické úřady nyní zvažují způsoby, jak tělo mrtvého z ostrovů odvézt. Radí se přitom s antropology a dalšími experty.

"Možná se vám zdá, že se chovám pošetile, ale myslím si, že má smysl šířit slovo boží mezi tyto lidi," napsal prý Chau svým rodičům před osudnou výpravou. "Prosím, nezlobte se na ně či na Boha, pokud mě zabijí," dodal.

Souostroví Andamany a Nikobary se nacházejí v Bengálském zálivu a tvoří je řetěz více než 550 odlehlých ostrovů. Sentinelci žijí na malém zalesněném ostrově Severní Sentinel a jsou i pro odborníky velkou neznámou, protože tento kmen se cizinců důsledně straní. Přesný počet Sentinelců není znám. Odhady se pohybují od méně než 40 přes 250 až k 500.

Související

John Allen Chau

Satanova bašta? Antropolog vysvětlil, proč zemřel americký misionář

"Bože, je tento ostrov poslední Satanovou baštou, kde nikdo neslyšel, ani neměl možnost slyšet tvé jméno?" cituje antropolog Ajay Saini slova, která si zapsal do svého deníku krátce přes svou smrtí šestadvacetiletý americký misionář John Allen Chau. Odborník na domorodé komunity v komentáři pro server The Guardian rozebral kontext incidentu, kdy Chau chtěl "přinést Ježíše" jednomu z nejizolovanějších kmenů, Sentinelcům, kteří obývají ostrov Severní Sentinel na východě Indického oceánu.

Více souvisejících

John Allen Chau (Američan zabitý domorodci) Andamany a Nikobary Indie Moře

Aktuálně se děje

před 58 minutami

Vlaky

České dráhy se připravují na přelom roku. V úterý bude klid, pak se zájem zvýší

V Česku se utlumil železniční provoz už na Štědrý den a to samé se stane i na Silvestra, kdy je zájem o cestování tradičně menší. To se rychle změní na Nový rok, kdy se zejména odpoledne očekává rušno. České dráhy jsou proto připraveny posílit vlaky na nejvíce vytížených dálkových linkách. Cestujícím doporučují rezervaci míst. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Zvládne Ukrajina další rok války? Trump je nadějí i důvodem k obavám

Britská stanice BBC přinesla exkluzivní reportáž z východní Ukrajiny, kde její reportéři zpovídali členy minometné jednotky známé pod přezdívkou „Černá smečka“. Všichni členové této jednotky se do války zapojili dobrovolně a v současnosti se snaží zabránit obklíčení obce Kurachove, která se nachází nedaleko města Pokrovsk v Doněcké oblasti.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Odpor Ukrajiny vůči Rusku oživuje dávno zapomenuté hodnoty. Odhaluje ale i slabost

Připravuje-li se Volodymyr Zelenskyj na možné vyjednávání, jeho spojenci a sousedé by měli být připraveni na průmyslovou válku. Ukrajina je dnes místem, kde slova, která jinde ztratila svůj význam, opět nabývají na síle. Boj za „svobodu“ zde není prázdným sloganem, ale každodenní realitou. „Suverenita“ není abstraktním pojmem, nýbrž rozdílem mezi možností rozhodovat o vlastním osudu a podrobením se diktátu Moskvy, uvedl server The Guardian.

včera

Kim Čong-Un

Kim Čong-Un přitvrdil. Oznámil novou strategii

Severokorejský vůdce Kim Čong-un prohlásil, že jeho země bude realizovat „nejtvrdší“ protiamerickou politiku. Toto prohlášení, zveřejněné státními médii v neděli, přichází jen několik týdnů před nástupem Donalda Trumpa na post prezidenta USA.

včera

Kavelašvili je novým gruzínským prezidentem. Profesionální sportovec odmítá Západ a tíhne k Putinovi

Michail Kavelašvili byl v neděli slavnostně inaugurován jako nový prezident Gruzie po bouřlivém volebním období, které ještě více rozdělilo zemi mezi proruské a proevropské frakce.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy